reklama

Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak na bolest ucha

Jak na bolest ucha Foto:
Jak na bolest ucha
Foto: istock.com

Bolesti v uchu jsou nepříjemné, ať už jde o zánět středního ucha nebo o zánět zvukovodu. Středoušní záněty jsou nejčastější u malých dětí, ale nevyhýbají se ani dospělím.

Nikdy se nesnažte ucho čistit, můžete si poranit zvukovod, tuto činnost přenechejte lékaři.

Bolesti ucha působí zánět vyvolaný viry, bakteriemi nebo plísněmi ve zvukovodu. Tyto pochody podporuje alergie, záněty horních cest dýchacích a vlhkost ve zvukovodu. Výjimečně vznikne infekce ve středouší po protržení bubínku úrazem nebo barometrickým tlakem. Podráždění zvukovodu mohou způsobovat i chemikálie (třeba při barvení vlasů) nebo dlouhodobé vystavení chlorované vodě v plaveckých bazénech, tzv. plavecké ucho.

Zánět (zvláště při silných bolestech, při recidivách a horečce) musí léčit lékař, ale hojení dokážou uspíšit i některé bylinky, které lze užívat zároveň s antibiotiky, léky proti bolesti a dalšími klasickými léky.

Proskurník lékařský Foto:

Olej z květů divizny velkokvěté má protizánětlivé a hojící účinky. Jemně vtíraný pomáhá zvládnout lehčí zánět zvukovodu a přináší úlevu od bolestí a svědění. Potíráním hrudníku příznivě působí při nachlazení, uklidňuje citlivá místa, uvolňuje napětí ve vazech ramen a šíje. Můžete jej použít k obkladům na rány a bércové vředy.

Při středoušním zánětu zkuste inhalovat páry s eukalyptovým, levandulovým, nebo heřmánkovým olejem. Inhalace pomůže uvolnit Eustachovu trubici, a tak snížit tlak v uchu. Potom může případný hnisavý sekret ze středoušní dutiny lépe vytékat. Inhalace: do 500 ml vroucí vody přidejte 5 kapek éterického oleje, nechte trochu zchladnout a pod ručníkem inhalujte páru asi 10 minut a opakujte několikrát denně.

Hluchavka, šalvěj nebo heřmánek?

Lidová medicína využívá k léčení ušních bolestí květ černého bezu, list proskurníku lékařského (na obrázku nahoře), květ heřmánku pravého (na obrázku dole), květ hluchavky bílé a list šalvěje lékařské. Byliny se používají ve formě nálevu buď samostatně, nebo ve vzájemné kombinaci. K přípravě čaje přelijte 1 vrchovatou lžíci sušené byliny (nebo směsi bylin) 250 ml vroucí vody, nechte asi 10 minut vyluhovat, sceďte a pijte po malých doušcích dvakrát denně.

Ušní kapky z léčivých bylin přinášejí často rychlou úlevu - někdy již během 10 minut po nakapání. Aby bylo kapání příjemnější, zahřejte lahvičku s kapkami před aplikací pod tekoucí horkou vodou.

Heřmánek pravý Foto:

Při zánětu vnějšího zvukovodu lze s dobrým úspěchem využít tamponů namočených v pětiprocentní tinktuře z propolisu, ale může se použít i tinktura z měsíčku zahradního a máty peprné. V případě zánětu středouší je velmi důležité, zda není porušený bubínek.

Komonice lékařská

Komonice lékařská má protizánětlivé účinky. Zevně se používá jako prostředek tišící, změkčující a hojící rány. Používá se při léčbě křečových žil, hemeroidů, zánětu žil s otoky dolních končetin, bércových vředů. Zmírňuje obtíže z vysokého krevního tlaku v klimaktériu a působí proti nespavosti. K výplachům ucha použijte macarát z kvetoucí nati: 2 lžičky bylinky nechte přes noc vyluhovat v 500 ml studené vody. Ráno sceďte.

 

Prima tip: Uklidňující obklady

Teplý obklad

Ke zmírnění bolestí při zánětu zvukovodu se doporučuje teplý obklad zevně přes ucho, například použijte zahřátý sáček se solí – naplňte bavlněný sáček 4 lžícemi mořské soli, zavažte, zahřejte v troubě či mikrovlnce, aby byl příjemně teplý a přidržujte ho na uchu, dokud nevychladne. Někdy také pomohou obklady připravené z horkých brambor.

Studený obklad

Při středoušním zánětu je naopak vhodnější studený obklad, který brání rychlému postupu zánětu a rovněž mírní bolest.

Přečtěte si také:

Článek

Ucho si můžete masírovat kdykoli se vám zachce, aniž by si toho někdo všiml Foto:

Vyzkoušejte masáž ucha: 9 léčivých bodů vás zbaví bolesti i stresu

Možná víte, že na uchu existují takzvané reflexní body. A pomocí akupresury, tedy jemného tlaku prsty je můžete kdykoli a kdekolli masírovat a ulevit si tak od nespavosti,...

Článek

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ušima Foto:

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s ušima?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky. Co nám chce tělo naznačit problémy s ušima?

Článek

Citronový zábal Foto:

Super účinný citronový zábal na bolest v krku a chrapot

Citrón je starý osvědčený prostředek na bolení v krku a chrapot. Jeho šťáva osvěžuje a chladí, což je příjemné, a tlumí bolest. Zánět mandlí nebo krku lze citrónovými...

-leo-

Horoskopy 2018

reklama

reklama