Celebrity

12. září 2022 11:43

Tomáš Durčák

Neúcta k zesnulé královně. Přeji jí mučivou smrt, napsala profesorka. Jinde slavili

O mrtvých jen dobře. Takto se to aspoň často traduje. Pro některé však úmrtí královny Alžběty II. naopak znamenalo příležitost ostře ji zkritizovat, pokusit se zneuctít její odkaz nebo její odchod z tohoto světa bez zaváhání začít klidně i veřejně oslavovat.

Profesorka původem z Nigérie královně popřála nesnesitelné umírání

Zatím asi největší pozornost si vysloužila reakce na úmrtí britské královny ze strany Uji Anyaové, která je profesorkou na vyhlášené americké univerzitě Carnegie Mellon University. V tweetu, který byl následně kvůli porušení pravidel Twitteru sociální sítí smazán, se dcera nigerijského otce a trinidatské matky nezdráhala nařknout Alžbětu II. ze schvalování genocidy.

„Slyšela jsem, že panovnice zlodějské, znásilňující a genocidní říše konečně umírá. Kéž je její bolest mučivá,“ stálo v původní zprávě, přičemž Anyaovou použité slovo „excruciating“ lze přeložit i jako nesnesitelná.

Pro lidi truchlící nad úmrtím královny byl takový názor naprostým šokem, o čemž svědčí i skutečnost, že na něj reagoval i toho času nejbohatší člověk světa Jeff Bezos. „Tohle je někdo, kdo se údajně snaží udělat svět lepším? Nemyslím si, wow!“ zněla jeho odpověď, na kterou mu Anyaová odvětila další urážkou přející smrt.

Tentokrát však v jazyce igboštině, kterým mluví na celém světě asi jen 18 milionů členů kmene Igbo, což je zřejmě důvod, proč tento zatím smazán nebyl. Nechyběly však ani další excesy a nenávistná prohlášení, dokonce i ze strany dalších amerických vysokoškolských profesorů.

Fotbaloví fandové královně vyjádřili neúctu i posměch

Paní profesorka však nebyla zdaleka jediným, kdo úmrtí královny Alžběty II. uvítal, ba dokonce s chutí oslavil. Páteční fotbalové zápasy Evropské a Konferenční ligy, byly rovněž poznamenány skandály.

Ve skotském Edinburghu, který se nachází jen 165 kilometrů od rovněž ve Skotsku ležícího hradu Balmoral, kde královna zemřela, musela být minuta ticha před zápasem zkrácena. Fanoušci totiž začali na adresu královny vykřikovat vulgarismy a jejich počet postupně víc a více stoupal. V irském Dublinu zase část domácích fanoušků na fotbalovém stadionu začala skandovat „Líza už je v rakvi“.

Tak trochu bizarně došlo k vyjádření neúcty vůči královně i před zápasem Slovanu Bratislava na domácím hřišti. Po vyhlášení minuty ticha začali fanoušci domácího klubu pískat a bučet, zřejmě kvůli tomu, že museli o minutu déle čekat na úvodní výkop. Těžko předpokládat, že by jim až tak moc na srdci ležela osoba královny.

Britka chtěla být vtipná, před lynčem ji musela zachránit policie

Do velmi nepříjemného maléru se dostala britská majitelka bistra s Fish and Chip Jacki Pickett. Po oznámení úmrtí královny totiž sdílela on-line klip, na němž si oslavně otevřela šampus, přičemž v ruce držela ceduli s nápisem „Ještěřice Líza je mrtvá a London Bridge padl.“

On-line reakce na úmrtí královny si nicméně všimla pěkná řádka obyvatel z okolí, kteří se promptně sešli před zmíněným bistrem a začali proti vyjádření majitelky ostře protestovat. Na místo musela nakonec dorazit policie a dav rozehnat z důvodů obav o bezpečí majitelky kvůli jejímu vyjádření proti monarchii.

V Argentině bouchli šampus přímo v živém televizním přenosu

Asi nejbizarnější případ oslavy úmrtí královny Alžběty II. se stal přímo v živém vysílání argentinské televize. Kontroverzní moderátor Santiago Cúneo byl zrovna uprostřed své pravidelné show, když se živě dozvěděl o úmrtí královny.

Jeho okamžitou reakcí bylo začít slavit mezi balonky a bouchnout si šampus, zatímco prohlásil „ta stará p**a umřela“. Zatímco připíjel na smrti královny, za ním na obrazovce se objevil nápis „ten starý pytel s****k zemřel“ a Cúneo přidal svůj komentář „hlasitý potlesk pro satana, který si ho konečně vzal k sobě“.

Britsko-argentinské vztahy jsou dodnes velmi napjaté kvůli válce o Falklandy, při níž Británie porazila argentinskou armádu a zmocnila se kontroly nad tímto souostrovím. I přesto se našla celá řada Argentinců, kteří moderátorovu reakci odsoudili a prohlásili, že se s ní rozhodně neztotožňují.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2023

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.