Jak si udržet krásné a dlouhotrvající opálení? Pomůže vám mrkev, špenát i řepa!
Zatímco v renesanci a během alžbětinské éry byla trendy alabastrově bílá pleť, v současnosti si zakládáme na celistvě opálené pokožce. Za pěkným opálením nestojí však jen kosmetické přípravky a vnější péče o pokožku. Podpořit krásné a dlouhotrvající opálení můžete i tím nejpřirozenějším způsobem, a to prostřednictvím vhodných potravin.
Ovoce a zelenina se žluto - červenou barvou
Je známo, že krásné opálení podporuje betakaroten, což je provitamín vitamínu A a silný . Jeho zdroje mezi ovocem a zeleninou najdete snadno podle žlutého až červeného zbarvení. Do jídelníčku zařaďte tedy kromě obligátní mrkve také třeba kaki, batáty, physalis, rakytník, meruňky, jahody, mango, papayu, rajčata nebo barevné papriky. „Betakaroten přeměňuje organismus na vitamín A, který je rozpustný v tucích. To znamená, že, aby ho tělo zužitkovalo co nejlépe, musíme tuto kategorii potravin jíst v kombinaci s tuky. Proto se například italská bruschetta s rajčaty nebo plněné papriky na grilu zakapávají olivovým olejem. Násobení využití betakarotenu tukem je opravdu vysoké, a proto ho nepodceňujme. Například pokud zkonzumujete špenát bez tuku, využije organismus pouze 6 %, přidáte-li tuk, zvýší se obsah vstřebaného betakarotenu na 60 %. Právě betakaroten stojí za zhnědnutím pokožky,“ říká nutriční specialistka Mgr. Kateřina Šimková ze Zdravestravovani.cz.
Avokádo a bobulovitové ovoce
Po opálení jsou nezbytným pomocníkem vedle betakarotenu i další antioxidanty, které chrání pokožku před volnými radikály. Co si ale vlastně pod touto hrozbou představit? „Volné radikály jsou molekuly kyslíku, které byly poškozeny stresem, kouřením nebo například slunečním zářením a ztratily jeden elektron. Ten pro opravu ubírají jiným molekulám v našem těle, a tím jej poškozují. Ve spojitosti s pokožkou se to může projevit drobnými vráskami, vznikem pigmentace, ubýváním kolagenu, a tedy ztrátou elasticity pokožky. Zahrnutím potravin s antioxidantními účinky můžete nežádoucí poškození zastavit. Ve stravě najdete antioxidanty například v jahodách, lesních plodech, kiwi, brokolici, rajčatech, avokádu, řepě, fazolích nebo ve špenátu,“ zmiňuje Kateřina Šimková. Poslední zmiňovaný špenát je nejméně kalorický a naopak nejvíce nutričně výživný. V něm obsažené antioxidanty, vitamíny a minerály jsou dokonce schopny chránit zrak před škodlivým UV zářením.
Živá voda
Aby opálená pokožka vypadala dobře a nebyla vrásčitá, potřebuje hydratovat. Nezapomeňte do jídelníčku zahrnout potraviny s vysokým obsahem vody. „Mezi potraviny nadupané vodou patří meloun, okurky, ledový salát, zelené papriky, ředkvičky, rajčata, ananas, grepfruit, jahody, maliny nebo borůvky. Samozřejmostí je i dostatečný pitný režim. Hlídejte si i teplotu nápojů. Příliš studené nápoje z ledem váš organismus neochladí, ideální teplota nápojů by měla být okolo 16 - 18 °C. Základem pitného režimu je čistá voda doplněná citronem a mátou. Vitamín C obsažený v citronech navíc zvýší antioxidační účinky a zmírní následky začervenalé pokožky od sluníčka. Vhodný je i zelený čaj – opět zástupce s antioxidačními účinky - 100 % zeleninové a ovocné šťávy ředěné vodou, ale i minerálky. Velmi významnou hydrataci zastane kokosové mléko, které eliminuje díky svému složení tvorbu vrásek, navíc vám zrychlí i metabolismus,“ doplňuje nutriční specialistka.
Čokoláda a oříšky
Ne nejedná se o překlep. Skutečně, pokud chceme přispět k vytuněnému opálení, můžeme si dopřát kousek čokolády a hrst oříšků denně. Je ale potřeba pečlivě vybírat. Nepražené kakao v raw vysokoprocentní čokoládě je plné flavonoidů, které pomáhají s obranyschopností pokožky „Kůže je díky kakau hydratovaná, prokrvená a lépe okysličená, což je, jak už jsme se zmiňovali, žádoucí. Nezapomínejte i na ořechy a semínka, jako jsou slunečnicová nebo dýňová, protože jsou plná vitamínu E. Ten napomáhá regeneraci buněk, zpomaluje stárnutí pokožky, snižuje poškození kůže vystavené slunečnímu záření a potlačuje tvorbu karcinogenních buněk,“ uzavírá Mgr. Kateřina Šimková.
-jk-