Celebrity

6. května 2022 09:25

Gabriela Kolinová

Tvař se roztomile, platí nás za to. Které matky sdílejí fotky dětí a které vůbec

7 pádů Honzy Dědka (30) - Ewa Farna a masakr s dětmi

Je to dilema. Sdílet fotky dítěte na sociálních sítích, nebo ne? Někteří rodiče v tom mají jasno ještě před tím, než se miminko narodí. Jejich potomek na Instagramu nebude a basta! Nebo ano, ale neukážou jeho tvář. Jiní to neřeší a fotky svých zlatíček vesele sdílejí. Bez ohledu na to, co by na to za pár let řekly děti samotné. Přály by si to? Kdo z celebrit sdílí fotky dětiček a kdo vůbec ne? A jaké mají důvody?

Je to pochopitelné, asi každý rodič se chce pochlubit fotkou svého dítěte, protože je nejkrásnější, neroztomilejší a samozřejmě nejvtipnější. Zároveň by ale měl respektovat právo na jeho soukromí. Sama se své osmileté dcery ptám, než nějakou její fotku sdílím. Pravdou je, že když byla malá, neřešila jsem to. To až v poslední době, kdy mi sama řekla, že si nepřeje, abych zveřejnila každý vtip nebo legrační hlášku, kterou řekne. A má pravdu. Rodiče by se měli nad sdílením fotek a videí dětí zamyslet. Jaký mediální obraz o svých potomcích vytvářejí? A kdo všechno je vidí?

Nadměrné sdílení fotek či videí rodiči bez souhlasu dětí má i svůj název: sharenting (share = sdílet, parenting = rodičovství). Fotky nezletilých dětí bez jejich svolení a bez zakrytí tváře zveřejňuje až čtvrtina českých rodičů. A ženy častěji než muži.

Které známé matky fotky dětí sdílejí? A které by jejich tvář naopak neukázaly?

Nikol Leitgeb vtipkovala: Tvař se roztomile, budeme za to placený

Kdybychom měli vybrat jednu matku, která sdílení fotek a videí dětí neřeší, rozhodně to bude herečka Nikol Leitgeb Štíbrová. A není divu. Její čtyřletý Mates, kterému často říká Radovan, srší vtipem stejně jako ona sama. Společně tvoří komické duo, které je opravdu radost sledovat. Fanoušci je milují, což jim často píší i do komentářů: „Nejlepší dítě. Mám rád, když ho dáváte do stories, vždy zlepší náladu a nejen mně,“ stojí často pod příspěvky s Máťou. Podle některých názorů by měl Radovan vyučovat život. „Vždycky, když ho vidím, tak je mi líto, že mi není pět a nechodím s ním do školky,“ píše Lucie k videu z dovolené, na kterém Radovan vesele poskakuje a oslovuje děti okolo.

Nutno říct, že už se začíná vybarvovat i její druhý syn Tobias alias Mauglí, kterého má Nikol se svým manželem Petrem Leitgebem.

Nikol má na Instagramu více než 651 tisíc sledujících, takže je jisté, že Mathias (a nyní už i mladší Tobias) už je také veřejně známou osobou. „Já vždycky říkám: Tvař se roztomile, budeme za to placený,“ vtipkovala kdysi v pořadu Behind the Instagram. Co by na sdílení fotek řekl sám Mathias, Nikol moc neřeší: „Mě to nedojímá. Je to stejné jako u malých sportovců nebo herců. Málokteré dítě se umí samo rozhodnout, co chce dělat, kde chce být vidět, kde se chce pohybovat. Kdo se ptal ‚malých hokejek‘, jestli chtějí být od malička na ledě?“ vysvětlila v pořadu, kde vystoupila společně s herečkou Veronikou Arichtevou a zpěvačkou Martinou Pártlovou, se kterými tvoří vtipné trio 3v1. „Ony tam chtějí být, ale nevěděly, že tam budou sedmkrát v týdnu,“ dodala vtipně Pártlová. „No, tak Mates je sedmkrát v týdnu na Instagramu,“ uzavřela Štíbrová. Před tím, než měla Matese, tak prý dávala na Instagram fotky psů. „To taky zabíralo,“ zasmála se. Zpěvačka Martina Pártlová porodila stejně jako Nikol a také ona už svou roční Stellu vesele ukazuje na sociálních sítích. Často s titulem nejkrásnější dítě.

Nikol Moravcová: Děti na Instagramu ano, ale nesmí se to přehánět

A je tu ještě jedna Nikol, která ráda a poměrně často sdílí fotky svého dítěte na Instagramu. Influencerka Nikol Moravcová. Ta tvrdí, že dcera je součástí jejího života. A ten na sociálních sítích sdílí se vším všudy. Na svých workshopech Nikol učí, že na Instagramu je nejdůležitější autenticita a ta by se nějakým umělým zakrýváním nebo tajením vytratila. „Lidi mě sledují právě proto, že na svém profilu ukazuji své soukromí, svůj každodenní život a do toho Violka neodmyslitelně patří,“ řekla v rozhovoru pro časopis Maminka. Zároveň ale upozornila, že některé matky to s focením dětí na Instagram přehánějí. „Musíme si uvědomit, že dítě je člověk, který sice má lidská práva omezená věkem a za jeho rozhodnutí je zodpovědný rodič, ale bohužel někteří rodiče vidí v malém bezbranném človíčkovi nástroj na vydělávání peněz. Některé matky vyfotí dítě vedle produktů, protože vědí, že to bude mít větší dosah, než kdyby se s tím produktem vyfotily samy. A to je špatně,“ dodala.

Se sdílením fotek svých dětí na Instagramu nemají problém ani Tomáš a Tamara Klusovi nebo Radka a Tomáš Třeštíkovi. Agáta Hanychová dlouho nechtěla ukázat tvář dcery Mii, kterou má s Jakubem Prachařem. Avšak když pár oznámil, že se rozchází, Agáta fotky Mii začala na sítích zveřejňovat bez zakrytí obličeje.

Tereza Ramba tají nejen podobu dětí, ale dlouho tajila i jméno syna

Tereza Ramba, Marie Doležalová a Kristýna Leichtová. Všechny tyto herečky mají společnou jednu věc: přestože jsou na sociálních sítích velice aktivní, rozhodly se, že budou chránit soukromí své rodiny a především svých dětí. A veřejnosti jejich tvář neukážou. Tereza Ramba šla z nich nejdál, nejenže na Instagramu neukazuje svého dvouletého syna, ale dokonce mu neříká ani jménem a mluví o něm jako o Slunci. Dlouho tajila i jeho pohlaví, ovšem v jednom příspěvku krátce po jeho narození (to mimochodem také veřejnost nezná), ho možná nechtěně prozradila, když k fotce napsala „kluci“. Fanoušci naléhali, ale marně.

To s narozením dcery už takové tajnosti nedělala. Prozradila pohlaví i jméno. Holčička měla být původně Teodora, nakonec dostala ale velmi netradiční jméno Miřenka. Ovšem ani její tvář na Instagramu zřejmě neuvidíme. Tereza je v tomhle nekompromisní. A podobně to má i Ewa Farna, které se nedávno k dvouletému Arturovi narodila holčička Ella. I ona s manželem Martinem Chobotem obličeje dětí před veřejností tají.

Marie Doležalová neukazuje tvář dětí. Jednou udělala výjimku

Herečka Marie Doležalová má s partnerem Markem Zelinkou dvě děti, tříapůlletou Alfrédu a dvouletého syna Rudolfa. Jejich tvář však Maruščini sledující na Instagramu nikdy neviděli. Byť je na sociální síti velmi aktivní, děti fotí zezadu nebo jen jejich ručičku. S partnerem se shodli, že budou chránit jejich soukromí a zveřejňovat je zkrátka nebudou. Výjimkou byla fotka v jednom mateřském časopisu, kde byla dcera ještě malinká. „Původně jsme to chtěli bez obličejíku, ale to focení bylo tak prima a hlavně Alfinka s takovou chutí pózovala, že jsem netlačila na pilu a nechala to plynout,“ napsala tehdy Marie na Instagram.

Kristýna Leichtová holčičky také nikdy neukázala

Stejně to má i herečka Kristýna Leichtová, která už je také dvojnásobnou maminkou. S partnerem Vojtěchem Štěpánkem vychovávají tříletou Dorotku a téměř dvouletou Rozárku. Ani oni tvář holčiček na Instagramu neukazují. Důvod? Stejný jako u Marie Doležalové. Chtějí chránit jejich soukromí. Kristýna tak holčičky fotí zezadu nebo jejich obličeje zakryje smajlíkem, případně srdíčkem. Sama byla kritizována za to, že sdílela fotku bezprostředně po domácím porodu. V rozhovoru pro Prima Ženy přiznala, že ji partner od zveřejnění takhle intimního snímku odrazoval.

„Je to ale koneckonců můj život, moje tělo a moje rozhodnutí. A když tam nejsou obličeje holčiček, protože to je jejich život, a do toho jim zasahovat nebudu, tak na tom nevidím nic špatného. A to zrození bylo něco tak strašně hezkého, že jsem se o to ráda podělila. A hlavně bojuju za to, aby každá žena měla možnost volby. Ať si to vybere, jak chce rodit, protože to je správně. Žádná žena by neměla by být do ničeho konstantně tlačena,“ vysvětlila herečka, kterou můžete aktuálně vídat v seriálu 1. MISE.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.