reklama

Bolí vás zuby? Zkuste to tentokrát vyřešit přírodní cestou

Bolí vás zuby? Zkuste to tentokrát vyřešit přírodní cestou Foto:
Bolí vás zuby? Zkuste to tentokrát vyřešit přírodní cestou
Foto: istock.com

Bolest zubu (nebo zubů) je obvykle známkou kazu nebo zánětu zubu či dásně. Vyřešení situace zajistí pouze odborné ošetření. Vhodně zvolené domácí léčivé prostředky pomohou bolest pouze zmírnit, ovšem dobře mohou posloužit jako prevence.

K tišení bolesti zubů se doporučují výplachy ústní dutiny. Listy šalvěje lékařské likvidují bakterie a omezují mikroorganismy. Je protizánětlivá, stahuje, a když vás bolí zub, pilně s ní vyplachujte.

Výplach úst nálevem máty peprné je vhodný při zánětu dásní a bolestech zubů. Pro posílení působení je ideální kombinace se šalvějí v poměru 1 : 1. 

Heřmánek pravý

Příroda ve službách krásy a zdraví: Tišení bolesti zubů 1 Foto:

Heřmánek má stahující a uklidňující účinky, proto se hodí hlavně v případě akutně podrážděných dásní. Nálev nebo odvar z něj můžete aplikovat k vyplachování úst i několikrát denně, dokud se sliznice v ústech nezklidní.

Nať a květ řebříčku lékařského mají podobné účinky jako heřmánek, jen o něco málo mírnější.

Obklady z odvaru řepíku lékařského se přikládají na otoky, pohmožděniny a špatně se hojící rány. Odvar: 2 lžičky sušené natě vložte do 250 ml studené vody, nechte přejít varem, přikryjte a nechte 15 minut vyluhovat. Sceďte.
Příroda ve službách krásy a zdraví: Tišení bolesti zubů  Foto:  

Měsíček lékařský

Měsíček má silné antibakteriální účinky, působí protizánětlivě, podporuje regeneraci sliznic. Patří k osvědčeným podpůrným prostředkům při zánětu dásní všech forem, zánětu sliznice dutiny ústní, parodontóze. Dobře hojí bolestivé trhlinky rtů a koutků úst a také pomáhá při hojení oparů. K vyplachování ústní dutiny se používá nálev: 1 lžíci květu přelijte 150 ml vroucí vody, přikryjte a nechte 10–15 minut vyluhovat. Sceďte.

Dubová kůra

Použití dubové kůry je vhodné při parodontóze, protože obsahem tříslovin (až 20 %) působí svíravě a protizánětlivě. Na proplachování úst či kloktání se používá vlažný odvar: 1 lžíci dubové kůry dejte do 250 ml studené vody, přiveďte k varu a vařte 20 minut. Během varu se musí dolít voda, aby se zachovalo původní množství. Pak odstavte a nechte ještě asi 10 minut odstát. Sceďte.

Aloe Vera

Příroda ve službách krásy a zdraví: Tišení bolesti zubů 2 Foto:

Gel čerstvě vytlačený z vychlazeného (doporučuje se dát aspoň na 2 hodiny do ledničky) listu aloe vera po přiložení k zubu přechodně odstraní bolest. Aloe vera má rovněž antibiotické vlastnosti, zpomaluje tvorbu kazu.

Zelený čaj

Jako prevenci pijte pravidelně zelený čaj. Je dobrým zdrojem fluoru, prvku, který chrání před zubním kazem. Taniny, které čajové lístky obsahují, snižují činnost bakterií v plaku.

Propolis

Při zánětech dásní je ale vynikající i použití včelího propolisu (nejste-li alergičtí), kdy se asi lžička propolisu ponechá v ústech několik hodin před zuby.

Prima tip: Domácí ústní voda

Smíchejte 2 lžíce sušené šalvěje lékařské, 1 lžíci heřmánku pravého a 1 lžíci yzopu lékařského. Směs přelijte 500 ml studené vody, pomalu přiveďte k varu, sejměte z plotýnky, přikryjte a nechte vyluhovat až do vychladnutí. Pak sceďte a používejte k proplachování ústní dutiny po každém čištění zubů.

 

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Někdy stačí malý detail, který toho hodně prozradí o vás nebo o vašem zdraví Foto:

12 věcí, které zubař vyčte z vašich úst

I když při čištění zubů myslíte hlavně na kazy a plak, zubař toho najde mnohem víc. Říká se, že ústa jsou oknem do těla, a potvrzuje to i fakt, že často jsou to právě...

Článek

Jestli se i vaše dítě nenechá ošetřit od zubaře, nechte ho prostě přispat Foto:

Bojí se vaše dítě zubaře? Zkuste přispání

S dětskými pacienty na zubařském křesle je to různé. Zatímco část holčiček a kluků spolupracuje s lékaři bez problémů, ošetřit jiné děti je téměř nemožné. Podle zkušeností...

Článek

Pokud neřešíte své problémy ve správný čas, může něco nahlodat vaše rozhodnutí. A pak třeba vznikne i bolestivý kaz... Foto:

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže se zuby?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

 

(leo)
 Foto: istockphoto.com

Horoskopy 2018

reklama

reklama