reklama

Klíčky nad zlato: Tipy, jak a čím doplnit vitamíny teď v zimě!

Tipy, jak a čím doplnit vitamíny teď v zimě! Foto:
Tipy, jak a čím doplnit vitamíny teď v zimě!
Foto: istockphoto.com

Zima udeřila se vším všudy. Pokud se letos chcete staré známé chřipce vyhnout obloukem, tak si naordinujte pestrý jídelníček a nechejte si naklíčit tuto vitamínovou bombu.

Zelenina a ovoce vás v krámě dvakrát nepřesvědčí o tom, že jsou plné vitamínů a celé řady prospěšných látek? Dáváte totiž přednost tomu čerstvému, co k vám nemusí vážit předlouhou cestu? Tak pak pro vás máme super tip.

Pochutnejte si na luštěninových klíčcích, které vás svým obsahem vitamínů přesvědčí o tom, že pro zdraví vás i celé rodiny prostě víc udělat nemůžete, než se vydat do zdravé výživy, koupit si sáček semínek a nechat si je v prostředí domova naklíčit za pár korun v rozmezí asi třech dnů.

Klíčky všude, kam se podíváš

Nenechejte se zmýlit a rozhodně nesáhněte po semínkách ze zahradnictví, které nejsou primárně určeny pro naklíčení, ale pro zasetí. Sáček vás vyjde v řádech desítek korun a vydrží vám určitě na několikrát. Pokud nevíte, zda vám budou chutnat, tak si zajděte do obchodu již pro hotové klíčky.

Zkuste naklíčit červenou čočku, báječnou cizrnu, fazolky mungo, adzuki, vojtěšku, ředkvičku, římský hrách nebo dokonce pšenici.

Základem je jejich namočení ve studené vodě, která je probudí k procesu klíčení. Po té je nutné proplachování (až třikrát denně).

Tipy, jak a čím doplnit vitamíny teď v zimě! klíčník Foto:

Naklíčené semínka je připraveno vyživit novou rostlinku, a proto obsahuje vitamíny, minerály (vápník, fosfor), antioxidanty, proteiny a jiné cenné látky, které jsou s naším zdravím jedna ruka. Pomohou navýšit imunitní systém, harmonizují trávení díky obsahu nespočtu enzymů, a i když se to může zdát neuvěřitelné, tak vás rozhodně nebudou nadýmat, a to i za předpokladu, že se jedná o luštěninové klíčky. Uplatnit je můžete také při dietě nebo v rámci detoxikační kúry, která pročistí organismus.

Kam s klíčky?

Můžete je využít jenom tak, když jimi posypete zapečené těstoviny či žitný chléb s tvarohovou pomazánkou, skvěle chutnají také v zeleninovém salátu s kousky lososu s jemným jogurtovým dresinkem. Alespoň já nedám dopustit na báječný humus z naklíčené cizrny. Pokud vám chutný ten klasický, tak rozhodně zkuste i tento.

Tipy plné zdraví!

  • Udělejte si zdravý koktejl za pomoci rýžového mléka s mangem. Je fajn dát kopačky kravskému mléku, a to alespoň tu a tam.
  • Nezapomínejte ani na oblíbené smoothie. Přisypat do něj můžete třeba chia semínka, nebo zamíchat zelený práškový čaj zvaný matcha.
  • Připravte si rybu či mořské plody. Máte chuť na hamburger? Zkuste raději ten fish v domácí verzi s ledovým salátem, celozrnnou bagetou, s vajíčkem natvrdo, s kousky lososa, nebo osmahnutých krevet na víně a olivovém oleji spolu s kořením.
  • Pijte zelený a bílý čaj. Jsou totiž zásobárnou nejenom báječné chuti, ale i cenných benefitů pro náš organismus. Navíc pomáhají například s redukcí hmotnosti či proti zubnímu kazu.

Přečtěte si také:

Článek

recepty proti chřipce hlavní Foto:

9 ověřených receptů proti nachlazení a chřipce z celého světa

Vyzkoušejte netradiční, ale velmi účinné způsoby léčby.

Článek

Zkuste využít i to, co jinak nejíte Foto:

Chcete zhubnout? Zkuste jídelníček, který nastartuje spalování

Taky byste si přáli mít po ruce někoho, kdo vám bude přesně říkat, co a kdy máte jíst, a kila půjdou dolů? Nikoho takového pro vás momentálně nemáme, ale poradíme vám s...

Článek

10 jednoduchých způsobů, jak spálit 100 kalorií Foto:

10 jednoduchých a zábavných způsobů, jak spálit 100 kalorií

Nejlepší druh cvičení je ten, u kterého si nepřipadáte, že ho děláte z donucení. A také ten, který nebolí. Myslíte, že nic takové neexistuje? Omyl! Přečtěte si o...

-lz-

Horoskopy 2018

reklama

reklama