reklama

Večeře za pár let: medúzy, hmyz a mikrořasy

Smažení cvrčci. Jako předkrm to nevypadá špatně, že? Foto:
Smažení cvrčci. Jako předkrm to nevypadá špatně, že?
Foto: telegraph.co.uk

Nudle z mikrořas, tempura z naložených medúz a muffiny z hmyzu: tak by mohl vypadat jídelníček budoucnosti, možná ani ne příliš vzdálené.

Mouka z hmyzu (především cvrčků a kobylek) nejrůznějších odstínů od žluté po hnědou, těstoviny z mikrořas zelenomodré barvy a sušené či naložené medúzy jsou prvními kandidáty na nové pokrmy, které jsou vydatnými zdroji proteinů. Nové stravovací možnosti budou zastoupeny i na letošní Světové výstavě EXPO 2015 v Miláně, která se bude konat od 1. května do 31. října a jejíž téma zní Uživit planetu, energie pro život. Píše o tom italský deník La Repubblica.

Článek

Jezte kvalitní bílkoviny a kila půjdou dolů Foto:

Jezte kvalitní bílkoviny a kila půjdou dolů

Bílkoviny nebo-li proteiny jsou nejdůležitější složkou jídelníčku. Jednak slouží jako stavební hmota pro svaly a další tkáně, ale také mají nízkou energetickou hodnotu a...

 

"Jsou to potraviny v západním světě nové, avšak již dávno rozšířené na východě Asie a v Latinské Americe," konstatuje Graziella Zittelliová z Institutu pro výzkum ekosystémů při italské Národní radě pro výzkum (CNR). "Například mikrořasy byly známy už Aztékům. Přirozeně jsme schopni odlišit případné toxické druhy a pracujeme pouze s těmi, které jsou pro konzumaci bezpečné. Mikrořasy, zejména mořské, mají vysokou nutriční hodnotu a některé druhy jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, které prospívají mozku a srdci," zdůrazňuje.

Křupavé dobrůtky: Cvrčci, kobylky a larvy

Stejné hodnoty má hmyz, především cvrčkové a kobylky, jejichž nutriční hodnota se liší podle toho, jak jsou vyvinuté. Platí to i pro larvy brouků, které mají jiné množství proteinů a minerálních solí než dospělí jedinci. Z hmyzu se vyrábí především mouka, která by mohla v krátkém čase možná nahradit rybí moučku v potravě pro zvířata. Někteří výrobci takovou mouku už vyzkoušeli při přípravě muffinů.

Článek

Řadu věcí neovlivníte, ale dost jich ovlivnit můžete Foto:

Rakovina prsu: Co všechno zvyšuje riziko jejího vzniku?

Karcinom prsu je v České republice nejčastějším zhoubným nádorem žen. Ročně jím u nás onemocní kolem 100 ze 100 000 žen. Když budete vědět, co zvyšuje riziko vzniku tohoto...

 

Medúzami proti rakovině prsu

Vědci usilují o to, aby tyto pokrmy přestaly mít v budoucnosti nálepku exotického ovoce. "Mikrořasy lze pěstovat ve venkovním prostředí a medúz vhodných ke konzumaci je hojnost v mořích," říká Antonella Leoneová z Institutu potravinové produkce při CNR. Například kořenoústka hrbolatá (Cotylorhyza tuberculata) se ve značném množství vyskytuje podél břehů jihovýchodní Itálie. Kromě toho, že by mohla být kandidátkou na pokrm budoucnosti, je bohatá na látky působící jako prevence proti rakovině prsu.

Kořenoústka hrbolatá je nejen krásná, ale taky zdravá... Foto: Kořenoústka hrbolatá je nejen krásná, ale taky zdravá...Foto: wikimedia.com

 

Badatelé se nyní zabývají shromažďováním nutričních charakteristik nových potravin, to však nepovede automaticky k tomu, že by se hmyz, medúzy či mikrořasy hned objevily na našem jídelníčku. Vědecké údaje mohou být jen základem pro nezbytné vyhodnocení, které učiní Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA). Teprve po jeho schválení se mohou pokrmy budoucnosti objevit v supermarketech.

Zdroj: ČTK

Horoskopy 2018

reklama

reklama