reklama

Ústa: Nemusí mluvit, přesto o vás mohou říci hodně

Na světě nenajdete dvoje úplně stejná ústa Foto:
Na světě nenajdete dvoje úplně stejná ústa
Foto: iStock

Poodhalte, co všechno lze vyčíst z tvaru a velikosti úst, jejich barvy, a dokonce i zakřivení koutků.

Staří čínští lékaři měli lidi dobře přečtené. Nezajímali se totiž jen o tělo, ale i o čtení z obličeje, kterému se říkalo mien shiang. Z něj byli schopni vyčíst (kromě nemocí a jejich příznaků) povahové i osobnostní rysy, zda převažuje duševní nebo tělesný potenciál, sklon k získání bohatství, společenského postavení, dlouhověkost. Jeden z nejvýraznějších rysů pro ně představovala ústa a rty. Jako jediné v tváři působí eroticky, některá navozují touhu po polibku, ne nadarmo se jim říká smyslná.

Ze všeho nejdřív je rozdělili do kategorií podle velikosti, tvaru, plnosti a kontur. Z nich pak sestavovali jakousi skládačku lidských vlastností.

Identifikovali padesát typů úst a vybrali sedm, které se nejčastěji opakovaly. Nikdy ale nenarazili na úplně shodné. Ústa jsou totiž skoro stejně originální jako otisky prstů. Klíčovými prvky se stala jejich velikost a tvar. Srovnáním způsobu života, vztahů, zdraví, majetkových poměrů i dalších faktorů zkoumaných osob pak lékaři stanovili základní charakterové vlastnosti.

Na velikosti záleží

Velká ústa

velká ústa Foto:

Znamenají úspěch, optimismus, velkorysost, štědrost (až rozhazovačnost). Jejich nositelé se snadno spřátelí s kýmkoli, umí odpouštět, nezatěžují se křivdami. Jsou požitkáři, což může vést až k nestřídmosti a obezitě.

Malá ústa

malá ústa Foto:

Kdo má ústa hodně malá, je nedůvěřivý introvert, neumí nebo se spíš nechce seznamovat. Vše dělá po svém, o rady nestojí, ani je nepřijímá, i kdyby mu mohly pomoci, pracuje sám na sebe. Pokud najde spřízněnou duši a naváže milostný vztah, je z jeho strany pevný. Zásadně nelže, nezná přetvářku. Ani u žen s malými rty nelze čekat horoucí vyznání lásky, spíš žádná. Své city dávají najevo neokázale, činy, gesty. V sexu jsou lidé s malými rty nenápadití, nevzrušiví, až nudní, když jim to partner či partnerka „povolí“, skončí se sexem obvykle pro nezájem už ve středním věku.

Zlatý střed

souměrná ústa Foto:

Lidé, jejichž ústa jsou středně široká, bývají tolerantní, nekonfliktní, flexibilní. Nedělá jim potíže se přizpůsobit odlišnému životnímu i pracovnímu prostředí, často se stěhují a mění místa. Nelpí zarputile na svém názoru, pokud ho nepovažují za důležitý. Klidně mávnou rukou a přijmou jiný, i když vědí, že jejich je lepší. Na druhou stranu, pokud jim na něčem opravdu hodně záleží a jsou si zcela jisti svou pravdou, nikdy neustupují, mají své hodnoty a vysoký morální kodex. Ty ctí nade vše a nechali by se pro ně klidně jako Mistr Jan upálit na hranici.

Co napoví tvar rtů

plné rty Foto:

Plné rty

Pokud jde o tvar rtů, nejlepší hodnocení měly plné „baculaté“, i když jsou znakem smyslnosti. Ale zároveň laskavého srdce, čestné, upřímné, otevřené povahy, vynikají starostlivostí (někdy přehnanou, na úkor sebe sama). Jejich majitelé bývají velkorysí, nezabývají se maličkostmi, jako přátelé jsou spolehliví, věrní. Mají sociální cítění, soucit a empatii. Potřebují změny, rutina je ubijí, hodně vyhledávají vzrušení, dobrodružství. Ženy s plnými rty mají vysoce nadprůměrně vyvinutý mateřský cit, s početím dlouho neotálejí, naopak neváhají plánovaně otěhotnět v mladém věku.

Tenké rty

Tenké rty jsou rozporuplné, jejich nositelé žijí tak trochu dva životy. Jeden kariérní, kde dosahují úspěchů, umějí totiž tvrdě pracovat, rychle regenerují, neznají únavu. Své sliby vždycky dodrží, i kdyby se měli „rozkrájet“. Jsou opatrní, vážní, rezervovaní, nedají se nikdy zmást lichotkami, jsou zodpovědní (nesnášejí experimenty), nezávislí, neradi pracují v kolektivu, dokonce ani jako šéfové, chtějí vyniknout individuálně. Bývají bohatí, ale obvykle ne šťastní, chtějí být (a bývají) samotáři. Láska ani sex je moc nepřitahují, pokud se ožení, tak jen jednou. Smysl pro humor je jim cizí.

Vykrojený horní ret

ústa do srdíčka Foto:

Ústa s vykrojeným horním rtem připomínají srdíčko a působí na opačné pohlaví eroticky. Vzbuzují touhu líbat je, proto se jim také říká Amorův luk. Kdo je má, bývá kreativní, komunikativní, společenský, pokud se ovšem přidají negativní povahové rysy, tak bývá bezcitný manipulátor. Pokud jsou rty malé, bývá takový člověk navíc i sobec. Typická je vznětlivost, zbrklost, lehkomyslnost, nepromýšlí důsledky svého jednání, ubližuje, aniž by to chtěl. Obvykle mívá i hezkou tvář, což vede odmalička k rozmazlování a od něj je jen kousek k narcisismu. Nedá se mu věřit, umí lhát do očí.

Pohled z profilu

Vliv má i rovnoměrnost rtů, což je nejlépe patrné při pohledu z profilu. Kdo má vysunutý horní, bude plachý, stydlivý, přizpůsobivý, nehádá se, ani když má pravdu, raději se stáhne, než by šel do konfliktu. U dolního platí opak. Jde o impulzivního jedince, který jedná rychle, stojí si za svým bez ohledu na všechno nebo na všechny. Je těžké donutit ho uznat chybu, a pokud se tak náhodou stane, je ochoten bojovat za názor druhého stejně vehementně jako předtím za svůj. Má rád i nejtěžší výzvy, bez váhání je přijímá. Není proto dobrý nápad vyzvat ho na souboj.

silnější spodní/horní ret Foto: silnější spodní/horní ret

Zakřivení koutků

Jen zcela výjimečně jsou ústní koutky rovné, buď visí dolů nebo ční vzhůru. Čím výrazněji, tím větší mají vliv. Pro lidi se svěšenými koutky je typická vážnost, snaha po klidu, konzervatismus, změny je děsí, zvlášť stěhování. Berou si věci až moc k srdci, jsou v jádru hodní, přesto se zbytečně trápí, zda někomu neublížili. Koutky nesmí být ale až moc svislé, pak jde o zatvrzelé pesimisty. Kdo má koutky nahoru, je naopak optimista, užívá si života, starosti hází za hlavu a kupodivu mu to prochází. Umí totiž vše „okecat“, je výborný společník, komik, co umí neúnavně bavit ostatní.

koutky dolů/nahoru Foto: koutky dolů/ koutky nahoru

 

Barva hraje také roli

O tom, jak působí barva rtů, ví každá žena, která si je maluje. Asi i proto barvu rtů Číňané nespojovali s povahou, ale chorobami. Podle nich měly být rty (pochopitelně odlíčené!) načervenalé, vlhké, na dotyk jemné, vláčné. Vysychající a rudé rty signalizovaly horečnaté onemocnění nebo málo železa a čínští lékaři na to užívali mast z bezu černého, nikdy je ničím nechladili. Bledé rty znamenaly nízký tlak či nedostatek červených krvinek. Kdo měl velká ústa a malý nos (nebo naopak) měl trpět poruchami trávicí soustavy či jater. Jak vidíte, i bez speciálních přístrojů měli staří čínští lékaři lidi prostě přečtené…

Jan Janula/foto iStock a archiv autora

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Co prozradí rty o vašem zdraví? Foto:

RTY: Co všechno mohou prozradit o vašem zdraví?

Vaše rty vypovídají o vašem zdravotním stavu víc, než si možná myslíte. Různé nedokonalosti totiž mohou upozorňovat i na vážné zdravotní problémy.

Článek

Super trik pro dokonalé rty Foto:

Jednoduchý super trik pro dokonalé rty

Perfektně nalíčené rty výraznou rtěnkou je přesně ta drobnost, která dokáže povznést váš outfit min. o dva levely výše. Ale pozor! Není to tak snadné, jak to na první...

Článek

Modroocí lidé jsou harmoničtí a klidní a málo se koukají na kriminálky a horory Foto:

Oko, do duše okno: Co prozradí barva očí o vaší povaze?

Staré známé přísloví zmíněné v titulku je pravdivé, stejně jako většina moudrostí našich předků. Souvislost mezi barvou očí a povahou totiž potvrdily i četné vědecké...

Horoskopy 2018

reklama

reklama