Vyrábíte domácí kosmetiku? TOP 10 ingrediencí, bez kterých se neobejdete
Nechce se vám utrácet za předražené krémy, masky, šampony a podobné výrobky, které často obsahují spoustu chemie? Pokud jste ještě s „domácí alchymií“ nezačala, správný okamžik nastává právě teď. Přinášíme vám totiž seznam těch nejlepších a nejúčinnějších ingrediencí, které by vám při tom rozhodně neměly chybět.
Kokosový olej
Zatímco ve výživě se o jeho pozitivních vlastnostech stále spekuluje a odborníci se kloní spíše k tomu, že zdraví moc neprospívá, v kosmetice dokáže doslova zázraky. Tato surovina má antibakteriální, antifungální (antimykotický), antioxidační a „anti-age“ vlastnosti. [1] Díky nim dosáhnete výsledků, které od kosmetických přípravků očekáváte. S čím konkrétně vám kokosový olej pomůže? Téměř se vším! Proto je tato ingredience jako první na seznamu. Můžete ho využít na dentální hygienu, coby odstraňovač make-upu, hydratační krém na tělo i obličej, vlasový kondicionér, pleťové mléko a masku… A to je jen stručný výčet všech jeho benefitů. Jeho všechny výhody a funkce jsme popsali v článku 10 praktických způsobů, jak využít kokosový olej v domácnosti.
Surový med
Také tato ingredience se může pyšnit antioxidačními, antibakteriálními a antifungálními vlastnostmi. Zároveň oddaluje projevy stárnutí a působí protizánětlivě. Díky tomu se med řadí mezi další nezbytné suroviny, které můžete použít při výrobě vašich kosmetických přípravků. Podporuje léčbu akné, napomáhá hojit jizvičky, hydratuje pokožku, čistí póry a působí jako hydratační krém. Prospívá i vašim vlasům. Budou po něm kvalitnější, lesklejší a jasnější.
Olivový olej
Velkými přednostmi olivového oleje je vysoký obsah mononenasycených mastných kyselin a antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Pro kosmetické účely se používá už od starověkého Egypta, především pro léčbu vlasů, protože slouží jako přírodní kondicionér. Podporuje také kvalitu pokožky. [2] Zabraňuje jejímu vysušování, poškození sluncem a současně ji hydratuje. To ovšem nejsou jeho jediné „kožní“ výhody. Napomáhá s léčbou ekzémů, s odstraněním make-upu a v boji proti stárnutí pokožky.
Aktivní (dřevěné) uhlí
Je známo, že aktivní uhlí přitahuje a váže na sebe toxiny v podobě nečistot a bakterií. Tím jim zabraňuje, aby vám ublížili, což je ideální nejen při léčbě střevních potíží, ale i v případě pokožky – pro léčbu akné, odstranění nečistot a oleje z pokožky a současně i pro její čištění. Dokáže zbavit toxinů také vlasy. Zároveň se používá v ústí hygieně a taktéž k bělení zubů, prevenci zubního kazu a nemoci dásní. Z čeho se vůbec aktivní uhlí získává? Např. ze dřeva nebo slupky kokosového ořechu. Pro kosmetické účely se prodává většinou ve formě černého prášku.
Kurkuma
Možná si myslíte, že je kurkuma obyčejným indickým kořením, ale ve skutečnosti je mnohem víc. Díky ní se může zlepšit stav vaší pokožky. Kurkuma je totiž známá pro své protizánětlivé a zklidňující vlastnosti, které umožňují ošetřovat akné, hojit jizvy a podobné ranky. Dokáže také zklidnit a ošetřit suchou a popraskanou pokožku. Oblíbené koření může působit i jako exfoliátor, to znamená, že umí odstranit odumřelé kožné buňky. A jestliže trpíte na lupy a vypadávání vlasů, jedním z řešení může být právě kurkuma.
Zelený čaj
Také zelený čaj obsahuje vysoké množství antioxidantů, působí protizánětlivě a má antibakteriální a „anti-age“ vlastnosti. Je to jeden z nejzdravějších nápojů, které můžete užívat nejen vnitřně, ale i zevně. Může působit coby prevence proti rakovině kůže, kterou chrání před UV zářením a podporuje růst nových kožních buněk. Zelený čaj můžete nanášet na pokožku, čímž dosáhnete jejího zklidnění, zpomalení stárnutí a snížení jejího zarudnutí. Pokud trpíte na otoky, měl by vám tento drink pomoci i v tomto případě. Listy zeleného čaje stimulují růst vlasů a zabraňují jejich šedivění. Zelený čaj také urychluje metabolismus, takže pokud potřebujete nějaké to kilo shodit, nezapomeňte ho pravidelně pít.
Jablečný ocet
Kromě detoxikace těla a podpory při snižování hmotnosti je jablečný ocet mimořádně prospěšný pro vaši krásu. Působí jako čisticí prostředek, protože dokáže v ústní dutině zabíjet špatné bakterie a zároveň odstraňuje ze zubů skvrnky v případě jejich bělení. Jablečný ocet zklidňuje spáleniny, léčí akné a odstraňuje z pokožky nečistoty a oleje. Pomáhá zpomalit známky stárnutí, zabraňuje vypadávání vlasů a dokáže ošetřit suché konce a zbavit vás lupů.
Oves
Tato obilovina je přínosná nejen z hlediska výživy, ale také v každodenní rutině pro krásu. Oves má očistné a vyvažující vlastnosti. Díky tomu zvládne odstranit nečistoty a olej z vaší pokožky, což z něj činí skvělý exfoliant. Pozitivně působí na naše kožní buňky (napravuje jejich stav) a zároveň odstraňuje případné škody. Jestliže vás trápí svrbění pokožky hlavy, zkuste použít přípravky na vlasy, které obsahují koloidní ovesné vločky.
Esenciální oleje
Existuje spousta druhů éterických olejů, které si můžete koupit. Každý z nich působí na něco jiného. Mezi vašimi přípravky na krásu by proto neměl chybět alespoň jeden z nich, a to v závislosti na vašich potřebách. Pravidelným užíváním se projeví jeho pozitivní výsledky. Jaké esenciální oleje tedy vybrat? Pokud chcete například silnější a lesklejší vlasy, zkuste použít arganový, s jemným peelingem pokožky zase pomůže olej ze sladkých mandlí. Trápí-li vás akné, sáhněte po tea tree oleji, který může současně pomoci i s prevencí lupů a v boji proti plísním na nehtech.
Bambucké máslo
Bambucké máslo je v domácí kosmetice opravdu nutností, protože je velmi bohaté na vitaminy a navíc je naprosto univerzální. Můžete ho použít úplně na všechno – kůži, vlasy a tělo. Účinně bojuje proti stárnutí, má antioxidační vlastnosti a je bohaté na vitaminy E a A, které chrání naše kožní buňky před volnými radikály a UV paprsky. Pomáhá také s léčbou některých kožních neduhů, jakými jsou například akné, ekzém a dermatitida. Má podobné účinky jako hydratační krémy, obnovuje elasticitu pokožky a zklidňuje suchou kůži. Bambucké máslo můžete využívat v prevenci svrbění vlasové pokožky, v boji proti lupům a také tehdy, když chcete zlepšit kvalitu vašich vlasů.
Zdroje
[1] Intahphuak S, Khonsung P, Panthong A. Anti-inflammatory, analgesic, and antipyretic activities of virgin coconut oil. Pharm Biol. 2010 Feb;48(2):151-7. doi: 10.3109/13880200903062614. PMID: 20645831.
[2] Badiu, Diana & Luque, Rafael & Rajendram, Rajkumar. (2010). Effect of Olive Oil on the Skin. 10.1016/B978-0-12-374420-3.00123-6.
-šp-