Celebrity

13. srpna 2022 05:30

David Laštovka

Tereza Brodská o zdraví Jany Brejchové: Našla jsem ji bezvládnou ležet na zemi

Co se stalo s Janou Brejchovou (82), která se už velmi dlouho neobjevila na veřejnosti? Tuto otázku si pokládá mnoho lidí. Ví se pouze to, že už sedm let pobývá v léčebně dlouhodobě nemocných. Proč tam ale skončila a co s ní vlastně je, zůstávalo tak trochu tajemstvím. Dcera Tereza Brodská (54) v knize Moje máma Jana Brejchová ovšem prolomila mlčení.

Janu Brejchovou, která patřila k nejpůvabnějším českým herečkám, podle dcery Terezy zdrtila smrt jejího posledního manžela, herce Jiřího Zahajského (†68), který zemřel v srpnu roku 2007. „Máma se uzavřela do sebe, postupně rušila divadelní zájezdy, téměř přestala vycházet,“ prozradila v knize. O šest let později bylo ještě hůř. Tereza se své matce nemohla dovolat, na zvonění nereagovala.

Co Tereza Brodská řekla ke své knize o Janě Brejchové?

„Našla jsem ji bezvládnou ležet v ložnici na zemi. Co přesně se tehdy stalo, dodnes nevíme, nic si nepamatovala. První prognózy lékařů nebyly příznivé, měla vážný neurologický nález a během roku vystřídala několik klinik. Přesto postupně začala s pomocí chodit, později si zvládla dojít i sama zakouřit,“ přiblížila Tereza Brodská.

Zdálo se, že je Jana Brejchová na nejlepší cestě k úplnému uzdravení. Pak ale přišla další rána. „Plánovali jsme její návrat domů, na Vánoce 2014 ale upadla v koupelně a přidala se zlomenina krčku. Podstoupila akutní operaci, bojovala se silným zánětem kolene a neurologický nález se dále zhoršoval. Chodit sama znova nezačala. Od té doby její stav vyžaduje stálou péči lékařů,“ uvedla Tereza.

V posledním filmu hrála sama sebe

Filmová kariéra Jany Brejchové se uzavřela už v roce 2006 v hořké komedii Jana Hřebejka (55) a Petra Jarchovského (55) Kráska v nesnázích. Brejchová si v ní zahrála matku hlavní hrdinky v podání Anny Geislerové (46). „Autoři jí napsali, skoro až symbolicky, podobný charakter ženy, jakou byla občas i ve svých civilních vztazích. Přizpůsobivá, vyhýbající se konfliktům, toužící nebýt osamělá,“ vylíčila Tereza Brodská.

K herecké účasti musel Hřebejk Brejchovou přemlouvat. Nakonec byla se scénářem i konečnou podobou filmu velmi spokojená. „Trochu mi to vzalo dech. V tom, jak byl příběh jímavý, pravdivý a autentický. Chtěla jsem už s filmem definitivně skončit, natočila jsem jich za svůj život dost. Nakonec jsem měla radost, že jsem Honzovu nabídku přijala, natočil to skvěle. Už když jsem četla scénář, okouzlil mě,“ zavzpomínala Jana Brejchová v knize na svou poslední filmovou roli.

Sdílejte článek
Štítky zdraví kniha matka dcera zdravotní stav ložnice herečka Tereza Brodská Jana Brejchová Kráska v nesnázích Moje máma Jana Brejchová

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 6. 2023

Úkoly všeho druhu vám dnes budou připadat jako Herkulova práce, Berani. Kvůli přepracování a napětí se můžete cítit trochu pod psa. Možná by bylo dobré, kdybyste si na chvíli odpočinuli o samotě. Pokud to nejde, snažte se alespoň trochu uklidnit. Také některé nečekané změny ve vašem okolí by mohly rozvášnit jazyky. Než začnete dělat ukvapené závěry, nezapomeňte si ověřit fakta.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.