zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Válečná reportérka Lenka Klicperová: Pocit, že za dvě minuty zemřete, vás hodně změní

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Anna Kopečková , Vydáno: 07.10.2021
Válečná reportérka, fotografka, bývalá šéfredaktorka časopisu Lidé a země a současná šéfredaktorka časopisu Prima ZOOM, která procestovala řadu zemí zmítaných válečnými konflikty. To je Lenka Klicperová, sympatická křehká blondýnka, do které byste vůbec neřekli, že se často vydává do míst, odkud ostatní lidé raději utíkají. Jak psychicky zvládá svou náročnou práci, jak ji vnímají muži v zemích Třetího světa nebo jak vnímá kritiku? Nejen o tom se rozpovídala v projektu Žena v zenu věnovaném ženám, které se nebály vystoupit z davu.

reklama

Jak sama říká, ve válečných zónách Lenka přepíná do jiné superrychlosti. Adrenalin války ji a její současnou parťačku, novinářku Markétu Kutilovou, baví. Projely spolu válečné zóny v Africe, Afghánistánu, Iráku, Sýrii a nedávno i v Náhorním Karabachu. Lenka získala za své fotografie řadu ocenění, včetně ceny UNHCR 2020 nebo Czech Press Photo. 

  • Jak jako válečná reportérka svou práci psychicky zvládáte?

Zejména poprvé v Kongu to bylo hodně těžké. Nedokázala jsem přijmout, že se tam nyní v 21. století dějí taková zvěrstva. Pak mi ale došlo, že když nad tím budu plakat, těm lidem nepomůžu. Že je jen potřeba se soustředit na svou práci, kterou jsem tam přijela dělat a která mi dává smysl. Tyhle náročné zkušenosti mi ještě víc ukazují, jak báječný a pohodlný život vlastně žiji.

Nicméně dřív jsem byla ochotná víc riskovat, teď už to tak není. Jakmile totiž zažijete pocit, že za dvě minuty zemřete, něco se ve vás zlomí. A já to zažila. Od té doby už se musím do některých věcí víc přemlouvat.

Žena v zenu - Lenka Klicperová
Autor: Se svolením projektu Žena v zenu Žena v zenu - Lenka Klicperová
  • Co se tehdy stalo?

Bylo to při bitvě o přehradu Tiširín, na přední frontové linii Syrských demokratických sil (Kurdové), kde islamisti měli převahu co se týče zbraní i lidí. V jednu chvíli jsem na Kurdech kolem sebe viděla, že už taky nevěří, že situaci zvládneme, a došlo mi, že prostě umřeme. Jel na nás navíc tank a deset mužů kolem mě mělo jen kalašnikovy. Situace se v poslední vteřině vyřešila díky vzdušné podpoře a tank se dal na ústup.

  • Jak se vám jako ženě jedná s místními autoritami i samotnými bojovníky? Přece jen se pohybujete v zemích třetího světa…

Řekla bych, že třeba v severovýchodní Sýrii jsou na tom s emancipací mnohem lépe než u nás. Kurdové jsou proslulí tím, že zhruba 40 % jejich armády tvoří ženy. Tam se tedy nade mnou nikdo nepozastavoval. Pak jsou samozřejmě země, kde je třeba s tím předem počítat, například Afghánistán nebo arabské části Iráku. Na některá jednání je vyloženě lepší instruovat nějakého známého muže a nechodit tam sama, protože fakt, že jsem žena, je může hodně dráždit.

 

 

  • Natáčíte filmy o právech žen v zemích třetího světa, například Obřezané o rituální ženské obřízce u kmene Samburů nebo Nezlomené o útocích kyselinou v Indii. Jak potom vnímáte otázku rovných příležitostí v Evropě?

Myslím, že i když jsme dál než třeba některé africké kmeny, princip v podstatě zůstává stejný. Považuji se za feministku, protože chci mít možnost dělat svobodně, co si vyberu, přestože nejsem žádná zavilá bojovnice. Když jsem třeba jela do konfliktu v Iráku v roce 2014, řešilo se doma, že coby žena tam jezdit nemám. To jsem fakt nečekala a dodnes to nechápu. Také nechápu, jak se tu extenzivně, hlavně na Facebooku, řeší selfíčka z fronty. Takový blázen abych jezdila na frontu mezi kulky, abych si udělala selfie s vojáky, opravdu nejsem. Nenapadlo by mě, že to může být problém.

  • Jak zvládáte kritiku? Reagujete třeba na komentáře na sociálních sítích?

Musím říct, že dřív jsem měla potřebu své jednání vysvětlovat a kritika mě hodně deptala. Přijde mi ale, že poslední dobou už se učím, že to tak být nemusí. To mi ostatně ukázala Aňa Geislerová, kterou v tomhle obdivuji. Na sociální sítě mám teď celkově čím dál menší chuť chodit. Diskuse, které se tam vedou, mi přijdou zbytečné a únavné. Teď je pro mě nejdůležitější moje práce samotná než to, abych komukoli cokoli vysvětlovala.

Připraveno ve spolupráci s projektem Žena v zenu, který představuje české ženy z různých sfér, jejich příběhy o překážkách, odmítání nebo nepřejícnosti. A především to, jak se s takovými jevy, které mají často u žen dost specifickou formu, vyrovnávají. 

Novinářka a fotografka Lenka Klicperová 1

Lenka Klicperová: Žena na frontové linii? To řeší u nás v Česku, v Sýrii to nikoho nepřekvapí

Tereza Nvotová

Tereza Nvotová: Oběti znásilnění často raději mlčí, aby nevypadaly jako hysterické feministky

Gynekoložka Julie Čuková

Gynekoložka Julie Čuková: Sexistické narážky vůči doktorkám jsou v českém lékařství všudypřítomné

Nina Špitálníková

Samoživitelka Nina Špitálníková miluje tetování a japonskou bondáž: Chodí mi stovky hejtů

Magdalena Davis

Politička Magdalena Davis: Oslovení holčičko je tu bohužel stále dost běžné

 

Nora Fridrichová

Novinářka Nora Fridrichová: Útoky na můj vzhled, věk i inteligenci zažívám denně

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

Terapeutka Barbora Englischová: Když má žena problém, je často za hysterku

 

Herečka a moderátorka Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

Eva Decastelo: Bojím se, jak jednou děti budou reagovat na mé erotické fotky

 

Jarmila Johnová

Jarmila Johnová: Aktivistku ze mě udělal minulý režim. Díky ní mají chodci na přechodech přednost

reklama

Související témata: kritika , Žena v zenu , feminismus , Lenka Klicperová , Prima ZOOM , válečná fotografka , Czech Press Photo

reklama

Přečtěte si také

reklama