TOP 10 pozic jógy, které vám zlepší zažívání
Pokud budete mít po vánočním hodování potíže s trávením, stojí za to zkusit jógu, která mimo jiné pozitivně ovlivňuje proces trávení. V ideálním případě byste měli cvičit 1–2 hodiny po jídle, ještě lépe s prázdným žaludkem. A nezapomeňte – klíčem k úspěchu je pravidelnost.
1. Apanásana – pozice vyhánějící větry
Neskutečně příjemná pozice vhodná snad pro každého. Ležíte na zádech a přitáhnete pokrčené nohy k trupu. Máte je zhruba na šíři kyčlí. Pozor na záklon hlavy, zatáhněte bradu lehce ke krku, jako byste chtěli udělat dvojitou bradu. Ramena se dotýkají země. Dech je pomalý a hluboký. Nejenže si krásně uvolňujete bedra, ale zároveň se mohou zmírnit menstruační nebo zažívací křeče.
Jak vám pomůže: Pozice napomáhá optimálnímu fungování trávicí, močové a pohlavní soustavy. Zůstaňte v této ásaně ideálně dvě minuty.
2. Jathara Parivartanasana – twist na zádech se zkříženýma nohama
Lehněte si na záda, ruce dejte do strany, jako byste vytvořili písmeno „T“. Obě nohy pokrčte, pravou dejte přes levou a obmotejte ji. Nohy pak nechte přepadnout na levou stranu, hlavu na pravou. Prodýchejte zhruba 1–2 minuty, pak se vraťte na střed, vyměňte nohy a opakujte to samé na druhou stranu.
Jak vám pomůže: Tato pozice zlepšuje trávení a vylučování díky uvolnění břicha, což současně podporuje i dýchání. Hrudní koš je totiž otevřenější. Rozšiřuje se kapacita plic a skvěle se uvolňuje spodní část zad. Pro tuto pozici existuje mnoho variací, např. můžete pokrčit nohy na šíři podložky a nechat obě kolena padat na jednu stranu, hlavu na tu opačnou.
ÚČINNÉ CVIKY, KTERÉ VÁS ZBAVÍ VYPOUKLÉHO BŘICHA
3. Pasčimotanasana – kleště
Sedněte si a natáhněte nohy před sebe. Měli byste se odtlačovat od sedacích kostí a být tělem kolmo k zemi. Pokud je vám to nepohodlné, dejte si pod zadek třeba deku nebo polštářek, krásně vás srovná. S nádechem se vytáhněte i s rukama z pasu a s výdechem se předklánějte s co nejvíce rovnými zády dopředu. Pak povolte a odpočívejte v předklonu na několik hlubokých nádechů a výdechů. Úplně se uvolněte. Můžete si dát na nohy polštářek, na němž pak ležíte. Jestli vás to příliš táhne v podkolení, lehce pokrčte nohy.
Jak vám pomůže: Tato ásana je skvělá pro strečink a protažení celé zadní části těla. Umístěním polštáře na stehna z ní můžete získat ještě více. Jakmile se totiž vaše břicho o něco opírá, začnou se v něm jemně masírovat břišní orgány. Zrychluje se metabolismus, zlepšuje se trávení a spalování tuků, takže hubnete.
4. Malásana – pozice věnce
Jak se do ní dostanete? Stoupněte si, rozkročte nohy a vytočte špičky do stran jako baletky. Pak začněte krčit kolena a směřujte do dřepu. Spojte dlaně předhrudníkem a lokty tlačte do stehen těsně nad koleny.Ramena jsou uvolněná, nejsou v křeči. Snažte se mít váhu rovnoměrně na chodidlech.
Jak vám pomůže: Pozice je velmi důležitá pro všechny, kteří mají sedavé zaměstnání. Malásana stimuluje metabolismus a trávicí orgány, čímž zmírňuje zácpu a menstruační křeče. Zároveň posiluje lýtka a nohy a zmírňuje bolesti zad.
CORE JÓGA: 5 CVIKŮ, DÍKY KTERÝM MŮŽETE MÍT DOKONALÝ STŘED TĚLA
5. Parivrtta trikonasana – pozice obráceného trojúhelníku
Stojíte, nohy máte maximálně metr od sebe. Pravá noha je vepředu a její špička směřuje přímo vpřed, špička levé (zadní) nohy je lehce vytočená ven. Nohy nejsou v zákrytu, ale zhruba na šíři kyčlí. Pravou ruku si dejte v bok, levou s nádechem vytáhnete vzhůru a s výdechem klesáte k přední noze, ale zároveň se stále vytahujete za temenem hlavy dopředu. Levou ruku umístíte z vnitřní či vnější strany pravého chodidla. Jestli nedosáhnete ani v jednom případě na zem, abyste udrželi rovná záda, dejte si pod levou ruku bloček nebo knihu. Pravou ruku vytáhněte nahoru. Pocitově stahujte k sobě chodidla.
Jak vám pomůže: Pozice obráceného trojúhelníku zlepšuje krevní oběh a trávení, urychluje peristaltiku střev, působí tedy proti zácpě.
6. Uttanásana – hluboký předklon
Můžeme to přirovnat ke „kleštím ve stoje“. Stojíte, nohy máte u sebe nebo na šířku kyčlí. Pak se začnete překlánět. Snažte se udržet záda rovná, nekulatit se. Vydržte zhruba 5–7 dechů. Není problém si lehce pokrčit kolena.
Jak vám pomůže: Tato pozice je poměrně jednoduchá a příjemná (jestli nemáte nějaký problém, např. s výhřezem plotýnek). Jejími benefity je zklidnění nervového systému, protažení páteře a uvolnění krku. Zároveň se opět stlačují břišní orgány, které jsou tím pádem aktivnější a dochází ke zrychlení metabolismu.
CVIČENÍ PRO LEPŠÍ TRÁVENÍ: POMŮŽE ROTACE, CHŮZE I SPRÁVNÉ DÝCHÁNÍ
7. Navásana – pozice loďky
Začínáte vsedě, nohy jsou pokrčené, dotýkají se země chodidly, opíráte se vzadu o ruce. Jste lehce v záklonu, ale záda jsou rovná. Pak odlehčíte natažené nohy před sebe. Celé vaše tělo vytváří tvar písmene „V“. Abyste nezatěžovali bedra a nepřevážili se dozadu, musíte v této pozici zapojit vaše centrum, „core“, jinak řečeno jádro – spodní bříško. Tlak je tedy kladen na břicho a podporu trávení.
Jak vám pomůže: Navásana rovněž rozvíjí rovnováhu, stimuluje ledviny, štítnou žlázu, prostatu a tenké střevo. Existuje několik variant pozice. Můžete mít pokrčené nohy s holeněmi rovnoběžně s podlahou, nebo je možné se částečně podpírat rukama za zády o zem, případně se můžete chytit pod koleny. Je-li i tohle na vás ze začátku příliš, zvedejte střídavě jednu a druhou nohu od země.
8. Matsjendrova pozice
V tomto případě se jedná o rotaci. Začněte tím, že si sednete, ukotvíte se na sedacích kostech (na hýždích) a nohy natáhnete před sebe. Pravou nohu skrčte, chytněte ji pod kolenem a přitáhněte co nejblíže k sobě. Buď zde můžete zůstat, nebo přehoďte chodidlo přes levou nohu na zem (pravé koleno je stále skrčené). Pravou ruku dejte za sebe, s nádechem se vytáhněte od sedacích kostí nahoru a s výdechem „zarotujte“ tělo doprava. Levá ruka objala vaše pravé stehno. Snažte se být tělem co nejblíže u pokrčené nohy, jen si dávejte pozor, aby byla záda rovná. Párkrát prodýchejte (velmi důležité!). Pak se vraťte na střed a to samé na druhou stranu.
Jak vám pomůže: Všechny podobné pozice, takzvané twisty, jsou silně detoxikační, protože vám masírují břišní orgány. Současně rovnají a protahují páteř a urychlují trávení. Kroucení snižuje průtok krve do trávicího ústrojí. Jakmile se vrátíte do výchozí polohy, nažene se do zažívacího ústrojí v podstatě „nová“ krev.
9. Supta Baddha Konasana – pozice motýlka
Asi znáte pozici už ze školky nebo z tanečního kroužku. Sedíte, spojíte chodidla k sobě a kolena necháte padat do stran. Chytnete se pod chodidly, s nádechem se vytáhnete a s výdechem se předkláníte k chodidlům.
Jak vám pomůže: Tato póza je jedna z nejvíce relaxačních ásan otvírajících kyčle. Stimuluje a posiluje břišní orgány, jako jsou ledviny, játra, děloha, vaječníky, prostata, močový měchýř apod. Doporučuje se cvičit i v těhotenství. Užitečná je i pro ženy, které zrovna menstruují nebo jsou v období menopauzy, protože dokáže zmírnit nepříjemné symptomy.
10. Šavásana – pozice mrtvoly
Závěrečná, ale klidně i počáteční ásana. Ležíte na podložce, natažené nohy lehce od sebe, špičky samy padají do stran. Ruce jsou vytočené dlaněmi vzhůru, opět nejsou u těla, ale v příjemné vzdálenosti od něj, abyste se mohli pořádně uvolnit. Oči jsou zavřené.
Jak vám pomůže: Jak vám pomůže: Šavásánou byste měli zakončovat každé vaše protažení. Mysl je zklidněná. Jedná se o vědomou relaxaci, neměli byste tedy usnout, ale maximálně se uvolnit. Dech už jenom necháváte doznít, stáváte se pozorovatelem svého vlastního těla.