Dostala jsem facku. Co s tím?

Komunikace mezi lidmi se většinou neobejde bez dotyků. Příkladem může být podání ruky při seznámení nebo při setkání, polibek na tvář nebo objetí při loučení. Efektivní komunikace by se však vždy měla obejít bez prvků násilí – tedy například bez postrkování či facek.

Člověk, od kterého lidé nejčastěji dostanou facku, je někdo z jejich nejbližšího okolí. Cizí lidé na ulici totiž obvykle facky na potkání nerozdávají. Ženu tedy nejčastěji uhodí její vlastní manžel, děti jsou nejčastěji bity svými rodiči.

Facka, kterou rodiče uštědří svému dítěti či jeden z partnerů tomu druhému, je v mnoha případech vyústěním emocionálně náročné komunikace. Jinými slovy, facce obvykle předchází hádka a křik. Lidé se spolu nemohou dohodnout, jsou naštvaní a nakonec nedokážou ovládnout své chování a druhého člověka uhodí.

Jedna facka neznamená konec vztahu

Pokud muž ženu uhodí v emocionálně vypjaté situaci a například poté, co ona sama na něj útočila (ať už slovně či v pravém slova smyslu), v žádném případě to neznamená, že se jedná o domácí násilí a vztah je třeba ukončit.

Oba partneři by si však měli uvědomit, že fyzicky napadat toho druhého v žádném případě není v pořádku. O tom, co se mezi nimi stalo, by si měli v klidu promluvit a udělat vše pro to, aby se něco podobného už neopakovalo. Člověk, který toho druhého uhodil, by se také měl za své chování omluvit.

Do budoucna by pak muž i žena měli společně zapracovat na tom, aby se naučili problémy řešit v klidu. Ve chvíli, kdy se opět ocitnou v emocionálně vypjaté situaci, měli by si vzpomenout na to, co se stalo minule, nejprve se uklidnit a poté v komunikaci pokračovat.

Facky na denním pořádku

Končí nějakou tou fackou každá vaše hádka? Marně doufáte, že příště už vás partner neuhodí, ale situace se opakuje pořád dokola, ačkoliv manžel slibuje, že příště bude všechno jinak? Jedna facka v rámci hádky se jako domácí násilí kvalifikovat nedá, ale pokud se stejná situace opakuje pravidelně, s domácím násilím už máme tu čest.

V tomto případě už pravděpodobně nepomůže jen pouhý rozhovor s partnerem. Ten totiž sice může slíbit, že už se příště stejně nezachová, ale že svůj slib skutečně vyplní, už není příliš pravděpodobné.

V lepším případě problém s hádkami, které končí fyzickým napadáním jednoho z partnerů, dokáže vyřešit odborník. Oba partneři se však musí shodnout na jeho návštěvě, oba musí uznat, že mají problém a oba ho musí chtít řešit. Dochází-li k atakům pod vlivem alkoholu, může být řešením absolvování protialkoholní léčby.

Domácí násilí a jak si s ním poradit

Pokud se navzdory veškerým vašim snahám stále nedaří problém s fyzickým napadáním ze strany partnera vyřešit, je na čase si uvědomit, že jste se stali obětí domácího násilí. Tedy násilí, které se děje opakovaně, je dlouhodobé, má stupňující se tendenci. Ačkoliv agresor slibuje, že své chování změní (a oběť mu většinou uvěří), k žádné změně nedochází.

Naštěstí v České republice existují neziskové organizace (např. Bílý kruh bezpečí, Acorus, Rosa, Diakonie), které poskytují pomoc obětem domácího násilí. Zároveň zde také fungují intervenční centra, která poskytují obětem domácího násilí tzv. proaktivní služby (aktivně kontaktují oběti a informují je o jejich právech, specializovaných centrech a možnostech pomoci).

Oběti domácího násilí také mají možnost využít tzv. institut vykázání. Jedná se o opatření, které násilné osobě zakáže po dobu deseti dnů přístup do společného obydlí. Vykázaná osoba je povinna opustit neprodleně prostor vymezený policistou, zdržet se vstupu do tohoto prostoru a také styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou. Oběti násilí je v tomto případě poskytnut čas a prostor, aby situaci začala řešit, vyhledala pomoc příbuzných či nějaké organizace, odstěhovala se do azylového domu…

Aleš Kalina

Aleš Kalina považuje za své poslání říkat lidem, jak to udělat, aby se už konečně cítili dobře. Má 25 let zkušeností v oblasti koučinku. Je hlavním koučem a školitelem společnosti MindSoft s.r.o. a autorem metody emočních rovnic, která nám pomáhá pochopit, proč se v daných situacích cítíme právě tak, jak se cítíme, a poněvadž se nejčastěji rozhodujeme na základě svých emocí, pomáhá nám pochopit i důvody rozhodování. Vydal dvě knihy – Emoční rovnice a Partnerský manuál – a několik motivačních CD.

Než se začal naplno věnovat koučinku, byl členem top managementu mezinárodních korporací (Microsoft, Telenor ČR, EDS, Sodexho Pass ČR). V roce 2007 byl zapsán do knihy Who is Who. Více informací na jdete na www.aleskalina.cz.

Sdílejte článek
Štítky násilí domácí násilí Microsoft Česko Bílý kruh bezpečí

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 4. 2024

Je jistě jasné, že svým činům věříte, Berani. Necítíte žádný strach ani pochybnosti, když postupujete ke svým cílům a plujete po klidném moři pod jasnou oblohou. Tato nová atmosféra je pravděpodobně výsledkem vašeho obnoveného odhodlání. Za své úspěchy se rozhodně odměňte, ale s pořádnou oslavou byste měli ještě pár dní počkat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.