Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

ONLINE CHAT: Ptejte se odborníka na klíšťovou encefalitidu a očkování proti ní

Mírná zima bohužel i v letošním roce nahrává klíšťatům a měli bychom se proti nim chránit. Právě nyní, před začátkem „klíšťové“ sezony, je vhodná doba pro začátek očkování. Myslete na to, že i vy se můžete nakazit!
Vydáno: 02.04.2015, Anna Kopečková
Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit na procházce v lese i na vlastní zahradě
Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit na procházce v lese i na vlastní zahradě Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

410 – přesně tolik případů klíšťové encefalitidy bylo zaznamenáno roce 2014. Jeden člověk dokonce tomuto onemocnění v loňském roce podlehl a řada lidí si ponese trvalé následky do konce života.

Chcete být před klíšťaty v bezpečí? Poraďte se s odborníkem Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., jak se proti nim účinně chránit. Své otázky můžete psát ZDE.


R. Maďar Foto:

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. působí od roku 2008 jako vedoucí lékař očkovacího centra na Poliklinice Ostrava-Hrabůvka. Je odborným garantem největší sítě center očkování a cestovní medicíny v ČR Avenier, dále členem Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a prezidentem Koalice pro podporu očkování.


 

Drtivá většina z nás (přibližně 75 % obyvatel ČR ) dokáže klíšťovou encefalitidu správně zařadit mezi závažné onemocnění, které může člověk získat od infikovaného klíštěte. Většina populace má též povědomí o možnosti očkování proti tomuto onemocnění, ale už jen 23 % lidí se nakonec do očkovacího centra či ke svému praktickému lékaři pro očkování vydá. Na rozdíl od lymské boreliózy, která je způsobena bakteriální infekcí, a proto se dá docela dobře léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a lze pouze tlumit projevy onemocnění.

Klíšťovou encefalitidou se můžete nakazit i při běžných venkovních aktivitách, jako je cyklistika, turistika, houbaření, zahradničení nebo při odstraňování klíštěte ze srsti psa. Nákaza hrozí i v zahraničí. Nejvíce případů klíšťové encefalitidy hlasí tradičně Německo, Slovinsko, Pobaltské země a Rusko.

Přestože je každoročně Česká republika zemí s největším výskytem nákazy klíšťovou encefalitidou, stále patříme mezi země s nízkou proočkovaností obyvatelstva. Zatímco v sousedním Rakousku je očkováno 90 % obyvatelstva, u nás je to jen necelá čtvrtina.

Víte, jak správně vytáhnout přisáté klíště?

Návodů, jak „zatočit" s přisátým klíštětem, kolovalo a koluje mezi lidmi celkem dost. Potřít krémem, zakapat olejem, vykroutit pinzetou... Zde je jediný správný postup:

Návod na odstranění klíštěte Foto:

Očkování proti klíšťové encefalitidě není finančně ani časově náročné, ochrana proti tomuto onemocnění se pohybuje v řádech několika korun denně. Očkovat lze děti od jednoho roku věku, dospělé i seniory, a to po celý rok. Očkuje se třemi dávkami, druhá dávka se aplikuje po 1–3 měsících po první dávce, třetí pak po 5–12 měsících po druhé dávce. Existuje i zrychlené očkovací schéma, jež lze využít v teplých měsících roku. Cena vakcíny se pohybuje okolo 800 Kč za 1 očkovací dávku. Letos na očkování proti klíšťové encefalitidě přispívají všechny zdravotní pojišťovny v ČR ve výši 300–1800 Kč .

Dnes máte jedinečnou možnost ptát se odborníka na možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě a na vše, co s klíšťaty souvisí. Své otázky můžete posílat už teď. Docent Maďar na ně odpoví dnes mezi 18. a 19. hodinou.

Chat

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. Foto:

S odborníkem na klíšťovou encefalitidu a vedoucím lékařem očkovacího centra v Ostravě Doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D.

Na vaše dotazy bude odpovídat odborník na klíšťovou encefalitidu a přezident Koalice na podporu očkování Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. .
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama