Celebrity

23. prosince 2022 15:45

Tomáš Durčák

Jiří Kodet uměl předvést Pelíšky i doma. Vzduchem občas létaly talíře a silná slova

Jiří Kodet (†67) si vždy zakládal na tom, aby působil jako elegantní gentleman, a jeho herecké výkony si zamilovala nejedna generace filmových diváků. Jak ale prozradila jeho manželka i dcera, v soukromí uměl být kvůli maličkostem podobně výbušný jako v legendárních Pelíšcích.

Jiří Kodet by v roce 2022 oslavil půlkulaté 85. narozeniny. Jeho život po dlouhé nemoci skončil v červnu roku 2005 ve věku 67 let. Z paměti Čechů však nikam nezmizel, minimálně jednou ročně si jej totiž všichni na Vánoce připomínají v legendární roli zhrzeného bývalého prvorepublikového důstojníka Krause ve filmu Pelíšky.

Jak bydlí bratr Jiřího Kodeta, malíř Kristián Kodet?

Vytočit ho uměly i úplné maličkosti

„Samozřejmě i doma byla občas výbušná atmosféra a musím říct, že někdy i o Vánocích,“ svěřila se Kodetova manželka Soňa (77) v roce 2012 v rozhovoru pro deník Aha! Zároveň ale dodala, že ne všechno bylo stejné jako ve zmiňované komedii, v níž samozřejmě manžel leccos herecky „dotáhl do konce a byla tam určitá nadsázka“.

Jiřího Kodeta však také v soukromí dokázaly, podobně jako pana Krause, vytočit i úplné maličkosti a svou cholerickou povahou před manželkou a dcerou nešetřil. Byť výborná kuchařka Soňa nikdy nemusela řešit kauzu noky, vzpomínala, jak se manžel rozčílil, například když se děti nevhodně zatvářily nebo když nebyly u stolu v určitou dobu a musel na ně čekat.

Historky s domácím knedlíkem a Edith Piaf

Nakonec si však jednou vzpomněla i na situaci, kdy měla svému muži a hostům z řad kamarádů z divadelního souboru připravit srnčí na smetaně s domácím knedlíkem. Ten však nestihla uvařit, a tak mu nabídla, že by místo něj podávala rýži nebo halušky. Jiří Kodet v tu chvíli uhodil do stolu a se slovy „Halušky k srnčímu? To nebude žrát nikdo!“ pekáč i s masem vyhodil z okna. S kolegy pak místo domácího oběda vyrazili na jídlo do hospody.

Jeho nezapomenutelnou roli z Pelíšků chtě nechtě připomíná také vzpomínání dcery Barbory (52), která byla pro tátu dle svých slov „hloupá, obyčejná a netalentovaná jako máma“. V knize Na miskách vah mimo jiné popsala moment, kdy jí otec Jiří pustil hudbu Edith Piaf a křičel na ni: „Ty, ty – neslyšíš ten její vnitřní nářek?!“

Poslední noc s manželkou a oblíbenou hudbou

Soňa Kodetová v rozhovoru rovněž upřesnila, že její manžel nezemřel na mozkovou příhodu, byť jednu ještě před natočením Pelíšků prodělal. Hlavní příčinou podle ní byla zlomená noha v krčku, kterou už lékaři nikdy nedokázali plně uzdravit.

„Dostal endoprotézu, kterou tělo nepřijalo. Špatně se mu chodilo a trpěl bolestmi. Zkrátka to přestával zvládat. Přidávaly se další zdravotní komplikace jako zápaly plic a život ho přestal bavit. Už neměl pro co žít. Nemohl hrát, pracovat na zahradě, nemohl nic. Zkrátka už nebyl takový frajer jako dřív,“ svěřila se.

Jiří Kodet zemřel doma ve své posteli, a tak s ním manželka mohla být až do poslední chvíle. Jak spolu strávili poslední noc? „Seděla jsem u něj, povídali jsme si a pouštěla jsem mu jeho oblíbenou muziku. Berliozovu Fantastickou symfonii, Beethovena, koncert Tří tenorů Dominga, Pavarottiho a Carrerase. To jsou moje poslední vzpomínky na něho a zároveň i naše poslední rozloučení,“ zavzpomínala Soňa.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 4. 2024

Berani, spojte se dnes se svou vlastní hodnotou a řekněte nahlas: Jsem úžasný! Jste dobří v tom, že dokážete rozšířit své srdce pro druhé a pomoci jim s jejich problémy. Nyní si vezměte trochu této lásky a péče a zaměřte ji na sebe. Problémy týkající se lásky a romantiky jsou na prvním místě. Měli byste si udělat čas na zhodnocení toho, kde se v této fázi nacházíte, a vyživovat tuto část své bytosti.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.