Chcete dokonale čisté a zdravé zuby? Zkuste zlato, stříbro nebo měď
Drahé kovy nacházejí stále větší využití nejen v medicíně, ale jejich obliba roste i v kosmetice, ať už jde o pleťové a tělové krémy, mýdla, vlasové přípravky či přípravky dentální hygieny. V čem mohou být drahé kovy přínosné právě pro zuby?
Stříbro má silné antibakteriální účinky
Stříbro nalezlo cestu do kosmetiky zejména díky svému antibakteriálnímu působení. Například částice stříbra obsažené v krémech pomáhají napravovat různé neduhy pokožky, které jsou způsobené zánětlivými ložisky či druhotnými infekcemi, jako je akné. Koloidní stříbro dokáže účinně ošetřit povrch pokožky od bakterií, i proto se využívá i pro obvazový materiál. „Koloidní stříbro usnadňuje hojení ran těle, může být aplikováno na popáleniny, omrzliny, proleženiny a jiná poškození kůže,“ potvrzuje účinky stříbra MDDr. Jana Karbusická, zubní lékařka a odborná garantka značky SPLAT a dodává, že využití nachází i přípravcích pro zubní hygienu. „Na trhu můžete objevit kvalitní zubní pasty s obsahem aktivních stříbrných iontů, které mají výborné antibakteriální účinky. Při pravidelném a dlouhodobém používání těchto past lze získat účinnou ochranu proti bakteriím a tím snížit riziko vzniku zubního kazu,“ tvrdí zubní lékařka.
Zajímavost: Kromě stříbra pomáhá zastavit množení bakterií esenciální minerál – zinek glukonát, který bývá rovněž součástí některých zubních past. V kombinaci s aktivními stříbrnými ionty zajišťuje dlouhodobé osvěžení a snižuje riziko vzniku zubního kazu.
Zlato pomůže ke krásnému a zdravému úsměvu
Koloidní zlato zlepšuje celkový zdravotní stav, posiluje imunitní systém, regeneruje buňky a tkáně, kladně působí na cévní systém. Pokud je koloidní zlato součástí krémů, připisuje se mu pozitivní vliv na omlazení (vyhlazení) pokožky. Mimo to prý ulevuje při revmatismu a dalších kloubních potížích, dokáže eliminovat deprese, zmírňuje napětí a stres, zlepšuje činnost mozku a detoxikuje organismus. Dokonce se věří, že pokud si člověk vloží do úst kousek zlata, tak mu jen to samotné pomůže od bolesti v krku a zabrání zápachu z úst. K osvěžení dechu je však mnohem účinnější použít zubní pastu s obsahem koloidního zlata. „Podobně jako koloidní stříbro má i zlato antibakteriální účinky a jako součást kvalitní pasty dopomůže ke krásnému a zdravému úsměvu,“ říká Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.
Zajímavost: Věděli jste, že některé pasty obsahují kromě koloidního zlata i diamantový prášek? Přináší dokonalý lešticí efekt, zanechává zuby dokonale hladké, zbavené všech nečistot a přitom zuby neobrušuje a dodává jim lesk.
Měď působí proti zánětům, bakteriím i křečím
Koloidní měď je důležitá pro správný rozvoj a fungování organismu. Měď se podílí na stavbě kostí, činnosti centrálního nervového systému a při součinnosti se zinkem či železem působí při krvetvorbě. Mimo to podporuje imunitní systém. Uvádějí se i její protizánětlivé a antibakteriální účinky a dokonce má podíl i na zmírňování křečí. Přirozeně se vyskytuje v řadě zdrojů, například kakau, oříšcích, ovesných vločkách, droždí, malinách a houbách. „Díky svým antibakteriálním účinkům bývá koloidní měď součástí přírodních ústních vod. V kombinaci s laktátem vápenatým, l-argininem, zinkem a hořčíkem pomáhá posilovat a obnovovat zubní sklovinu,“ tvrdí Zuzana Heiník Bělová.
V péči o chrup pomáhají i perly
Kromě koloidního stříbra, zlata či mědi pomáhají v péči o zuby i další cenné přírodní složky obsažené v zubních pastách. Jednou z nich je perlový extrakt. „Přírodní perleť z mořských mušlí obsahuje vápník a aminokyseliny, které posilují zubní sklovinu,“ říká specialistka na péči o zuby a ústa. Perlový prášek má navíc bělicí a lešticí efekt. Sáhnout můžete i po zubních pastách s obsahem mořských minerálů a výtažků z mořské řasy spirulina, ideálně v kombinaci s nanohydroxyapatitem. „Nanohydroxyapatit je stavební materiál tvrdých zubních tkání, účinně obnovuje a posiluje sklovinu, pomáhá předcházet tvorbě zubního kazu a má blahodárný účinek na dásně,“ uzavírá Zuzana Heiník Bělová.