zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Alenu Dolákovou baví provokovat. Který komentář ji úplně odrovnal?

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anna Kopečková , Vydáno: 21.10.2021
Alena Doláková se do paměti diváků zapsala díky řadě menších a dobře zapamatovatelných rolí. Například jako zlá Holena v pohádce Tři bratři či jako matka ve Vodníkovi. Právě teď září ve filmu Zrcadla ve tmě, který měl premiéru na Karlovarském festivalu. Kromě herectví se ale věnuje i vlastním, někdy i dost provokativním projektům. Napsala knihu o (ne)milostném trojúhelníku ženy, jejího těla a společnosti s názvem Anna z Hollywoodu, má sérii úspěšných podcastů a založila si produkční společnost, která se chce víc věnovat ženám ve filmu. Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

reklama

Alena přiznává, že ráda provokuje. Nejen v podcastu o sexu, intimitě a duchovnu nazvaném Chci to, který tvoří s kamarádkou. Ale třeba i kapitolou z knihy Anna z Hollywoodu s názvem „Pinďouři“, která je celá o hodnocení mužů dle velikosti penisů. Alenu fascinuje objektivizace, různá hodnocení žen a mužů, různá společenská očekávání, kterým muži a ženy čelí.

Alena Doláková
Autor: profimedia Alena Doláková
  • Kdo podle tvé zkušenosti víc kritizuje? Ženy nebo muži?

Myslím, že obě pohlaví. A když jsem šla na tenhle rozhovor, přemýšlela jsem nad tím, jak jsem i já sama hodnotila lidi jen na základě jejich mediálního obrazu, jak jsem přejímala to, co o nich média psala. Teď když mi takové rychlohodnotící myšlenky vyskočí, ptám se sebe sama, co přesně mi vlastně vadí a jak to souvisí se mnou. V čem já sama jsem nespokojená, že mám potřebu druhého hodnotit? Je to taková forma zrcadlení.

  • Máš pocit, že kdybys byla muž, veřejnost by tě hodnotila jinak?

Ano, v herecké branži by to bylo jiné. V divadelních hrách je sedmdesát procent partů pro muže, storytelling je také většinou z pohledu muže, i když to už se naštěstí pomalu mění. Rozhodně mám pocit, že nějaký „Bad Boy“ lidi fascinuje, zatímco „Bad Girl“ je spíš pobuřující. A možná právě proto chci být i nějak víc mediálně známá jako „Bad Girl“, i když ve skutečnosti jsem vlastně hodný a bezkonfliktní člověk. Každopádně chci, aby si lidé všimli toho, že my ženy můžeme mít takovou sílu, že si to můžeme dovolit. Proto asi v tomto směru ráda provokuji.

  • Byl nějaký komentář, u kterého jsi se vyloženě hodně nasmála?

Ano, že Doláková chce ovládnout svět svou vaginou…Tehdy jsem psala sloupky Zrzka v Hollywoodu, kde jsem sdílela své herecké zkušenosti. Naopak jsem tam zdůrazňovala, jak mi přijde trapné, když herečky spí s režiséry a že já to takhle mít nechci. Na to si moc vážím sebe sama i druhých. Bylo tedy velmi paradoxní, že následovala tahle reakce. To člověk nepochopí.

 

 

  • Jak na takové komentáře reaguješ?

Často pro mě bývá nejhorších prvních pár sekund nebo minut. Člověk to vidí a cítí se být nepřijatý, nemilovaný. V tu chvíli je nejlepší spojit se s někým, koho miluji a kdo miluje mě. Pomáhají mi také „uzemňující“ věci jako například tanec, koupel nebo dobré jídlo. Skvělou terapií je pro mě i psaní.

  • Žila jsi v Americe. Jak se tamní veřejný prostor liší od toho českého?

V Americe jsem nikdy známá jako herečka nebyla, takže hejty na svou osobu odtamtud neznám. Ale myslím, že se tam umí dobře podporovat, mají na to speciální organizace, třeba Women In Film. To u nás moc není, my se spíš vnímáme jako konkurence. Také když tu někdo řekne něco kontroverzního, lidé s ním možná souhlasí, ale podporu mu veřejně nevyjádří.

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají. 

Žena v zenu - Lenka Klicperová

Válečná reportérka Lenka Klicperová: Pocit, že za dvě minuty zemřete, vás hodně změní

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová: Oběti znásilnění často raději mlčí, aby nevypadaly jako hysterické feministky

Gynekoložka Julie Čuková

Gynekoložka Julie Čuková: Sexistické narážky vůči doktorkám jsou v českém lékařství všudypřítomné

Nina Špitálníková

Samoživitelka Nina Špitálníková miluje tetování a japonskou bondáž: Chodí mi stovky hejtů

Magdalena Davis

Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

 

Nora Fridrichová

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

 

Herečka a moderátorka Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

 

Jarmila Johnová

Jarmila Johnová: Aktivistku ze mě udělal minulý režim. Díky ní mají chodci na přechodech přednost

reklama

Související témata: kritika , Žena v zenu , Alena Doláková , Anna z Hollywoodu , podcast

reklama

Přečtěte si také

reklama