6 receptů na štěstí, které radí lékaři svým přátelům
Když se podíváte do zrcadla, spatříte v něm klíč k vašemu štěstí – sebe. Přestože člověk v životě přijde k některým problémům jako slepý k houslím, vždycky je jen na něm, jak se k nim postaví a jaký přístup zvolí k vlastnímu životu.
Aby se vám žilo lépe a šťastněji, máme pro vás rady několika odborníků. Někdy stačí udělat v životě jen malou změnu.
1. Je vám dobře? Řekněte to!
(Doporučuje Fred B. Bryant, Ph.D., profesor psychologie na Loyola University v Chicagu.)
Možná máte kamarádku či kamaráda, který vždy říká věci jako: Je mi s tebou strašně dobře. Nebo: To je úžasné. Případně: Je mi skvěle. Sdílení vašich pocitů je perfektní psychohygienou. Je to jakási forma požitkářství.
Studie ukazují, že lidé, kteří se o své pocity podělí s ostatními, mají vyšší úroveň celkového štěstí než ti, již to nedělají. Díky tomu, že si uvědomujete, jak dobře se cítíte, a dokonce tuto skutečnost pojmenujete nahlas, dosahujete prodloužení a zesílení těchto pozitivních emocí.
Ať už slavíte narozeniny, nebo jste s někým blízkým na výletě, sdělte ostatním, že se máte hezky. Neberte to jako samozřejmost, o níž se přece nemusí mluvit. Co na tom, že vám možná ostatní závidí. Ti, kteří vás mají opravdu rádi, se určitě budou radovat s vámi. Když se vám stane něco hezkého, neusmívejte se jenom sami pro sebe, ale zasmějte se nahlas, pořádně od srdce. Plácněte si s ostatními, dejte si na oslavu nějaké dobré jídlo nebo drink. A klidně se o svou radost podělte i s někým vaším blízkým, kdo zrovna není s vámi. Zavolejte mu, pošlete mu SMS. Sdílená radost je minimálně dvojnásobná a navíc posiluje váš vzájemný vztah.
2. Skvělou terapií je cvičení
(Doporučuje Tim Bono, Ph.D., asistent děkana a přednášející o psychologii a činnosti mozku na Washington University v St. Louis.)
Jedna moje promující studentka byla tak vystresovaná, že měla problémy ráno vstát z postele. Stálo ji to ohromné úsilí. Navrhl jsem jí, aby den začala příjemnou půlhodinovou procházkou, během nebo plaváním, a to pět dní v týdnu. Po pár týdnech na sobě pozorovala, že je mnohem více uvolněná a že stres výrazně ustoupil.
Není žádným tajemstvím, že díky cvičení, fyzické aktivitě, dochází k uvolnění hormonů dobrého pocitu – serotoninu a dopaminu. Současně se aktivuje také GABA, chemická sloučenina, která napomáhá ztišit negativní myšlenky a zároveň uklidňuje mysl.
Jedna studie zjistila, že klinicky depresivní lidé, kteří začali cvičit, se zotavovali stejně rychle, jako jedinci užívající místo pohybu antidepresiva. Po deseti měsících od začátku léčby tito lidé většinou neměli recidivu.
3. Nepokoušejte se vždy udělat všechno, co si dáte za úkol
(Doporučuje Ashley V. Whillans, Ph.D., sociální psycholožka a profesorka na Harvard Business School.)
V dnešní době je většina z nás pod velkým časovým tlakem. Především se to týká žen, které přijdou po celém dni z práce domů a tam je čeká ještě druhá směna. Moje rada zní: Najměte si na některé činnosti lidi. Sice se můžete cítit provinile nebo jako lenoch za to, že někomu zaplatíte za úkoly, které byste přece nějak zvládli, ale můj osobní výzkum má jasné výsledky.
Účastnilo se ho více než 6000 lidí všech příjmových kategorií. Bylo prokázáno, že pokud si lidé najmuli například paní na úklid, na žehlení nebo na vaření, dotyční byli více spokojení. Díky tomu byli znatelně méně pod tlakem, a navíc začala jejich rodina trávit více kvalitního stráveného společného času především ve večerních hodinách. A to je klíč k životnímu štěstí. Večer totiž nemusíte dohánět všechno, co jste si vytyčili, ale můžete ho strávit v poklidu s vašimi nejbližšími. Můžete vypnout, relaxovat, dělat to, na co máte zrovna náladu.
4. Jídlo ovlivňuje vaše pocity
(Doporučuje Mark Hyman, M.D., ředitel Clevelandského klinického centra pro funkční medicínu.)
Žena, kterou jsem znal, trpěla nízkým stupněm deprese. Přitom to vypadalo, že měla krásný život. Nicméně byla velmi úzkostná, během menstruace měla hrozné nálady a zdálo se, že vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se schylovalo na lepší časy a že by byla schopná vidět věci také pozitivně. Zjistili jsme, že měla velmi nízkou hladinu určitých druhů vitaminů B. Proto začala užívat kyselinu listovou a vitamin B6, který tělu napomáhá vyrábět více serotoninu, což je neurotransmiter, který nám pomáhá cítit se šťastně a spokojeně.
Vaši náladu také může ovlivnit nedostatek živin, jako je vitamin D, železo a omega-3 mastné kyseliny.
Pak jsou tu ale také potraviny, s nimiž byste to neměli přehánět, protože jejich konzumace ve zpracovaných potravinách byla spojována s výskytem deprese. Patří mezi ně rafinovaný cukr, bílá mouka a transmastné kyseliny.
Co tedy udělat pro to, abyste byli díky stravě veselejší a šťastnější? Jezte potraviny bohaté na živiny a zaměřte se na ty, které jsou organické, tedy bez zbytečných látek zatěžujících náš organismus. Někdy mohou pomoci i doplňky stravy, ale o nich se raději poraďte s vaším lékařem.
5. Buďte na sebe laskaví
(Doporučuje Kristin Neff, Ph.D., docentka lidského rozvoje na University of Texas v Austinu)
Moje kamarádka se rozvedla a hodně se za to styděla. Z rozvodu vinila sama sebe. Neustále přemýšlela, co provedla špatně, kde udělala chybu. Ženy mají tendenci utěšovat ostatní, ale moc nedokážou uklidnit sebe. To je ovšem chyba, protože umět se ukonejšit zvyšuje pocity štěstí, sebehodnocení a vnímání vlastního těla.
Přítelkyni jsem poradila, aby se k sobě pokusila chovat tak, jak by se v této situaci chovala ke své kamarádce. Pamatujte si, že podobné chvíle si v životě prožije každý. A je chyba se v tak těžkých chvílích ještě obviňovat. Zkuste se utěšit fyzicky. To znamená, abyste se rukama pohladili po hrudníku a objali si ramena, případně si položili ruce na srdce. Výzkumy ukazují, že tato gesta aktivují parasympatický nervový systém a vytvářejí pocit klidu. Dokonce i tehdy, když to děláme pro sebe.
Má přítelkyně si vzala mé rady k srdci a svěřila se mi, že jí to pomohlo, že se pak začala cítit mnohem lépe, sebevědoměji a klidněji.
6. Lidé opravdu potřebují další lidi
(Doporučuje Christine Carter, Ph.D., vedoucí pracovnice vědeckého centra na University of California v Berkeley.)
Jedna maminka, kterou znám, se mi přiznala, že kromě práce nemá žádné další přátele, protože nemá vůbec čas. Podobný problém sice řeší mnoho lidí, ale dejte si pozor, protože má nepříjemné důsledky. Mnoho studií ukázalo, že šíře a hloubka našich sociálních vztahů dokáže nejlépe předpovědět nejen míru našeho štěstí, ale také zdraví a dlouhověkost.
Poradila jsem jí, aby změnila svůj přístup k životu podle mých doporučení. Zásadou je zapojit své přátele do věcí, které musíte dělat, které jsou vašimi povinnostmi. Choďte venčit pejska s kamarádkou, zapište se na stejný kurz jógy jako jiná přítelkyně, s další si domluvte pravidelné čtvrteční obědy apod. Udělejte si jakési společné přátelské rituály. A když vám setkání vždycky nevyjde, vůbec nic se neděje, jestliže se po většinu času scházíte.
-šp-
Mohlo by vás taky zajímat: