reklama

Ovulace pod kontrolou: Co všechno ji může negativně ovlivnit?

Pokud vajíčko dozraje, mají spermie na jeho oplodnění jen tři dny Foto:
Pokud vajíčko dozraje, mají spermie na jeho oplodnění jen tři dny
Foto: iStock

Čekání na ovulaci se dá u párů, které se snaží o potomka, přirovnat k dětskému čekání na Ježíška. Vyčerpávající a nekonečné. Navíc existuje řada záškodníků, kteří procesu ovulace, který už je i tak dost krátký, nepřejí. Na co si dát pozor?

Proč je ovulace tak důležitá? Dochází totiž k uvolnění zralého vajíčka, proto načasování pohlavního styku na toto období výrazně zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění. Problémem je, že doba pro oplodnění zralého vajíčka není příliš dlouhá, pohybuje se v rozmezí tří dnů. A navíc její nástup nebo trvání může ovlivnit řada negativních faktorů:

Chudokrevnost

Chudokrevnost neboli anémie označuje nedostatek červených krvinek. Stručně řečeno organismu chyběj+í základní stavební prvky pro jejich tvorbu. Mezi ně se řadí zejména železo, vitaminy skupiny B, ale i kyselina listová. Právě ta má zásadní vliv pro úspěšné početí a zdravý prenatální vývoj miminka. Pro boj s chybějícími vitaminy a látkami je zbraní číslo jedna vyvážený jídelníček. Nezapomeňte na maso, vejce, kysané mléčné produkty, obilné klíčky, ovesné vločky, fazole, čočku, meruňky, švestky nebo oříšky. Pestrý jídelníček je základ, ale mnohdy nestačí, proto je třeba využít zbraň v podobě speciálních přípravků pro těhotné.

Zapeklitá kyselina listová

Ukázkové komplikace mohou nastat v případě příjmu kyseliny listové. Ta se v těle musí nejprve přeměnit na důležité látky, tzv. foláty, aby je organismus mohl využít. Polovina žen má ale genetickou poruchu, která neumožňuje jejich dostatečnou přeměnu a následné vstřebání.Tato dysfunkce se nazývá MTHFR mutace, podle nefunkčního enzymu, který má přeměnu na starosti. Z tohoto důvodu jsou vhodné přípravky pro těhotné, které obsahují nejen prostou kyselinu listovou, ale jsou obohaceny foláty v aktivní podobě tzv. metafolinu (např. Femibion). „Dostatečná hladina folátů je zásadní i v období prvního trimestru, zejména od 22. do 28. dne od početí, kdy se vyvíjí mícha a uzavírá se páteřní kanál. Je prokázáno, že užívá-li žena kyselinu listovou více jak rok před otěhotněním a pokračuje v něm i během těhotenství, dochází k významnému snížení pravděpodobnosti předčasného porodu. Navíc je nutné si uvědomit, že plod je závislý na zásobení foláty od matky, protože si nedokáže kyselinu listovou sám syntetizovat,“ říká MUDr. Michal Koucký, Ph.D., vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Gynekologické problémy

Častou překážkou nástupu ovulace je také celá řada gynekologických problémů. Nejčastější poruchou u žen, která je také jednou z hlavních příčin neplodnosti, je Syndrom polycystických ovárií (PCOS). Jedná se o nerovnováhu v produkci mužských a ženských pohlavních hormonů. „Při ovulaci je nutné, aby došlo k prasknutí folikulu, což jsou dutinky ve vaječníku obsahující vajíčka. Ačkoliv je jich v každém vaječníku okolo dvou set tisíc, dozrává jich a uvolňuje se jen nepatrné množství. Hormonální nerovnováha může způsobit, že dojde k nahromadění nedozrálých folikulů v podobě drobných cyst na vaječnících,“ vysvětluje MUDr. Hana Kosová, Ph.D, gynekoložka z Prahy. PCOS může být řešen hormonální léčbou doplněnou o laparoskopické vyšetření, kdy dojde k odstranění malých cyst.

Mezi další tělesné příčiny mohou patřit například i různé nezhoubné uzly svalové tkáně stěny děložní zvané myomy, výrůstky v dutině děložní nebo srůsty ve vejcovodu, které zabrání jejich funkčnosti. Pro ženu je proto velmi důležité chodit v průběhu života na pravidelné roční gynekologické kontroly. V případě neúspěšného snažení vás budou podrobná vyšetření odhalující somatické příčiny určitě čekat.

Nadváha

Obezita není jen estetickým problémem, tak jak ji většina populace vnímá, ale především onemocnění, které může mít vážné zdravotní dopady. Jedním z nich je i vliv na plodnost. Tělesný tuk významně zasahuje do metabolismu hormonů. Omezením tuků a sacharidů v jídelníčku lze pozitivně ovlivnit citlivost buněk na inzulin a podpořit pravidelnost ovulace a menstruačního cyklu. Právě u výše zmíněných PCOS je redukce váhy prvním opatřením před zahájením další léčby. „Ze své praxe mohu říci, že se setkávám s obézními pacientkami, které ke mně přivádějí různé poruchy cyklu. Ty pak následně díky své váze přecházejí do kategorie pacientek s diagnózou sterilita či infertilita, tj. že se potýkají s neschopností otěhotnět a donosit životaschopné dítě. Pokud bychom docílili jen tzv. mírného váhového úbytku v rozmezí 5 až 10 %, došlo by k výraznému poklesu všech komplikací z toho vyplývajících,“ říká MUDr. Harald Čadílek, primář a vedoucí lékař gynekologické kliniky Grácie v Čáslavi.

Kouření

Kouření je škodlivé z mnoha ohledů. Mimo jiné má vliv i na menstruační cyklus, zvýšení počtu cyklů bez ovulace a snížení kvality vajíčka. Kouření snižuje estrogen a komplikuje uhnízdění oplozeného vajíčka.

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

I případy, které na začátku vypadají beznadějně, mívají šťastný konec Foto:

Mýty o neplodnosti a její léčbě aneb nenechte se odradit

Párů, které musí navštívit některé z center asistované reprodukce, stále přibývá. Přesto se pořád většina z nich bojí, co je čeká. Svůj podíl na tom má řada mýtů o léčbě...

Článek

I v pokročilém stadiu těhotenství si můžete užívat sex Foto:

Sex v těhotenství: Víte o něm opravdu všechno?

Možná si myslíte, že o sexu víte prostě všechno a už vás nic nepřekvapí. Jenomže pak otěhotníte a najednou se vám v hlavně vyrojí desítky otázek. A některé z nich se...

Článek

Hormonální jóga přirozenou cestou harmonizuje hladiny hormonů Foto:

Hormonální jóga: Pomohla mi v 37 letech poprvé otěhotnět

Tato odnož jógy pocházející z Brazílie není sice určena výhradně pro něžné pohlaví, ale právě ženám pravidelné cvičení pomáhá s mnohými ryze ženskými problémy. Harmonizuje...

Článek

Příčinou neplodnosti mohou být i obavy, že partner nebude schopen se o dítě postarat Foto:

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá neplodnost?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

Save

Horoskopy 2018

reklama

reklama