zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Zbytečné části lidského těla 6
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 6

14 částí lidského těla, které jsou pro nás překvapivě zbytečné. Co všechno už nepotřebujeme?

Kristýna Šťastná , Vydáno: 14.08.2020
Může se zdát, že lidské tělo je sestavené tak, že každá jeho část má svůj účel a přispívá k celkovému fungování. Jenže nic není dokonalé, a dokonce i v těle člověka jsou partie, které sice možná sloužily v dávné minulosti, nyní jsou ale naprosto zbytečné. A budete se divit, kolik jich sami na sobě můžete objevit.

reklama

Už Charles Darwin ve svém díle O původu člověka identifikoval dvanáct částí těla, které se škodolibou radostí označil za zbytečné nebo téměř zbytečné. Jeho výčet však zdaleka nebyl úplný. Lidské tělo má totiž mnohem větší počet částí, které v životě prakticky nepotřebujeme. A tady jsou některé z nich.

1. Ochlupení

Zbytečné části lidského těla 1
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 1

Většina z nás ví, že obočí pomáhá zabránit stékání potu do očí a vousy hrají důležitou roli v sexuální přitažlivosti. Jak je to ale se zbytkem ochlupení? Pravdou je, že nemá v lidském těle žádnou významnou funkci, a tak se může stát, že dříve nebo později zcela vymizí. 

OCHLUPENÍ: 6 VĚCÍ, KTERÉ PROZRADÍ O VAŠEM ZDRAVÍ

2. Vedlejší nosní dutiny

Zbytečné části lidského těla 2
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 2

Vedlejší nosní dutiny se sice podílejí na úpravě vdechovaného vzduchu či tvorbě hlasu a zajišťují, aby hlava byla lehčí, mnohem častěji jsou však příčinami zdravotních problémů. A protože jsou v úzkém kontaktu s okolními strukturami, jako jsou očnicová či lebeční dutina, mohou do nich infekce přestoupit a v krajním případě způsobit i zánět mozkových blan. Nejen lidé, kteří na záněty vedlejších nosních dutin trpí, by je tak jistě rádi oželeli.

3. Svaly vnějšího ucha

Zbytečné části lidského těla 3
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 3

Některá zvířata, jako například králíci a psi, mohou díky těmto svalům volně pohybovat ušima. Lidé je také stále mají, jsou však úzké a slabé. Někteří díky nim dokážou stříhat ušima, jinak ale nemají žádný účel. Psycholog z Univerzity v Missouri přesto ve své studii uvedené v časopise Psychophysiology tvrdí, že se tyto svaly z dosud neobjasněných důvodů aktivují v reakci na pozitivní emoce. Tento fakt by mohl pomoci především psychologům, kteří hledají objektivní způsob měření emocí.  

4. Zuby moudrosti

Zbytečné části lidského těla 4
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 4

Dříve se lidem hodily, protože museli žvýkat rostliny, kořeny, ořechy a maso, aby přijali dostatek kalorií k přežití. V dnešní době jsou však i díky daleko měkčí stravě a užívání příboru naprosto zbytečné a evoluční biologové je klasifikují jako zbytkové části těla, které se staly nefunkční. Všechny čtyři zdravé zuby moudrosti vyrostou už jen asi 5 % populace, přičemž stejně jako ty neproražené často způsobují zdravotní problémy jako kazy, infekce nebo cysty. I proto zubaři doporučují, aby si je lidé nechali odstranit, a to nejlépe už v mladém věku kolem dvaceti let.  

VŠE O PROBLEMATICKÝCH ZUBECH MOUDROSTI: K ČEMU JSOU JEŠTĚ DOBRÉ?

9 VĚCÍ, NA KTERÉ JSTE SE CHTĚLI ZEPTAT SVÉHO ZUBAŘE

5. Krční žebro

Zbytečné části lidského těla 5
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 5

Krční žebro je nadpočetné žebro, pravděpodobně pozůstatek doby plazů, které se zhruba u jednoho člověka ze 200 vrozeně vytvoří jako anatomická abnormalita nad prvním hrudním žebrem, těsně nad klíční kostí. Někteří mají žebro jen na levé nebo pravé straně, jiní na obou. Většině lidí nezpůsobuje žádné potíže a často ani nevědí, že ho mají. Nicméně vzhledem k tomu, že se jedná o nadbytečný prvek v oblasti, která je plná cév, nervů a dalších struktur, může někdy způsobit útlak těchto struktur, což se projevuje například bolestí, brněním rukou či dalšími příznaky.

6. Dlouhý dlaňový sval

Zbytečné části lidského těla 6
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 6

Tento dlouhý úzký sval se táhne od lokte k zápěstí a v dnešní době jej nemá celých 11 % lidí. Je důležitý pro zavěšování a lezení, takže jej ocení především artisti nebo horolezci.

PŘILOŽTE K SOBĚ DLANĚ A POZNEJTE, JAK SE VÁM BUDE DAŘIT V LÁSCE A MANŽELSTVÍ

CO O VÁS PROZRADÍ DÉLKA UKAZOVÁČKU A PROSTŘEDNÍČKU? JACÍ JSTE PARTNEŘI

7. Mužské bradavky

Zbytečné části lidského těla 7
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 7

Bradavky mají muži i ženy proto, že v raných fázích vývoje plodu je dítě bez pohlaví. Muži však obecně postrádají potřebné hladiny prolaktinu ke stimulaci laktace, a nemohou tak produkovat mléko.

PROČ MAJÍ MUŽI BRADAVKY, KDYŽ JE VLASTNĚ NEPOTŘEBUJÍ?

CO PROZRADÍ PRSA O VAŠEM ZDRAVÍ?

8. Slepé střevo

Zbytečné části lidského těla 8
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 8

Tento úzký svalový výběžek připojený k tlustému střevu sloužil jako speciální část pro trávení celulózy v dobách, kdy byla lidská strava složená více z rostlinné složky než z živočišných bílkovin.

ŘEČ TĚLA: CO NÁM ODKRÝVAJÍ POTÍŽE SE SLEPÝM STŘEVEM

9. Třinácté žebro

Zbytečné části lidského těla 9
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 9

Šimpanzi a gorily mají speciální žebra. A stejně tak lidé – většina z nás má sice 12 žeber, 8 % dospělých má ale o jedno navíc.

PŘEČTĚTE SI ROZHOVOR S FYZIOTERAPEUTKOU

10. Prsty na nohou

Zbytečné části lidského těla 10
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 10

Vědci odhalili, že lidé odjakživa používali pro chůzi a balance spíše střední část chodidel, v současnosti se ale centrum rovnováhy posunulo směrem k palci. Studie taky ukazují, že se obecně centrum pro rovnováhu přesouvá směrem k vnitřní části chodidla. To znamená, že lidé u vyvažování spoléhají na prsty na nohou, nepoužívají je však už jako opěru. Pokud tento trend bude pokračovat, za několik stovek let už prsty nebudeme potřebovat vůbec.

TVAR A DÉLKA PRSTŮ NA NOHOU O VÁS MNOHÉ PROZRADÍ. K JAKÉMU TYPU PATŘÍ TY VAŠE?

CO O VÁS PROZRADÍ TVAR VAŠEHO CHODIDLA?

11. Kostrč

Zbytečné části lidského těla 11
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 11

Kostrč je vlastně vše, co člověku zbylo z ocasu, který většina savců stále používá k udržování rovnováhy a komunikaci. A to asi na vysvětlenou bohatě stačí. 

12. Třetí oční víčko

Zbytečné části lidského těla 12
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 12

Předchůdci ptáků a plazů mohli mít membránu, která ochraňovala oko a odstraňovala zbytky nečistot a prach. U současných lidí se třetí víčko zachovalo pouze jako nepatrný záhyb ve vnitřním koutku oka.

PLASTIKA OČNÍCH VÍČEK: O KOLIK LET DÍKY NÍ OMLÁDNETE?

13. Darwinův hrbolek

Zbytečné části lidského těla 13
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 13

Jde o hrbolek na ušním boltci, který se u některých jedinců nachází na hranici horní a střední třetiny zadní části vnějšího zavinutého okraje boltce. Může se jednat o pozůstatek většího útvaru, který pomáhal při zachycování vzdálených zvuků.

14. Subklavní sval

Zbytečné části lidského těla 14
Autor: iStock Zbytečné části lidského těla 14

Tento malý sval se nachází ve štěrbině mezi prvním žebrem a klíční kostí a by byl užitečný, kdybychom stále chodili po čtyřech. Někteří lidé mají pouze jeden, někteří žádný a vzácně se v lidském těle vyskytují dva.

Nepravidelnost, sraženiny nebo silnější křeče: Kdy jde ještě o normální menstruaci a kdy o něco vážnějšího?

Nepravidelnost, sraženiny nebo silnější křeče: Kdy jde ještě o normální menstruaci a kdy o něco vážnějšího?

Plastická chirurgie není blízká jen ženám. Jaké zákroky podstupují nejčastěji muži?

V létě stoupá počet úrazů očí. Nejvíce jsou ohroženi muži při jejich oblíbené činnosti

Související témata: lidské tělo , části , zbytečné části těla , člověk , tělo

reklama

Přečtěte si také