zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tvař se roztomile, platí nás za to. Které matky sdílejí fotky dětí a které je nikdy neukážou?

Nikol Štíbrová fotky syna Mathiase na sociálních sítích zveřejňuje, herečka Marie Doležalová tvář dětí neukázala.
Autor: profimedia Nikol Štíbrová fotky syna Mathiase na sociálních sítích zveřejňuje, herečka Marie Doležalová tvář dětí neukázala.
Gabriela Kolinová , Vydáno: 02.03.2021
Je to dilema. Sdílet fotky dítěte na sociálních sítích, nebo ne? Někteří rodiče v tom mají jasno ještě před tím, než se miminko narodí. Jejich potomek na Instagramu nebude a basta! Nebo ano, ale neukážou jeho tvář. Jiní to neřeší a fotky svých zlatíček vesele sdílejí. Bez ohledu na to, co by na to za pár let řekly děti samotné. Přály by si to? Kdo z celebrit sdílí fotky dětiček a kdo vůbec? A jaké mají důvody?

reklama

Je to pochopitelné, asi každý rodič se chce pochlubit fotkou svého dítěte, protože je nejkrásnější, neroztomilejší a samozřejmě nejvtipnější. Zároveň by ale měl respektovat právo na jeho soukromí. Sama se své sedmileté dcery ptám, než nějakou její fotku sdílím. Pravdou je, že když byla malá, neřešila jsem to. To až v poslední době, kdy mi sama řekla, že si nepřeje, abych zveřejnila každý vtip nebo legrační hlášku, kterou řekne. A má pravdu. Rodiče by se měli nad sdílením fotek a videí dětí zamyslet. Jaký mediální obraz o svých potomcích vytvářejí? A kdo všechno je vidí? Nadměrné sdílení fotek či videí rodiči bez souhlasu dětí má i svůj název: sharenting (share = sdílet, parenting = rodičovství). Fotky nezletilých dětí bez jejich svolení a bez zakrytí tváře zveřejňuje až čtvrtina českých rodičů. A ženy častěji než muži. 

Které známé matky fotky dětí sdílejí? A které by jejich tvář naopak neukázaly?

Nikol Štíbrová vtipkuje: Tvař se roztomile, budeme za to placený

Kdybychom měli vybrat jednu matku, která sdílení fotek a videí dětí neřeší, rozhodně to bude herečka Nikol Štíbrová. A není divu. Její tříletý Mates, kterému často říká Radovan, srší vtipem stejně jako ona sama. Společně tvoří komické duo, které je opravdu radost sledovat (zvlášť v této době). Fanoušci je milují, což jim často píší i do komentářů: „Nejlepší dítě. Mám rád, když ho dáváte do stories, vždy zlepší náladu a nejen mně,“ stojí pod posledním příspěvkem ve kterém Máťa sedí na sedačce s párty čepičkou na hlavě a frkačkou v puse, což Nikol vtipně komentuje: „Všecko v perdeli, jen Radovan zas při pondělku něco slaví.“ V kontrastu, kdy celá republika propadá skepsi, vláda zpřísňuje opatření v souvislosti s šířením nemoci COVID-19 a děti nemohou do škol, je to více než tragikomické.

 

 

Nikol má na Instagramu více než 582 tisíc sledujících, takže je jisté, že Mathias už je také veřejně známou osobou. „Já vždycky říkám: Tvař se roztomile, budeme za to placený,“ vtipkovala naposledy v pořadu Behind the Instagram. Co by na sdílení fotek řekl sám Mathias, Nikol moc neřeší: „Mě to nedojímá. Je to stejné jako u malých sportovců nebo herců. Málokteré dítě se umí samo rozhodnout, co chce dělat, kde chce být vidět, kde se chce pohybovat. Kdo se ptal ‚malých hokejek‘, jestli chtějí být od malička na ledě?“ vysvětlila v pořadu, kde vystoupila společně s herečkou Veronikou Arichtevou a zpěvačkou Martinou Pártlovou, se kterými tvoří vtipné trio 3v1. „Ony tam chtějí být, ale nevěděly, že tam budou sedmkrát v týdnu,“ dodala vtipně Pártlová. „No, tak Mates je sedmkrát v týdnu na Instagramu,“ uzavřela Štíbrová. Před tím, než měla Mathese, tak prý dávala na Instagram fotky psů. „To taky zabíralo,“ směje se. 

Nikol Moravcová: Děti na Instagramu ano, ale nesmí se to přehánět

A je tu ještě jedna Nikol, která ráda a poměrně často sdílí fotky svého dítěte na Instagramu. Influencerka Nikol Moravcová. Ta tvrdí, že dcera je součástí jejího života. A ten na sociálních sítích sdílí se vším všudy. Na svých workshopech Nikol učí, že na Instagramu je nejdůležitější autenticita a ta by se nějakým umělým zakrýváním nebo tajením vytratila. „Lidi mě sledují právě proto, že na svém profilu ukazuji své soukromí, svůj každodenní život a do toho Violka neodmyslitelně patří,“ řekla v rozhovoru pro časopis Maminka. Zároveň ale upozornila, že některé matky to s focením dětí na Instagram přehánějí. „Musíme si uvědomit, že dítě je člověk, který sice má lidská práva omezená věkem a za jeho rozhodnutí je zodpovědný rodič, ale bohužel někteří rodiče vidí v malém bezbranném človíčkovi nástroj na vydělávání peněz. Některé matky vyfotí dítě vedle produktů, protože vědí, že to bude mít větší dosah, než by se s tím produktem vyfotily samy. A to je špatně,“ dodala. 

 

 

Se sdílením fotek svých dětí na Instagramu nemají problém ani Tomáš a Tamara Klusovi, nebo Radka a Tomáš Třeštíkovi. Agáta Hanychová dlouho nechtěla ukázat tvář dcery Mii, kterou má s Jakubem Prachařem. Avšak když pár oznámil, že se rozchází, Agáta fotky Mii začala na sítích zveřejňovat bez zakrytí obličeje.

Tereza Ramba tají nejen podobu, ale i jméno syna

Tereza Ramba, Marie Doležalová a Kristýna Leichtová. Všechny tyto herečky mají společnou jednu věc: přestože jsou na sociálních sítích velice aktivní, rozhodly se, že budou chránit soukromí své rodiny a především svých dětí. A veřejnosti jejich tvář neukážou. Tereza Ramba šla z nich nejdál, nejenže na Instagramu neukazuje svého rok a půl starého syna, ale dokonce mu neříká ani jménem a mluví o něm jako o Slunci. Dlouho tajila i jeho pohlaví, ovšem v jednom příspěvku krátce po jeho narození (to mimochodem také veřejnost nezná), ho možná nechtěně prozradila, když k fotce napsala „kluci“. Fanoušci naléhali, ale marně: „Neznáme ani jméno syna, Terezko,“ psali ji na Instagram, ale odpovědi se jim nedostalo. Maximálně od dalších komentujících: „My vašich ratolestí také ne, a co? To, že je Tereza Voříšková známá herečka, je důvod k tomu, aby celému světu hlásila jméno dítěte? Naopak mně to u ní velice imponuje, jak to pojala,“ napsala jedna diskutující. 

 

 

Marie Doležalová neukazuje tvář dětí. Jednou udělala výjimku

Herečka Marie Doležalová má s partnerem Markem Zelinkou dvě děti, dvou a půl letou Alfrédu a téměř ročního syna Rudolfa. Jejich tvář však Maruščini sledující na Instagramu nikdy neviděli. Byť je na sociální síti velmi aktivní, děti fotí zezadu nebo jen jejich ručičku. S partnerem se shodli, že budou chránit jejich soukromí a zveřejňovat je zkrátka nebudou. Výjimkou byla fotka v jednom mateřském časopisu, kde byla dcera Marie ještě malinká. „Původně jsme to chtěli bez obličejíku, ale to focení bylo tak prima a hlavně Alfinka s takovou chutí pózovala, že jsem netlačila na pilu a nechala to plynout,“ napsala tehdy Marie na Instagram.

 

Kristýna Leichtová holčičky také nikdy neukázala 

Stejně to má i herečka Kristýna Leichtová, která už je také dvojnásobnou maminkou. S partnerem Vojtěchem Štěpánkem vychovávají dcery Dorotku (2,5 roku) a osmiměsíční Rozárku. Ani oni tvář holčiček na Instagramu neukazují. Důvod? Stejný jako u Marie Doležalové. Chtějí chránit jejich soukomí. Kristýna tak holčičky fotí zezadu nebo jejich obličeje zakryje smajlíkem, případně srdíčkem. Na začátku února však zveřejnila fotku, kde je mladší Rozárka nazakrytá. „Jako já vím, že se u těch druhých říká, že jsou rychlejší, ale tohle je teda megafofr! Sedmý měsíc a kousek a ona leze!“ napsala k ní její máma Kristýna. Že by přece jen v zakrývání tváří polevila? Zřejmě ne tak úplně, na předposlední fotografii z Beskyd jsou děti opět rozostřené. 

 

 

 

Charlotte Gottová, Jakub Mareš, Natálie Grossová. Ti všichni mají Instagram.

Charlotte Gottová boduje na sítích. Kdo ještě? Dcera Dary Rolins má Instagram zakázaný

reklama

Související témata: Nikol Štíbrová , Marie Doležalová , Kristýna Leichtová , matky , děti , rodičovství , riziko sociálních sítí , sociální sítě , hvězda Instagramu , Instagram

reklama

Přečtěte si také

reklama