reklama

Bojíte se rakoviny? Jezte zelené lupení!

Jaro je ideální doba na chroupání něčeho zeleného Foto:
Jaro je ideální doba na chroupání něčeho zeleného
Foto: Thinkstock

Hlávkový salát, špenát, růžičková kapusta nebo hlávkové zelí. To jsou nejvýznamnější zdroje hodnotných antioxidačních látek, které naše tělo denně potřebuje ke zdravému fungování.

 

 

Zařaďte do jídelníčku zelenou zeleninu s listy! Je totiž účinným pomocníkem při prevenci vzniku rakoviny, navíc má zanedbatelné množství kalorií.

 

 


Hlávkový salát

lupení hlávkový salát Foto:

Je považován za elixír mládí. Ten červený v listech soustřeďuje velké množství karotenu, zelený je bohatý na hořčík. Díky své schopnosti vázat jedovaté a tukové látky je hlávkový salát účinným pomocníkem při hubnutí.

Špenát

lupení špenát Foto:

Je ideální pro osoby sužované stresem. Umí rychle odstranit deficit mnoha živin, čímž prospívá buňkám jako málokterá jiná zelenina.

Špenát je rovněž nadprůměrně bohatý na růstový vitamín A a obsahuje hodně draslíku důležitého pro stavbu kostí, zubů, nervů. Špenát je také mimořádně vhodný proti stárnutí!

Růžičková kapusta

lupení růžičková kapusta Foto:

Tohle zelené lupení funguje výborně proti únavě a stresu a podporuje duševní svěžest. Růžičková kapusta je tak lepším prostředkem pro uklidnění a soustředění než léky proti stresu. Množství vlákniny, kterou kapusta obsahuje, také reguluje činnost střev a odstraňuje zácpu.

Hlávkové zelí

lupení zelí Foto:

Tahle zelenina vás zasytí, aniž by poskytla tělu mnoho zbytečné energie. Při svých 22 kaloriích na 100 gramů je tedy ideální potravinou pro ty, kdo chtějí zhubnout. Zelí se přičítají také hojivé účinky při zacelování vředů a zmírňování žaludečních bolestí.

Při pálení žáhy nebo překyselení organismu vypijte 2 deci šťávy ze syrového zelí. Čistí krev a mění metabolismus buněk. Na pleť má tahle šťáva do jisté míry omlazující účinek, činí ji vláčnou a částečně vyrovnává vrásky.

A co dobrého si ze zeleného lupení připravit? Tady je pár tipů:

Recept

Krémové těstoviny s avokádem a špenátem Foto:

Krémové těstoviny s avokádem a špenátem

Velice rychlé a jednoduché těstoviny, které vás díky své krémové omáčce skvěle zasytí. A navíc jídlo obsahuje velice zdravé avokádo!

Recept

Vlažný hlávkový salát s krutony Foto:

Vlažný hlávkový salát s krutony

Připravte si salát jako lehkou večeři (určitě vás zasytí) nebo jako přílohu k masu či rybě. Krutony z arabského chleba jsou netradiční a rozhodně stojí za vyzkoušení.

 

Recept

Salát z růžičkové kapusty se švestkami a chilli  Foto:

Salát z růžičkové kapusty se švestkami a chilli

Pokud jste příznivci této komplikovanější zeleniny, váš vztah k ní nabude nový rozměr. Jestli jste doposud patřili mezi zaryté odpůrce těchto mnohdy špatně připravovaných...

 

Recept

Omeleta plněná salátkem z bílého zelí s mangovým dipem Foto:

Omeleta plněná salátkem z bílého zelí s mangovým dipem

Rychlá večeře, hotová dřív než řeknete švec. Pár surovin, trocha času a i z obyčejné omelety vykouzlíte super jídlo! Navíc do podzimního počasí jako dělané. Trocha chilli,...

 

Zuzana Šustová

Článek

prášky hlavní Foto:

6 prášků ze „superpotravin“, díky nimž budete zdravější

Nejnovější trend ve zdravé výživě? Přírodní zdravé potraviny v práškové formě!

Článek

Takže platí... Nic se nemá přehánět! Foto:

Vědci zjistili: Po zdravé výživě můžete ztloustnout!

Pocit sytosti po zkonzumování zdraví prospěšných potravin je nízký. To může paradoxně spíše přispívat k epidemii obezity, než aby ji to snižovalo. Uvádí se to ve studii...

Článek

A funguje to i na pomeranče! Foto:

Proč by měl každý citron projít před použitím mikrovlnnou troubou?

Máme pro vás překvapivě jednoduché, ale geniální řešení.


Horoskopy 2018

reklama

reklama