Česká rodačka Albrightová: Clinton z ní udělal šéfku diplomacie USA, Havel ji chtěl za prezidentku

Původním jménem Marie Jana Körbelová se narodila 15. května 1937 v Praze. Její rodina v roce 1948 požádala o azyl v USA, kam poté emigrovala. Právě tam se začala přepisovat historie a Madeleine Albrightová se stala první ženou, kterou tehdejší prezident Bill Clinton jmenoval do funkce ministryně zahraničí Spojených států amerických. Sehrála také významnou roli v rozšiřování NATO a Barack Obama jí udělil Prezidentskou medaili svobody.

Nejvýznamnější politička českého původu Madeleine Albrightová (84) se narodila v pražské židovské rodině. Vychovávali ji však jako katoličku a o svém skutečném původu se podle svých slov dozvěděla až díky novináři, který o ní napsal článek ve Washington Post. Několik jejích blízkých příbuzných přišlo o život během holocaustu.

Její otec Josef Korbel byl československý diplomat a později také autor několika knih. Po německé okupaci se mu spolu s rodinou podařilo dostat do Londýna. Právě tam zažili německé bombardování. „Bydleli jsme v opravdu moc malém bytě a bylo to v čase, když bombardovali Londýn. Vždycky v noci jsme šli do sklepa a můj otec říkával, že kdyby nějaká bomba na ten dům spadla, stejně bychom umřeli, protože tam byly všemožné roury s teplou vodou a taky s plynem,“ vzpomínala Albrightová v rozhovoru pro Radiožurnál. Po válce se na nějaký čas vrátili zpět do Prahy a po komunistickém převratu se usadili ve Spojených státech amerických.

Ačkoliv měli jen skromné finanční prostředky, vzdělání bylo pro Madeleine Albrightovou důležité a velice vzhlížela ke svému otci. Na svou profesní kariéru se dlouhou dobu připravovala. „Já jsem dcera diplomata, pak byl můj otec profesor historie a mezinárodních vztahů a pro mě to bylo, jako bych byla v obchodě s bonbony – mě to tak hrozně bavilo,“ uvedla Albrightová pro Český rozhlas. Od deseti let studovala na internátní škole ve Švýcarsku, kam ji poslali rodiče. V USA studovala politologii a v roce 1959 se vdala za novináře Josepha Medilla Pattersona Albrighta, se kterým má tři dcery.

Rozvod a politická kariéra

Do diplomaticko-politické kariéry se Albrightová naplno pustila po rozvodu v roce 1982. Během vlády Jimmyho Cartera na přelomu 70. a 80. let se vypracovala do administrativy Bílého domu. V 90. letech pak pokračovala spoluprací s týmem Billa Clintona, během toho působila jako velvyslankyně USA při OSN. Zlomový bod kariéry na sebe nenechal dlouho čekat a 23. ledna roku 1997 se stala vůbec první ženou v historii Spojených států, která byla jmenovaná do funkce ministryně zahraničí.

Svůj úřad vykonávala až do 20. ledna roku 2001. Americká i česká patriotka také pomohla prosadit vstup Česka, Polska a Maďarska do NATO. Tehdejší český prezident Václav Havel se o ní v roce 1998 dokonce vyjádřil jako o své možné nástupkyni. Sama Albrightová se o tom zmínila v jedné ze svých sedmi knih, které po ukončení kariéry v oblasti diplomacie vydala. „Navrhl, abych si v opačném směru zopakovala svoji dětskou cestu přes Atlantik a vystřídala ho jako prezidenta České republiky. Lichotilo mi to, představa, že bych žila na slavném hradě nad Prahou, byla vzrušující,“ píše Albrightová v knize Peklo a jiné destinace.

Bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová zemřela na rakovinu 23. 3. 2022. Bylo jí 84 let.

ZDROJ: Wikipedie, Radiožurnál


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 8. 5. 2024

Dnes máte šťastný den, Berani. Možná dostanete nějakou nečekanou výhru, třeba šek poštou nebo vám zvýší plat či vás povýší v práci. To je přesně to, v co jste doufali, abyste si zlepšili životní styl. Nezblázněte se. Peníze investujte moudře a vyděláte ještě více. Když je utratíte najednou, za pár let toho moc nebudete mít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.