Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Dušičky a Halloween mají společné kořeny! Oslavte svátky podzimu po svém

Tradice Dušiček nám může připadat poněkud pochmurná a Halloween zase americky praštěný. Ani jedno ale nemusí být pravda. Pojďte s námi zapátrat ve zvycích předků a ukážeme vám, jak si podzimní svátky užít.
Vydáno: 25.10.2017
Dušičky a Halloween mají společné kořeny! Oslavte svátky podzimu po svém
Autor: istock.com Dušičky a Halloween mají společné kořeny! Oslavte svátky podzimu po svém
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Zapalte svíčku, ukáže cestu

Pravděpodobně Dušičky trávíte návštěvou hřbitova, kde v mlhavém počasí zapalujete svíčku na hrobu svých drahých, což je jeden z tradičních zvyků. Podle pověry měl oheň duším pomoci najít cestu zpět k živým. Navazujeme tak na dávné tradice předků, kteří 1. listopadu ctili jako svátek Všech Svatých a den na to si připomínali zesnulé. Nepřecházeli to ale pouze vzpomínkou nebo modlitbou, ale dodržovali také zajímavé zvyky.

Upečte pečivo

Hospodyně dělaly “dušičky” z dvojího těsta. Specialitou bývaly rohlíky, bochánky, věnečky a tvary podobné zkříženým kostem, kterým se říkalo "kosti svatých”. Pro rodinu bylo určeno pečivo z bílé mouky a pro čeládku z mouky černé. Ještě na začátku 20. století se v jižních Čechách chodilo na Dušičky koledovat. V okolí Českého Krumlova se koledě říkalo "chodit po rohlíkách", protože odměnou koledníkům bylo většinou právě dušičkové pečivo.

Můžete po vzoru dávných hospodyní zkusit upéct doma pečivo a zavzpomínat si na ty, kteří už nejsou mezi námi.

Kde se vlastně Dušičky vzaly?

Tato tradice je pradávná a zanechali nám ji naši keltští předci. Ti ve starověku obývali západní, střední a částečně i jižní a východní Evropu, včetně území dnešního Česka.

Jejich keltský rok začínal svátkem Samhainem, který se slavil 1. listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční. Byl to svátek všech zesnulých a také příprava na dlouhé a obávané období zimy. Při christianizaci Evropy navázali na tuto keltskou tradici křesťanští kněží, kdy 2. listopadu roku 998 zavedl zvyk modliteb za zesnulé benediktýnský opat Odillo z Cluny. Od té doby se v 18 evropských zemích slaví 1. listopadu svátek Všech svatých a den poté Dušiček.

PŘEČTĚTE SI: DUŠIČKY ANEB STRAŠIDELNÉ HISTORKY NAŠICH PŘEDKŮ

Halloween? Je také “náš”!

Pokud si myslíte, že americký Halloween je jen křepčení v maskách, dlabání dýní a sledování hororů, vězte, že pod tímto komerčním povrchem se skrývá hluboko zakořeněná tradice, která má v podstatě stejný původ jako ta naše. Do Nového světa se dostala s prvními anglosaskými přistěhovalci, kteří si své “dušičkové” zvyky a modlitby přivezli s sebou. V Halloweenu je mnoho symboliky, kterou sice možná rozjařené americké děti nevnímají, ale přesto ji přenášejí z generace na generaci. Třeba vydlabané dýně mají svůj původ v Irsku, kde do nich kdysi dávno lidé v průběhu svátku Samhain dávali svíčky, aby odehnali zlé síly a duchy. Všudypřítomná oranžová a černá barva zase symbolizují podzimní sklizeň a přicházející temnotu a smrt. A masky? Staří Keltové věřili, že se o halloweenské noci po venkově potulovali zlí duchové. Začali tak nosit kostýmy a všelijaké masky, aby nebyli duchy rozeznáni jako lidé.

Dnes vnímáme Halloween jako západní, často nevítaný import do našich tradic. Ale jednou už je tu, děti (i dospělé) baví, a tak ho možná můžeme vzít na milost s vědomím, že tradice Halloweenu a našich Dušiček pochází vlastně z jednoho společného svátku našich předků.

Přečtěte si také na téma Halloween a Dušičky:

 

Ať na Halloween party záříte

Ať na Halloween párty záříte: Tipy na strašidelný make-up a bombastické převleky!

 

Kdo říká, že s pečením cukroví musíte čekat až na Vánoce?

Užijte si čekání na Halloween! Naučíme vás 10 strašidelných dekorací, které zvládnou vyrobit i vaše děti

Autor: KU

Článek je zařazen v: rodina, oslava, Halloween, dušičky, svíčky, svátky
Reklama