reklama

Šestnáctiletá dívka dostala žloutenku ze zeleného čaje!

Zelený čaj  Foto:
Zelený čaj
Foto: Thinkstock

Říká se tomu bylinná hepatotoxicita a může vést k závažnému poškození jater, pokud včas nepřestanete s konzumací.

Většina z nás pije čaj nebo kávu každý den ke snídani a odpoledne si dá ke svačince klidně další. Mnozí si ještě před spaním udělají hrníček heřmánkového odvaru, aby se jim lépe spalo.

Koho by ale napadlo, že takovéto popíjení čaje nás může dostat do nemocnice s akutní žloutenkou? Asi nikoho, kdo se s tímto jevem nesetkal nebo o nějakém takovém případě neslyšel. Pro jednu šestnáctiletou dívku se to ale stalo děsivou realitou.

Po objednání zeleného čínského čaje z online obchodu si tato nic netušící slečna užívala šálků „zdravého“ horkého nápoje třikrát i víckrát denně po dobu delší než tři měsíce.

Po těchto několika měsících se u ní začaly objevovat dýchací problémy a měla špatné výsledky rozboru moči. Od obvodního lékaře dostala antibiotika, která ovšem nezabírala a po několika dnech se její stav rapidně zhoršil. Kůže a oční bělmo jí zežloutly. Byla převezena do nemocnice, kde se podrobila testům, při kterých se zjištilo, že onemocněla hepatitidou.

Článek

Čaj můžete pít teplý nebo vychlazený Foto:

Zelený čaj: 7 důvodů, proč si dát denně alespoň jeden šálek

O tom, že má zelený čaj pozitivní účinky na zdraví, ví lidstvo už tisíce let. Dokáže povzbudit, ale také pomáhá chránit před onemocněním srdce, snížit hladinu cholesterolu...

Otázkou bylo, jak se tato dívka nakazila, kde k takové nemoci přišla. Zkoumali, s kým se stýkala, jaké měla hygienické návyky a co jedla a pila. Ukázalo se, že dívka konzumovala v nadměrném množství zelený čaj, který byl součástí plánu, jak zhubnout. Jakmile přestala čaj pít, její symptomy po několika dnech ustoupily a dívka se rychle zotavila.

Pokud jste pravidelným „pijanem“ čaje, hlavně teď nezačněte vyšilovat. K podobnému případu dojde, jen pokud si vaříte směs z listů, které obsahují bylinu s názvem Camellia sinensis. A i tak se nemusíte bát, pokud nepijete čaj jako vodu. Nesmí se pít moc často a v přehnaném množství. Jeden šálek denně vám rozhodně neublíží, spíše naopak!

Horoskopy 2018

reklama

reklama