Neúcta k zesnulé královně. Přeji jí mučivou smrt, napsala profesorka. Jinde slavili
Alžběta II. fandila sportu
O mrtvých jen dobře. Takto se to aspoň často traduje. Pro některé však úmrtí královny Alžběty II. naopak znamenalo příležitost ostře ji zkritizovat, pokusit se zneuctít její odkaz nebo její odchod z tohoto světa bez zaváhání začít klidně i veřejně oslavovat.
Profesorka původem z Nigérie královně popřála nesnesitelné umírání
Zatím asi největší pozornost si vysloužila reakce na úmrtí britské královny ze strany Uji Anyaové, která je profesorkou na vyhlášené americké univerzitě Carnegie Mellon University. V tweetu, který byl následně kvůli porušení pravidel Twitteru sociální sítí smazán, se dcera nigerijského otce a trinidatské matky nezdráhala nařknout Alžbětu II. ze schvalování genocidy.
Nejen truchlení. Smrt Alžběty II. vyvolala i oslavy, bouchání šampusu či přání mučivé smrti (ilustrační foto). Zdroj: Profimedia.cz
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II. Zdroj: Profimedia.cz
Británie truchlí po úmrtí královny Alžběty II. Zdroj: Profimedia.cz
Londýnský Green Park zaplavily květiny. Zdroj: Profimedia.cz
Londýnský Green Park zaplavily květiny. Zdroj: Profimedia.cz
Britská královna zemřela ve věku 96 let. Zdroj: Profimedia.cz
V Indii vzdávají hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Zdroj: Profimedia.cz
V Indii vzdávají hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Zdroj: Profimedia.cz
V Indii vzdávají hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Zdroj: Profimedia.cz
V Indii vzdávají hold zesnulé britské královně Alžbětě II. Zdroj: Profimedia.cz
Balmoral Zdroj: Profimedia.cz
Brána zámku Balmoral se otevřela. Smuteční průvod za Alžbětu II. právě začal. Zdroj: Profimedia.cz
Rakev královny Alžběty II. opustila zámek Balmoral. Zdroj: Profimedia.cz
Zesnulé královně Alžbětě II. vzdávají hold tisíce lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Zesnulé královně Alžbětě II. vzdávají hold tisíce lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Smuteční kolona projela městem Dundee. Zdroj: Profimedia.cz
Rakev s královnou Alžbětou II. přijela do Edinburghu, ve městě čekají davy lidí. Zdroj: Getty Images
Rakev s královnou Alžbětou II. přijela do Edinburghu. Zdroj: Getty Images
„Slyšela jsem, že panovnice zlodějské, znásilňující a genocidní říše konečně umírá. Kéž je její bolest mučivá,“ stálo v původní zprávě, přičemž Anyaovou použité slovo „excruciating“ lze přeložit i jako nesnesitelná.
If anyone expects me to express anything but disdain for the monarch who supervised a government that sponsored the genocide that massacred and displaced half my family and the consequences of which those alive today are still trying to overcome, you can keep wishing upon a star.
— Uju Anya (@UjuAnya) September 8, 2022
Pro lidi truchlící nad úmrtím královny byl takový názor naprostým šokem, o čemž svědčí i skutečnost, že na něj reagoval i toho času nejbohatší člověk světa Jeff Bezos. „Tohle je někdo, kdo se údajně snaží udělat svět lepším? Nemyslím si, wow!“ zněla jeho odpověď, na kterou mu Anyaová odvětila další urážkou přející smrt.
Tentokrát však v jazyce igboštině, kterým mluví na celém světě asi jen 18 milionů členů kmene Igbo, což je zřejmě důvod, proč tento zatím smazán nebyl. Nechyběly však ani další excesy a nenávistná prohlášení, dokonce i ze strany dalších amerických vysokoškolských profesorů.
Fotbaloví fandové královně vyjádřili neúctu i posměch
Paní profesorka však nebyla zdaleka jediným, kdo úmrtí královny Alžběty II. uvítal, ba dokonce s chutí oslavil. Páteční fotbalové zápasy Evropské a Konferenční ligy, byly rovněž poznamenány skandály.
Ve skotském Edinburghu, který se nachází jen 165 kilometrů od rovněž ve Skotsku ležícího hradu Balmoral, kde královna zemřela, musela být minuta ticha před zápasem zkrácena. Fanoušci totiž začali na adresu královny vykřikovat vulgarismy a jejich počet postupně víc a více stoupal. V irském Dublinu zase část domácích fanoušků na fotbalovém stadionu začala skandovat „Líza už je v rakvi“.
Tak trochu bizarně došlo k vyjádření neúcty vůči královně i před zápasem Slovanu Bratislava na domácím hřišti. Po vyhlášení minuty ticha začali fanoušci domácího klubu pískat a bučet, zřejmě kvůli tomu, že museli o minutu déle čekat na úvodní výkop. Těžko předpokládat, že by jim až tak moc na srdci ležela osoba královny.
Britka chtěla být vtipná, před lynčem ji musela zachránit policie
Do velmi nepříjemného maléru se dostala britská majitelka bistra s Fish and Chip Jacki Pickett. Po oznámení úmrtí královny totiž sdílela on-line klip, na němž si oslavně otevřela šampus, přičemž v ruce držela ceduli s nápisem „Ještěřice Líza je mrtvá a London Bridge padl.“
The full video of Muir of Ord Chip shop owner celebrating The Queen's death.
— Alex Tiffin (@RespectIsVital) September 8, 2022
FYI: The shop is plastered with boards that claim the NWO lizards made up Covid-19 and 5g is a brain control ray. pic.twitter.com/3h2rH0WHUI
On-line reakce na úmrtí královny si nicméně všimla pěkná řádka obyvatel z okolí, kteří se promptně sešli před zmíněným bistrem a začali proti vyjádření majitelky ostře protestovat. Na místo musela nakonec dorazit policie a dav rozehnat z důvodů obav o bezpečí majitelky kvůli jejímu vyjádření proti monarchii.
V Argentině bouchli šampus přímo v živém televizním přenosu
Asi nejbizarnější případ oslavy úmrtí královny Alžběty II. se stal přímo v živém vysílání argentinské televize. Kontroverzní moderátor Santiago Cúneo byl zrovna uprostřed své pravidelné show, když se živě dozvěděl o úmrtí královny.
Jeho okamžitou reakcí bylo začít slavit mezi balonky a bouchnout si šampus, zatímco prohlásil „ta stará p**a umřela“. Zatímco připíjel na smrti královny, za ním na obrazovce se objevil nápis „ten starý pytel s****k zemřel“ a Cúneo přidal svůj komentář „hlasitý potlesk pro satana, který si ho konečně vzal k sobě“.
Britsko-argentinské vztahy jsou dodnes velmi napjaté kvůli válce o Falklandy, při níž Británie porazila argentinskou armádu a zmocnila se kontroly nad tímto souostrovím. I přesto se našla celá řada Argentinců, kteří moderátorovu reakci odsoudili a prohlásili, že se s ní rozhodně neztotožňují.