Zdraví a nemoci

12. listopadu 2016 09:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývá chřipka?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Chřipka je vysoce nakažlivé virové onemocnění. Šíří se kapénkovou infekcí. Vyvolává ho RNA virus, který se množí a proniká přes sliznici dýchacích cest. Inkubační dobu můžeme datovat na 1- 3 dny. Příznaky chřipky jsou horečky od 38 ° - 40° C, což je často doprovázeno zimnicí, bolestmi ve svalech, bolestí hlavy, závratěmi a velkou únavou. Tyto příznaky přicházejí náhle a neočekávaně. Dalšími příznaky mohou být i bolesti za očima, kašel, zažívací potíže, zvracení. Sekundárním příznakem chřipky je rýma a přichází až další dny, není spojena s virem chřipky, ale s oslabením organismu. Mohou se objevit i bolesti v krku, ale ty také nejsou primárním příznakem chřipky, způsobuje je snížená imunita. Onemocnění trvá 5-7 dní, ale únava nás může provázet i měsíc.

Duševní příčiny potíží s chřipkou

Chřipka je reakce na tlak, předsudky okolí a negativní myšlenky. Ovládá nás strach. Chřipka je následkem drobných citových ran a pocitů křivdy. Na vše se následně díváme se strachem a negativními myšlenkami, které zamoří celé naše myšlení. Trápíme se předsudky od svého okolí a cítíme se méněcenní. Tím narušíme naši obranyschopnost organismu a snížíme tak imunitu. Virus chřipky tak může napadnou náš organismus. Často se stane, že chřipka projde kolem více lidí, ale zastaví se jen u někoho. Neonemocní právě ta osobnost, která má v pořádku svoji imunitu a netrpí pocitem méněcennosti.

Položte si následující otázky:

Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Jak se vás dotýká kritika okolí? Máte důvěru ve svůj život? Radujete se ze života? Zlobíte se na sebe? Myslíte pozitivně?

V minulosti jsem chřipkou onemocněla vždy, když se o ní začalo jen mluvit. A to jsem se ani nemusela s nemocným setkat. Od té doby, co pracuji se svými myšlenkami a uvědomuji si, že mohu své onemocnění ovlivnit, tak nepamatuji, kdy jsem měla chřipku naposledy. A to i přesto, že přicházím do styku s nemocnými. Pokud je to možné, nesleduji zprávy a vyhlašování chřipkových epidemií, protože jsem si vyzkoušela, že pokud o tom nevím, tak neonemocním. Média v lidech vyvolávají strach tím, že šíří zprávy o chřipkové epidemii, a strach znamená onemocnět chřipkou. Práce s myslí je tou nejlepší ochranou (samozřejmě vedle posilování imunity).

Jak k nám chřipka promlouvá?

Horečkou, bolestí kloubů a svalů. Nechutenstvím, zvracením, únavou, zažívacími potížemi, kašlem, zimnicí, závratěmi.

Jak si vyléčit chřipku?

Chřipka se léčí především klidem a uspořádáním si svých myšlenek. Rýma, která přichází jako sekundární projev chřipky, je následkem emocionálního chaosu. Dobré je srovnat si myšlenky a uvědomit si priority. V případě, že si srovnáme myšlenky, může rýma odezdít podstatně dříve. Dalším krokem je pracovat na své sebelásce a tím posílíme imunitu. Uvědomíme si svoji hodnotu. Všechny negativní myšlenky obrátíme na ty pozitivní. Těšme se na další dny, až se uzdravíme, a mezitím dejme tělu pocit odpočinku. Odložme tělo a nechme ho uzdravit se, ono to dokáže.

Klid na lůžku je základem, zvýšená teplota se nemusí hned srážet léky, protože se jedná o obranný mechanismus, jak se tělo zbavuje škodlivin. Doplňujte tekutiny a to ve větším množství. Vyhýbejte se fyzické zátěži a prudkým změnám teplot. Při horečce pomůžou studené zábaly. Jako čaj se osvědčil zázvor. Skvělé přírodní antibiotikum je extrakt z grepových jadérek, také česnek a cibule naložená v cukru působí skvěle na kašel. Cibulový čaj nám pomůže s odkašláváním. Nesmíme zapomenout na med a křen, které jsou na chřipku velice účinné. Nastrouháme křen, smícháme ho s medem a užíváme během dne.

Afirmace pro léčbu: „Nepodléhám tlaku a cizím vlivům.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 4. 2024

Při rozhovorech s přáteli nebo kolegy o možných budoucích podnikatelských záměrech byste si mohli dělat poznámky, Berani. Vaše přirozená pečlivost by vám měla dobře posloužit. Důležité je mít přesné záznamy, o kterých budete moci později diskutovat. Jakýkoli nový projekt, který nyní zahájíte, bude pravděpodobně úspěšný, zejména pokud se jedná o psaní, mluvení nebo jinou formu zábavy. Nebojte se případného neúspěchu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.