Ze sirotčince až na vrchol. Coco Chanel proslula parfémem, módou i spoluprací s nacisty

Jedna z největších legend světové módy nikdy nepřestala snít o tom, že jednoho dne změní svět. Ačkoliv Coco Chanel pocházela z chudých poměrů a část dětství prožila v sirotčinci, díky vytrvalosti a ambicím si sáhla na úspěch, o kterém se mnohým ani nesnilo. Její značku Chanel znají miliony lidí po celém světě a o módu s jejím odkazem je stále větší a větší zájem.

Vlastním jménem Gabrielle Chanel se narodila 9. srpna 1883 ve francouzském městečku Saumur a vyrůstala se čtyřmi sourozenci. Poté, co její maminka zemřela, je otec všechny umístil do sirotčince. Vzdělání získala v klášterní škole, a ve dvaceti letech začala pomáhat své tetičce v obchodě s módou, kde si během krátké doby získala pověst velmi schopné švadleny. Po večerech si přivydělávala zpěvem v kabaretu, kde získala i svou přezdívku Coco.

Módní inspiraci hledala v pánském šatníku

Coco Chanel věděla přesně, jaké oblečení žena potřebuje, aby se cítila dobře a spokojeně. V dobách, kdy se ženy oblékaly do dlouhých sukní, stahovaly si pasy do korzetů a na hlavách nosily těžké klobouky, se rozhodla, že přišel čas na změnu. Nezáleželo jí pouze na tvorbě, ale i na tom, aby byly ženy svobodné a měly možnost rozhodování. Velmi se jí líbila pánská móda a zejména praktické materiály.

Čtěte také: Minimalismus a kovové logo. Královna kabelek Kate Spade dobyla svět, přesto si vzala život

Na začátku kariéry se věnovala tvorbě klobouků, které později nahradila oblečením, a naplno se tak ponořila do světa módy. Po nějaké době se jí začalo dařit a v roce 1921 otevřela svůj první butik Chanel v Paříži. V ten samý rok uvedla na trh také ikonický parfém Chanel no. 5, který navždy změnil svět vůní.

Návrhářka toužila po vytvoření vůně, jež by ztělesňovala moderní styl 20. let a probouzela v ženách jejich ženskost, což se jí bezpochyby povedlo. Vzorků vůní bylo tehdy vyrobeno více, ale Coco si při první slepé zkoušce vybrala lahvičku se vzorkem označeným číslem pět, jenž nejlépe odpovídal jejím představám. Parfém, v němž dominuje kvalitní jasmín, ale také vanilka, kosatec, růže, ambra a santalový olej, si tehdy získal obrovskou oblibu a dodnes patří k nejprodávanějším na světě.

Žena, která nenosí parfém, nemá budoucnost.

Svět módy poté obohatila například o žerzejové košilové šaty bez korzetu převázané pouze páskem v pase nebo na bocích. Vůbec poprvé oblékla ženy do kalhot a námořnického trička. Stala se průkopnicí krátkého účesu a jednoduchosti.

V časech největší slávy oblékala známé osobnosti a spoustu módních ikon své doby, mezi něž se řadily například Grace Kelly (pozdější monacká kněžna Gracia Patricia), herečka Audrey Hepburn či bývalá první dáma USA Jacqueline Kennedy.

O muže neměla Coco nouzi

V profesním životě byla velmi úspěšná, v osobním životě jí muži z vyšších vrstev padali k nohám a ona toho ráda využívala. Zámožný milenec Etienne Balsan, kterého potkala během dob, kdy zpívala v kabaretu, ji vytáhl z chudoby a byl její vstupenkou do vyšší společnosti.

Mohlo by vás zajímat: Módní mág Christian Dior byl extrémně pověrčivý, věštkyně mu předpověděla i vlastní smrt

Přestože spolu měli hezký vztah, její životní láskou se stal anglický obchodník Boy Capel, jenž ji finančně velmi podporoval, a pomohl jí tak dosáhnout snu, po kterém toužila. Jejich vztah bohužel netrval dlouho. Po konci první světové války Boy tragicky zahynul při autonehodě. I když ho velmi milovala, dlouho sama nezůstala. Za svůj život měla velký počet milenců, ale ani za jednoho z nich se neprovdala. Právě muži jí dopomohli k úspěchu, o kterém si tehdy jiné ženy mohly nechat jen zdát.

Život zahalen tajemstvím

Slavná francouzská módní návrhářka byla za druhé světové války a německé okupace Francie údajně nacistickou vyzvědačkou a byla ostře protižidovská. Její život byl mezi lety 1940 až 1954 dlouho zahalen tajemstvím, které ani ona, ani autoři jejích životopisů neobjasnili. I když se o její možné spolupráci s nacisty leccos vědělo, teprve 40 let po smrti této módní ikony vypluly z archivů dokumenty, které slavnou návrhářku z válečné kolaborace usvědčily.

10. ledna uplyne přesně 52 let ode dne, kdy svět navždy opustila legenda nejen oděvního průmyslu. Nezapomenutelná a jedinečná Coco Chanel zůstala své práci a zároveň životní vášni věrná až do posledního dne svého života. Její odkaz žije prostřednictvím značky Chanel i dnes. Stále můžeme obdivovat vůni Chanel no. 5 nebo elegantní jednoduchost proslulých kostýmků.

Známému výrobci kabelek uškodil covid i válka, firma ukončila činnost:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.