reklama

Čtení z lístků: Stručný přehled čajů

Čtení z lístků: Stručný přehled čajů Foto:
Čtení z lístků: Stručný přehled čajů
Foto: istock.com

Přestože termínem "čaj" označujeme mnoho výluhů a nálevů, pravý čaj musí být z rostliny čajovníku Camellia sinensis. Legenda praví, že tento čajovník byl objeven v Číně téměř před 5000 lety. Během tisíciletí se čaj ze vzácného léčivého nápoje proměnil v nápoj každodenní.

 

Mezi nejběžnější druhy patří čaje bílý, zelený, oolong a černý.

Bílé čaje

Bílé čaje jsou nejméně upravované a patří k nejčistším čajům. Získávají se z pupenů čaje a nejmladších lístků Camellia sinensis. Bílý čaj je obvykle delikátní chuti a světlé barvy, poněvadž pupeny i lístky se jednoduše spaří a usuší. Mívá také nejnižší obsah kofeinu.

Zelené čaje

Zelené čaje jsou nejoblíbenějšími v Číně a Japonsku kvůli svým zdraví prospěšným účinkům. Listy se suší a pak zahřívají suchým horkem a spaří, čímž se ukončí jejich fermentace. Po ošetření zahřátím se listy zeleného čaje svinou a znovu suší. Barva zeleného čaje sahá od žlutozelené s "pečenou" příchutí až po tmavozelenou s tóny trávy, což záleží na horkém procesu. Zelené čaje bývají často kombinované s květy ovoce, které obohacují jejich chuť.

Čtení z lístků: Stručný přehled čajů Foto:

Oolong čaje

Tyto čaje jsou pravděpodobně nejrozpoznatelnějšími čaji servírovanými v čínských restauracích. Během sklizně se listy potřásáním úmyslně mačkají a poškozují. Jakmile pak uschnou a zoxidují, pomačkané okraje zčervenají a lístky zežloutnou. Oxidační proces (také nazývaný fermentace) je ukončen prudkým zahřátím, většinou pražením na velkých pánvích. Čím víc listy oxidují, tím silnější je pak chuť čaje. Obecně má čaj oolong plné tělo a sladké aroma.

Černé čaje

Černé čaje jsou plně oxidované (fermentované) a sušené, což je dělá silnějšími, mají plnější tělo než jejich méně fermentovaní příbuzní. V západních zemích dostal černý čaj název podle barvy listů, zatímco v Číně a mnoha jiných orientálních zemích se černému čaji často říká červený, a to pro barvu jeho nálevu.

Zatímco zelené čaje ztrácejí asi tak po roce chuť i vůni, černé můžete bez újmy skladovat klidně několik let. Všichni dobře víme o blahodárném vlivu zeleného čaje na zdraví, a přesto podle údajů čajových asociací ve Spojených státech, Kanadě a Británii tvoří 85% podíl západního trhu s čajem černý čaj.

Infuzování, esence chutí a vůní Foto:

INFUZOVÁNÍ, esence chutí a vůní

autor: Erin Coopeyová

Nabízíme 135 chuťových bomb, které pozvednou vaše kulinářské výtvory do říše delikates. Nápoje, omáčky, oleje, octy, bittery, vývary, sladkosti, zkrátka vše, co si dovedete představit, můžete s pomocí svých domácích výluhů lehce přetvořit v díla hodná šéfkuchaře. Pracovní postupy jsou opravdu jednoduché.

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Je těžké odolat... Foto:

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

Cukr naše tělo potřebuje, protože ho využívá jako zdroj energie. Díky němu funguje lidský mozek, srdce i svaly. Jenomže všeho moc škodí a s cukrem se to v posledních...

Článek

Čaj můžete pít teplý nebo vychlazený Foto:

Zelený čaj: 7 důvodů, proč si dát denně alespoň jeden šálek

O tom, že má zelený čaj pozitivní účinky na zdraví, ví lidstvo už tisíce let. Dokáže povzbudit, ale také pomáhá chránit před onemocněním srdce, snížit hladinu cholesterolu...

Článek

Energie pro vaše šedé buňky Foto:

Energie pro vaše šedé buňky. Jste si jistá, že jíte správně?

Mozek je dokonalý stroj! Je to základní prvek vaší nervové soustavy. Kromě toho spotřebuje ohromné množství energie, kterou bohužel nedokáže skladovat. I když mozek...

Horoskopy 2018

reklama

reklama