Influencerka ukazuje, že za každou dobrou fotkou na Instagramu je sto nepovedených
Holandská influencerka ukazuje, že za jednou dobrou fotkou je stovka špatných Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
A někdy až čtyři sta. Holandská influencerka Rianne Meijer ukazuje, kolik úsilí stojí jedna dobrá fotka na Instagram a jak dokážou fotky zkreslovat. Upozorňuje na to, že Instagram není realita, na což jako uživatelé sociálních sítí často zapomínáme.
Influencerka Ranne Meijer má už 1,2 milionů fanoušků. Její úspěch tkví v upřímnosti. Ačkoliv na jejím profilu můžete vidět dokonalé fotky, které vídáte na milionech dalších účtů různých influencerů, do fotek přidává i ty nepovedené. Její způsob, jak ukázat, že Instagram má do reality opravdu daleko, přináší kromě poučení také pobavení. Mladá dívka se zabývá fashion a cestováním.
Influencerka ukazuje, že za dobrou fotkou je sto špatných 1 Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
Upřímnost a boření mýtů na Instagramu
„Během čekání na letišti v Berlíně jsem si říkala, že chci na Instagramu ukázat i realitu kromě dokonalých fotek. Toto není žádná emocionální story, ale jen malá připomínka, že každá fotka na mém profilu je jedna ze sta (někdy až čtyři sta) a vždy je to jen o správném úhlu, dobrém světle a samozřejmě filtru. Není na mě nic perfektního stejně jako na mém životě. Jsem jenom holka s velkými sny, která tohoto postu bude litovat za 1, 2, 3…“ vtipně napsala na svém profilu.
Influencerka ukazuje, že za dobrou fotkou je sto špatných 2 Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
Rianne Meijer se tak řadí mezi influencerky, jež smysluplně pracují se sociálními médii tak, že poukazují na mýty a nereálné obrazy, které oblíbená sociální síť společně s jejími užiivateli masivně vytváří. Jeden z velkých výzkumů australské univerzity z roku 2016, který se zabývá vztahem používání sociálních sítí a vlivem na naši psychickou pohodu, tvrdí, že lidé se opravdu porovnávají s lidmi, které sledují na sociálních sítích.
Influencerka ukazuje, že za dobrou fotkou je sto špatných 7 Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
Mladé ženy nejčastěji sledují na sociálních sítích své vrstevnice. S těmi se také nejčastěji porovnávají, ať už jde o celebrity a influencerky, ale i o spolužačky. Srovnávání s ostatními se ale zásadně nese v negativním smyslu, pod vlivem instagramového obsahu kriticky porovnávají vlastní tělo.
Influencerka ukazuje, že za dobrou fotkou je sto špatných 8 Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
Influencerky, které poukazují na realitu lidského těla
Bojovat proti takovému trendu se snaží více influencerek, jež se snaží upozornit na to, že celá sláva Instagramu stojí a padá na dobrém světle a správných úhlech. Jednou z nich je i třiatřicetiletá novinářka Danae Mercer, která přichází s kůží na trh a ukazuje, jak naše těla vypadají ve skutečnosti. Na jejích fotkách tak můžete vidět celulitidu, ale i špíčky na břiše prostě tak, jak ve skutečnosti vypadá ženské tělo.
Influencerka ukazuje, že za dobrou fotkou je sto špatných 3 Zdroj: instagram.com/rianne.meijer
„Krmíme sami sebe obrazem dokonalosti už velice dlouho. A bude to ještě horší s propojením různých sítí, jako jsou návody na YouTube, dokonalé fotky na Instagramu a videa na Tik Toku, kde si můžete pouhým kliknutím vytvořit zářivou pleť nebo menší nos,“ upozorňuje novinářka Mercer. „Proto musíme světu ukázat normální těla, aby nám pomohly vzpomenout si, že sociální média nejsou realita. Máme světu co nabídnout i z jiných oblastí než jen vzhled,“ říká.
Vaše těla jsou normální, ubezpečuje ženy influencerka vlastními nedokonalostmi Zdroj: Instagram/Danae Mercer
Vaše těla jsou normální, ubezpečuje ženy influencerka vlastními nedokonalostmi Zdroj: Instagram/Danae Mercer
Jednou z nejdůležitějších instancí pro správnou fotku je dobrý úhel a světlo. To vysvětluje například influencerka se 700 000 followery, která upozorňuje na to, že nic jako „nefotogeničnost“ zkrátka neexistuje. Naučit se fotit dokáže každý.
Návod, jak vypadat na Instagramu skvěle Zdroj: instagram.com/bonnierzm
Velikost oblečení vs. sociální sítě
Jedním z dalších velkých témat, které se na sociálních sítích řeší, jsou velikosti lidských těl. Ačkoliv vidíte v médiích a sociáních sítch dokonalá vysoustruhovaná těla, která kolikrát připomínají světovou historii první poloviny dvacátého století, v realitě existují i těla, která jsou o něco větší. A po těch jako by se v médiích slehla zem. Američanka Katie Sturino upozorňuje na to, že módní značky zapomínají na ženy, které nosí větší velikosti a snaží se to zamaskovat špatným číslováním velikostí.
XXL influencerka zábavně kritizuje módní značky Zdroj: instagram.com/katiesturino
Její první úspěšný projekt se ale zabývá i rozšířením povědomí o tom, že se i větší ženy mohou oblékat podle posledních trendů. Na svém blogu se tak úspěšně inspiruje outfity slavných žen, které většinou nosí velikost S, aby podobný outfit ukázala na těle s velikostí XXL.
Blogerka vytváří z XS outfitů modelek XXL verzi 4 Zdroj: instagram.com/katiesturino/
A pak tu máme poměrně čerstvou sociální síť TikTok, která je doménou těch nejmladších. I zde najdete dvojici nejlepších kamarádek, které ukazují stejný módní outfit na dvou odlišných tělech. Dívky mají dnes už 35 milionů fanoušků.