Odstranění vaječníků: 5 věcí, které by o něm měla každá žena vědět
O chirurgickém odstranění vaječníků jste toho možná už slyšela hodně. Pokud vám tento zákrok doporučil lékař ze zdravotních důvodů, možná řešíte dilema, zda je to opravdu nutné. Následující řádky vám mohou usnadnit vaše rozhodnutí.
Jaké jsou výhody odstranění vaječníků? Je třeba říci, že mohou být obrovské. Díky tomuto zákroku se můžete zbavit nepříjemných bolestí a zároveň u žen, které jsou nositelkami genových mutací BRCA1 a BRCA2, může odstranění vaječníků snížit riziko karcinomu prsu a vaječníků přibližně o 80 %. V tomto případě se jedná o prevenci.
Bez ohledu na to, proč operaci podstoupíte, jistá je jedna věc: začnou se pak u vás projevovat příznaky menopauzy, protože vaječníky produkují velké množství estrogenu. Jakmile chybí, budete pociťovat návaly horka, vaginální suchost a nepohodlí, problémy se spánkem, změny nálad, přírůstek hmotnosti apod.
Ačkoliv jsou benefity odstranění vaječníků veliké, a to i přes zmíněné menopauzální nepříjemnosti, neznamená to, že je snadné se pro to rozhodnout. Zde je několik věcí, které je třeba mít na paměti:
Zákrok může být méně komplikovaný, než si myslíte
Nejméně invazivní způsob, jak odstranit vaječníky, je laparoskopicky. To znamená, že se malá kamera vloží pomocí malého řezu do břicha tak, aby zmonitorovala prostor v břiše, a vaječníky se pak mohly odstranit. Výhodou je, že v porovnání s otevřenou operací existuje nižší riziko komplikací, jakými jsou například vznik krevní sraženiny nebo rozvoj infekce. Navíc trávíte v nemocnici méně času.
Další předností je skutečnost, že břicho vypadá po laparoskopii lépe, estetičtěji, zatímco otevřená operace zanechává podobnou jizvu jako po císařském řezu. Nicméně pravdou je, že některé ženy si nemohou způsob zákroku vybírat a nevyhnou se klasické operaci.
Vaše hormonální hladiny poklesnou a vy s tím pravděpodobně budete chtít něco udělat
Ano, odstranění vaječníků má výhody, jako třeba nižší riziko rakoviny vaječníků a prsu, ale to neznamená, že tento zákrok není bez následků. Ve skutečnosti se k němu váže vyšší riziko srdečních chorob, osteoporózy, demence a dalších komplikací spojených s drastickým poklesem hladiny estrogenu.
Výzkumy naznačují, že ženy před menopauzou, které mají odstraněné vaječníky v 35 letech nebo dokonce dříve, mají téměř dvojnásobné riziko rozvoje kognitivních poruch nebo demence, sedmkrát vyšší riziko onemocnění srdce a osminásobné riziko srdeční příhody.
Odborníci se domnívají, že by tuto nelichotivou statistiku mohla zlepšit následná hormonální léčba. Někteří odborníci doporučují, aby se jí ženy nebránily, a to především ty, jež měly odstraněné vaječníky ve svých 30 nebo 40 letech. Doporučená doba užívání estrogenu je zhruba do 50 let, kdy se přiblíží k věku přirozeného nástupu menopauzy.
V ideálním případě by měly ženy začít s hormonální terapií po odstranění vaječníků, nebo dokonce ještě předtím, aby se zabránilo drastickému hormonálnímu poklesu. Načasování je opravdu velmi důležité, protože jinak by mohlo dojít například k problémům se zdravím kostí. Byly by slabší, proto by hrozily častější zlomeniny.
Můžete mít vaječníky, i když nemáte dělohu
Pokud potřebujete odstranit dělohu kvůli problémům, mezi něž patří například myomy nebo endometrióza, vaječníky si určitě můžete ponechat. Vzhledem k tvorbě hormonů je to dokonce žádoucí. Dříve ovšem panoval jiný názor. Jakmile odstranili ženě dělohu, většinou jí vzali současně i vaječníky. Bylo to zkrátka pro premenopauzální období přirozené. V současnosti si ale chce většina žen podstupujících hysterektomii vaječníky zachovat právě ve prospěch hormonů.
Nicméně jestliže jste odstranění dělohy absolvovala, poté je třeba sledovat hladiny hormonů. Jedna ze studií totiž uvádí, že 6 měsíců po chirurgickém zákroku přestaly fungovat 25 % ženám vaječníky kvůli nedostatečnému průtoku krve. Tři roky od operace se jednalo celkově o 40 % žen. Ostatních 60 % bylo v naprostém pořádku.
Máte tedy více než nadpoloviční šanci, že budou vaječníky nadále fungovat, jenom je třeba se ujistit, že produkují pravidelně potřebné množství estrogenu. Když tomu tak není, projeví se u vás příznaky související s menopauzou, jako jsou návaly horka, problémy se spánkem a pocity deprese. Tyto symptomy skončí, jakmile se vám opět zvýší hladina estrogenu.
Nemusíte se nutně zbavit obou vaječníků...
Je-li vaším hlavním cílem prevence rakoviny, budete si muset nechat odstranit oba vaječníky. Ale pokud je důvodem například cysta na jednom z nich, je naprosto bezpečné si ponechat ten zdravý. Dokonce se to doporučuje.
Jeden vaječník postačí k tomu, aby se předešlo změnám potenciálu plodnosti a současně i hormonální funkce. To znamená, že nepřijdete o menstruaci, vyhnete se rizikům spojeným s předčasnou menopauzou a nadále budete moci otěhotnět.
... ale půjdou pryč vaše vejcovody
Jestliže budete mít odstraněné vaječníky, rozlučte se i s vejcovody. Není totiž žádný důvod je zachovat, protože už jimi nebudou cestovat žádná vajíčka. Navíc kromě toho existují důkazy, že rakovina vaječníků ne vždy začíná přímo ve vaječnících, ale může nejprve růst ve vejcovodech.
Ženy, které mají vejcovody podvázané, mají nižší riziko rakoviny vaječníků. Proto jsou lékaři většinou přesvědčeni, že pro optimální snížení pravděpodobnosti rozvoje této formy rakoviny je nutné odstranění vejcovodů.
-šp-