Zdraví a nemoci

6. prosince 2018 06:00

redakce Prima Zoom

Víte, co je tokofobie? Některým ženám může bránit v otěhotnění

Většina žen se porodu bojí, protože neví, co je čeká. A je to zcela normální. Těhotenství i porod jsou tak individuální, že nikdy nemáte jistotu, jak to bude probíhat. Jenže některé ženy z toho mají až patologický strach. Proto se raději vzdají role matky, přestože by děti mít chtěly. Trpí takzvanou tokofobií.

Když bylo Markétě 10 let, sledovala, jak její matka rodila jejího bratra. Živě si vzpomíná, kolik bylo všude křiku. Navíc to nešlo úplně hladce. Malému se muselo pomoci vakuovou pumpou, aby ho dostali ven. Markétu to poznamenalo natolik, že do svých 20 let odmítala jakoukoliv vážnou známost, aby jí nehrozilo otěhotnění. V 28 letech se vdala, ale přesto se těhotenství vyhýbala jako čert kříži, dokud se jí jednoho dne manžel napřímo nezeptal, na co pořád čeká. „Bojím se porodu!“ Vykřikla. Bylo to vůbec poprvé, co tuto myšlenku vyslovila nahlas.

Jestliže otěhotníte, je naprosto přirozené, že se bojíte porodu. Není divu, když mezi lidmi i na internetu koluje tolik strašidelných až hororových příběhů na téma „porod“. Nicméně vězte, že možnost epidurálu není jen tak pro nic za nic. Ale ani tohle nedokáže některé ženy přesvědčit, aby počaly potomka. Trpí totiž tokofobií, což znamená panický strach nejen z porodu, ale i z těhotenství.

Co je pro tokofobii typické?

Studie z roku 2016 na univerzitě v Michiganu zkoumala strach z porodu ve skupině, kde bylo 22 žen. Jejich největší obavy byly ohledně komplikací během porodu, konkrétně že nebudou vědět, co se děje s jejich dítětem, a taky jaká bolest je vůbec čeká. Bály se i toho, jak se k nim budou chovat lékaři a sestry. Starosti jim dělala zároveň možnost, že jim nedají lékaři na výběr a udělají některá rozhodnutí za ně, například že je budou nutit do císařského řezu. To je právě jeden z důvodů, proč rodí některé ženy raději doma.

Tyto pocity bohužel nejsou něčím, co by se dalo hodit za hlavu a nepřipouštět si to. Přitom smutnou pravdou je fakt, že u žen, které mají podobné obavy, stoupá pravděpodobnost, že budou mít během porodu komplikace, uvádějí autoři zmiňované studie. Psychika jde ruku v ruce s tělesnými funkcemi. Dá se přesto s tímto negativním očekáváním něco udělat? Budoucí maminky uvedly, že schůzky s lékaři jsou tak rychlé, že během nich nemají čas s nimi probrat obavy. Proto nemohly být nějakým způsobem vyřešeny.

Proč ale lékaři nedokázali odhalit tokofobii? Protože nejsou vyškoleni k její identifikaci. Naštěstí dnes už existuje větší informovanost o perinatálních otázkách duševního zdraví, včetně úzkosti a deprese. Každopádně pokud jste nervózní z porodu, neznamená to, že máte zmiňovanou diagnózu. Bylo by spíše zvláštní, kdybyste se ho vůbec nebála.

Jaké jsou příčiny? Proč zrovna já?

Jak se liší normální strach z porodu a co už je opravdu „moc“? Mezníkem je skutečnost, jak dokážou obavy z těhotenství ovlivnit ženu a její fungování. Některé z nich například mohou odkládat otěhotnění na dobu neurčitou, jiné se raději vyhýbají pohlavnímu styku, další se chrání minimálně dvěma antikoncepcemi a podobně. Jakmile žena s tokofobií otěhotní, může se vyhýbat pravidelným lékařským kontrolám včetně setkání s porodníkem. Případně může mít poruchy spánku nebo pro ni může být extrémně náročné plnit povinnosti v práci či doma.

Čím je tokofobie obvykle způsobena? Nějakými negativními zkušenostmi kolem těhotenství nebo porodu. Je třeba zmínit, že se rozlišují dva typy – primární a sekundární. První z nich je výsledkem účasti u porodu někoho jiného, který zrovna neprobíhal standardně, nebo je možné vidět jen nějaké obrázky nebo video, jež vás může negativně ovlivnit. Primární tokofobie také může být důsledkem sexuálního napadení nebo nějakých úzkostných poruch. Nicméně u této formy fobie ještě žena předtím nerodila.

Sekundární tokofobie může nastat tehdy, když se u ženy rozvine strach až poté, co sama přivedla na svět miminko, kdy prošla nějakým traumatickým porodním zážitkem. Odborníci tento stav ale většinou označují coby posttraumatickou stresovou poruchu.

Když bylo Lucii 35 let, měla podezření, že je těhotná. Proto si udělala domácí test, a jakmile se ukázalo, že tomu tak skutečně je, místo přívalu radosti ji zavalily pocity paniky, strachu a temnoty. Cítila se, jako by ji někdo kopl do žaludku.

Po pár týdnech ale došlo k samovolnému potratu. Lucie pocítila velkou úlevu a současně věděla, že je něco špatně, že to přece není normální. Rok po tom ovšem znovu otěhotněla. Do té doby se ale snažila přijít na to, proč tehdy podlehla zoufalství místo toho, aby se radovala. Došlo jí, že se bála bolesti. Věděla, že když by zvolila „císaře“, byla by klidnější. Nicméně nakonec upřednostnila techniky, které ji během porodu naučily zůstat relativně klidná i během kontrakcí, protože dokázaly zmírnit bolest.

Je možné tokofobii nějak léčit?

Ať už si myslíte, že máte tokofobii nebo obecný strach z porodu, proberte vaše obavy s vaším lékařem, porodníkem nebo terapeutem. Pokud máte pocit, že vám doktor moc nenaslouchá, možná je čas popřemýšlet o jeho změně.

Když chcete léčit jakoukoliv fobii, máte vždycky několik možností. Odborníci praktikující kognitivně-behaviorální terapii nepreferují vyhýbání se strachu, ale snaží se vyvíjet nástroje, které vám pomohou vaši úzkost a hrozbu přijímat a tolerovat. S porodem i těhotenstvím existuje mnoho nejistot a rizik. Terapeuti by se proto neměli snažit ženy přesvědčovat, že bude všechno v pořádku, což nemohou zaručit, ale měli by je naučit přijmout skutečnost, že nějaká rizika spojená s narozením potomka existují a že je třeba je tolerovat.

Jiným druhem léčby může být expozice neboli vystavení se situaci, která vyvolává obavy. V tomto případě se jedná např. o sledování videa s porodem, rozhovor s jinými ženami, které už přivedly na svět potomka, nebo třeba můžete napsat představu svého vlastního porodu.

Jedním ze způsobů, jakým expozice funguje, je usnadnění návyku nebo emoční a fyziologické přizpůsobení vaší úzkosti. Pomůže vám to uvědomit si, že úzkost ve skutečnosti můžete tolerovat a že to ve skutečnosti není tak hrozné, jak jste vlastně očekávala.

Pokud holdujete sociálním sítím, zkuste si najít nějakou skupinu žen na Facebooku, které trpí tokofobií podobně jako vy. Sdílené trápení je poloviční. Navíc se tam můžete dozvědět nějaké zajímavé rady, tipy a doporučení. Například zjistíte, kde je možné zvolit porod císařským řezem, aniž byste k tomu měla nějaký zdravotní důvod. -šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.