reklama

Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček!

Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček Foto:
Patent na šťastný vztah: Známe ho od babiček
Foto: iStock

Máte pocit, že dnešní doba vztahům, natožpak manželství moc nepřeje? Všichni kolem se rozvádějí a vy máte obavu, aby to samé nepostihlo i vás? A co takhle si vzít příklad z párů, které spolu vydržely desítky let? Babičky totiž moc dobře vědí, jak na lásku. Samy nám to řekly.

Proč hned rozchod? Téměř vše se dá vyřešit

„Stačí, aby se objevil první mráček na obloze manželství a místo toho, aby to ti dva dali dohromady, tak to na můj vkus raději rychle uzavřou, aby své štěstí mohli zkusit jinde. Jenže v každém, byť i sebelepším vztahu se jednoho dne objeví problém a čím dřív ho vyřešíte, tím líp nejen pro partnery, ale i pro jejich děti,“ říká Anna (60), která je vdanou paní už od svých osmnácti let. „Měli jsme s Aloisem spoustu problémů, ale díky včasnému zásahu a tomu, že jsme všemu čelili společně, jsme rozbouřenou situaci pokaždé ustáli. Můj syn je ve svých čtyřiceti už dvakrát ženatý a abych řekla pravdu, nevím, zda to u tohoto čísla zůstane. Když vidí problém, uteče to zkusit jinde, ale dodnes ještě nepochopil, i když mu to mateřsky vysvětluji od samého začátku, že problémy jsou přirozenou součástí každého vztahu a jsou tu od toho, aby se řešily. Jenže on vidí jediné východisko a tím je rozchod.“

Rozvod není tabu a střídat partnery je snad i moderní!

„Za mých mladých let bylo nemyslitelné, aby se žena rozvedla a musím říct, že tohle nás všechny tak nějak drželo v přesvědčení, abychom na manželském štěstí usilovně dřely. Dnes se všichni vesele rozvádějí a podvádějí, jako by to bylo normální. A to je problém dnešní doby. Rozvedená je teď každá druhá žena, před lety by to byla ostuda. Nemluvě o tom, že mladé páry neumějí hospodařit, rozhazují za hlouposti a pak jsou ve stresu, protože nemají na živobytí,“ doplňuje Štěpánka (70), která hlavní problém vidí v tom, že ženy přistupují k rozvodu jako k něčemu přirozenému.

Komunikace je základ, ale vzduch vyčistí i hádka

„Své dceři odjakživa opakuji, že když se bude v manželství komunikovat a potáhnou oba za jeden provaz, má recept na spokojený vztah v kapse. Já jsem s Františkem mluvila o všem, žádné téma pro nás nebylo tabu a dodnes u nás rozhodně nepanuje tichá domácnost. V případě potřeby a přemíry emocí se klidně i pohádejte, hádka vyčistí vzduch a po každé bouřce, i té ve vztahu, zase vysvitne sluníčko,“ uzavírá Ludmila (56), která na tuto taktiku vsází už 37 let.

Bez důvěry to nejde

„Milan jezdil dvouměsíční turnusy na nákladní lodi po Evropě a já byla s dětmi sama doma. Měla jsem na starosti dům, velkou zahradu, dobytek, prostě vše. Ze začátku jsem se trápila tím, že každý námořník má v přístavu nejednu holku, ale pokaždé, když se vrátil z ciziny, dokazoval mi, že jenom já jsem ta pravá. Přestala jsem se užírat žárlivostí a začala mu věřit. Dokonce mi na každé výročí, svátek nebo narozeniny nezapomněl poslat kurýrem kytici bílých růží. Od té doby vím, že ten, kdo nevěří, je na nejlepší cestě se z toho podezírání zbláznit. Můj světák je už v konečně v důchodu a musím přiznat, že to za ty roky čekání a odříkání stejně stálo. Jezdíme na dovolené, společně vaříme, koupeme se (on mi umývá záda) a jsme zamilovaní jako puberťáci. Inu, to odloučení udělalo své,“ popisuje Radmila (60).

-len-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Vášnivý polibek na veřejnosti? Za dob našich prababiček nemožné! Foto:

Sex za starých dobrých časů: Jak si užívaly naše prababičky?

Při pohledu na historické fotky dědů s mocnými kníry a jejich chotí s naškrobenými spodničkami nás občas napadá, jak to tihle ctihodní předci měli vlastně se sexem?


Článek

S úsměvem jde vše lépe Foto:

Z deníku koučky: Jak zjistit na začátku vztahu, že se k nám partner hodí?

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

Článek

Vzhled není všechno...a u chlapa dvojnásob. Foto:

Hitparáda mužů: Který typ je ideální na život, na problémy, na sex či adrenalin?

Toužíte po lásce, výbušné vášni, nebo se chcete vyhnout problémovým týpkům obloukem? Zapomeňte na taktiku pokus–omyl a zacilte na toho pravého přesně podle toho, jakou...


Horoskopy 2018

reklama

reklama