reklama

Nesnášíte léky? Přinášíme 5 tipů, jak bojovat proti nachlazení přírodní cestou

Nachlazení se můžete zbavit i přírodní cestou Foto:
Nachlazení se můžete zbavit i přírodní cestou
Foto: istock.com

Teplé letní dny jsou tytam a místo nich už jsou tady zase nepříjemné podzimní plískanice, vítr, déšť a chlad. S tím jde ruku v ruce typické podzimní nachlazení, a tak mnoho z nás tráví alespoň několik podzimních dnů v přítomnosti kapesníku, teplého čaje a teploměru.

Nachlazení se moc rádo šíří, takže je velmi pravděpodobné, že si jej přinesete z práce nebo vaše dítě ze školy. A co pak s ním? Pokud vás trápí jen lehké nachlazení, zapomeňte na kopy medikamentů. Pomoci si můžete i přirozeně.

Vyzkoušejte našich 5 tipů, jak se zbavit nachlazení i bez léků

1. Odpočívejte

Není to sice žádná novinka, ale je to velká pravda. Na nemoc pomáhá hlavně důkladný odpočinek a nejlepší je zkrátka nemoc „vyležet“. Zalezte si pod peřinu, zapomeňte na stres a hodně spěte. Bohužel je tento bod stále často podceňován a z přechozených lehkých viróz se může později vyklubat něco horšího. Nejlépe se odpočívá ve vyvětraném prostoru a zvlhčeném vzduchu, který pomůže od bolesti a škrábání v krku.

PŘEČTĚTE SI: PĚSTUJTE RÝMOVNÍK A NA NOSNÍ KAPKY MŮŽETE ZAPOMENOUT

2. Pijte

Aby se organismus uzdravil, potřebuje dostatečnou hydrataci, a tak pitný režim nezanedbávejte. Kromě teplého čaje vám může pomoci i pití studených nápojů, které zmírňují otoky v krku. Vynechte příliš horké, sladké, kyselé a perlivé nápoje, které vás mohou dráždit. Pokud se ukáže, že vaše lehké nachlazení je angína, využijte i kloktadla. Mohou pomoci zmírnit pocit bolesti i samotný zánět. Pro kloktání slanou vodou pouze rozpusťte jednu čajovou lžičku v 250 ml vlažné vody, nálev z fenyklu či lékořice nechte před použitím zchladnout na pokojovou teplotu.

Dostatek tekutin je pro uzdravení zásadní, proto hodně pijte Foto: Dostatek tekutin je pro uzdravení zásadní, proto hodně pijte, Foto: istock.com

3. Jezte kvalitně

Při nemoci vám určitě nepomohou těžká jídla a polotovary. Místo toho zařaďte brokolici, kapustu, květák, borůvky, potraviny s omega-3 mastnými kyselinami, panenské oleje nebo česnek. Vyhněte se hlenotvorným potravinám, jako jsou všechny mléčné výrobky.

Nepohrdejte ani klasickými „babskými radami“. Taková pořádná domácí česnečka totiž taky dokáže udělat divy.

4. Zkuste bylinky a podpořte imunitu

Přirozeným pomocníkem při nachlazení mohou být různé bylinné nálevy a čaje. Zkuste například zázvor, lékořici nebo šalvěj. Účinné mohou být také lístky konopí. „Nálev z konopných lístků má antibakteriální účinky, které jsou při angíně velmi hodnotné. Stačí jednu až dvě čajové lžičky lístků zalít 250 ml vroucí vody a nechat přibližně 10 minut louhovat. K dochucení je vhodný zcela přírodní konopný sirup,“ říká Jiří Stabla, odborník na konopí z Carun Pharmacy. Vaši imunitu podpoří také ovoce, zelenina, ořechy, semínka, oleje, bylinky a koření. Dopřávejte si čerstvé šťávy z ovoce, zejména z toho s vysokým obsahem vitaminu C, jako jsou různé citrusové plody.

5. Myslete pozitivně

Je jasné, že s bolestí hlavy, krku a nekonečně plným nosem se dobrá nálada udržuje těžko. Pokud se vám to ale podaří, určitě to bude jen plus. Využijte stonavé dny a když se vám udělá trochu lépe, koukněte se třeba na ten film, který už tak dlouho plánujete, nebo se začtěte do fajn knížky, díky které na to, že je vám po psa, hned zapomenete.

Přečtěte si i další články z oblasti zdraví:

Článek

Víte, kde hledat vitamín C? Budete překvapeni! Foto:

Víte, kde hledat vitamin C? Budete překvapeni!

Když se řekne vitamín C, spolehlivě sáhneme po citrusech. Asi nám to foneticky dává smysl, C – jako citron. Citrusové plody “céčko” samozřejmě obsahují, ale v porovnání s...

Článek

Chutnají, léčí a vypadají krásně Foto:

Domácí lékárnička ze zahrady: 5 chutných bylinek, které podpoří vaše zdraví

Ač jsme národ zahrádkářů a pěstujeme si spousty zeleniny i krásných květin, na užitečné bylinky často zapomínáme. Obohaťte si letos zahrádku o dary přírody, které nahradí...

Článek

Zkuste využít léčivou sílu přírody Foto:

Bolí vás v krku? 10 léčivých jídel, která vám pomůžou

Bolest v krku není nic příjemného. Polykání bolí, sípete a jídlo je to poslední, na co myslíte. Některé potraviny a jídla vám ale uleví a dodají energii potřebnou v boji s...

autor: MM, PR

Horoskopy 2018

reklama

reklama