reklama

Trápí vás oteklé nohy a křeče? Pomůže pár jednoduchých cviků

Když můžete, hoďte si nohy nahoru Foto:
Když můžete, hoďte si nohy nahoru
Foto: iStock

Nohy jako konve, jak se lidově říká, oteklé, těžké, bolavé – o takové nikdo nestojí. Stejně je to i s křečemi, které naše dolní končetiny často postihují a ochromí nás na desítky vteřin. Pokud se u vás tyto potíže vyskytují a nejedná se o ryze medicínský problém, existuje řešení!

Tím řešením není nic zázračného či tajemného – klíč spočívá v jídelníčku a pravidelném cvičení (nebo lépe řečeno v pravidelném pohybu).

Co se týče otoků, na vině je často dlouhé stání nebo sezení. Gravitace pak jednoduše přitahuje vodu v tkáních směrem dolů a lymfatický systém, který je poháněný v podstatě jen prací svalů, nemá šanci vodu z nohou odehnat. Druhou příčinou bývá nedostatečný pitný režim, kvůli kterému má náš organismus tendenci vodu zadržovat.

Křeče v lýtkách také souvisejí s pohybem a výživou – nedostatek minerálů (konkrétně magnézia, tedy horčíku) vede k bolestivému tuhnutí svalů, jež má schopnost probudit nás uprostřed noci i z toho nejhlubšího spánku. Důležité ale také je hodně se hýbat a svaly prokrvovat, aby do nich mohly minerály i další živiny prostřednictvím krevního řečiště proudit.

Naučte se do svého tréninkového programu zařazovat následující cviky a uvidíte, že otoky i křeče pominou. Nezapomínejte ale ani na každodenní pohyb – nikdy nestůjte nebo neseďte déle než hodinu v kuse! Pokud strávíte celou pracovní dobu bez hnutí na židli, proti otokům vám nepomůže ani svěcená voda!

svíčka Foto:

Svíčka

Nebo stoj na hlavě, stojka, zkrátka všechny tzv. obrácené pozice, na které si jen vzpomenete, pomohou rozpohybovat línou lymfu. Ta se pak postará o to, aby byla voda z nohou rozvedená tam, kde jí je třeba. Jestli nemůžete uprostřed open space kanceláře nebo v polovině přednášky udělat stojku, zkuste si nohy co nejčastěji pokládat na vyvýšené místo – na židli, na stůl nebo je opřete o zeď. Doma určitě odpočívejte s nohama nahoře, opět na stole nebo na opěradle pohovky.

 

 

hluboký předklon Foto:

Hluboký předklon

Stoupněte si s propnutými koleny a zkuste se dlaněmi dotknout podlahy. Kolena pak střídavě krčte, jak vám to jen bude příjemné. Díky protahování se opět aktivuje lymfatický systém, ale také se svaly krásně prokrví a přebytečnou vodu pošlou z nohou pryč.

 

 

střecha Foto:

Střecha se zvednutou nohou

Zaujměte jógovou pozici střechy. Dlaně opřete o podložku, přibližně na šířku ramen. Prsty na rukou roztáhněte, ramena oddalte od uší, uvolněte hlavu. Chodidla silou zapřete do země a kostrč vytáhněte ke stropu. Hrudní kost protlačujte směrem k vašim stehnům. Přeneste váhu na pravé chodidlo a levou nohu zvedněte vzhůru. Otevřete boky do strany, propněte kolena a jen si společně s plynulým dýcháním vychutnávejte, jak otoky i křeče z vašich nohou mizí v nenávratnu. To stejné proveďte na opačnou stranu.

 

běh Foto:  

Běh

Zní to prostě a stejně tak prosté to také opravdu je. Abyste se zbavili otoků a křečí, běhejte. Pořiďte si kompresní podkolenky, před výběhem se důkladně protáhněte, pijte spoustu vody a uvidíte, že vás zanedlouho přestanou dolní končetiny zlobit.

Zdroj: Fithall.cz

fithall banner nový 1 Foto:  

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Když vám otečou nohy, hned si toho všimnete. Foto:

Otoky: Varovný signál mnoha onemocnění

Otoky (edémy) mohou mít řadu příčin. Některé jsou viditelné jen okem, ty zrádnější vznikají nenápadně v dutinách i vnitřních orgánech těla...

Článek

Aby tělo přestalo vodu zadržovat, nesmíte s ní šetřit Foto:

Chcete zhubnout? Zbavte se přebytečné vody v těle

Lidské tělo funguje správně, když obsahuje 50–60 % vody. Problém nastává v okamžiku, kdy vodu začne zadržovat. Pak dochází k otokům končetin, opuchlým očím i nárůstu...

Článek

Stačí trochu změnit životní styl... Foto:

Deset jednoduchých triků, jak rozproudit lymfu

Lymfatický systém není tak nápadný jako ostatní systémy našeho těla (dýchací, kosterně-svalový, trávicí apod.), ale to neznamená, že by byl o něco méně důležitý. Právě...

Horoskopy 2018

reklama

reklama