Celebrity

8. srpna 2023 06:00

David Laštovka

Mrazivý osud Jiřiny Švorcové a Josefa Langmilera. Zemřeli v tomtéž věku i ve stejný den

V kontroverzním seriálu Žena za pultem Jiřina Švorcová s Josefem Langmilerem ztvárnili manželský pár. Krutou ironií osudu je, že oba se shodně dožili 83 let a zemřeli ve stejný den – 8. srpna. On v roce 2006, ona o pět let později. Soukromí obou slavných herců bylo velmi pikantní.

Nejen pro komunistickou stranu hořelo srdce herečky Jiřiny Švorcové. Jejím milostným životem prošla řada mužů a patřili mezi ně i slavní kolegové z divadla. Poprvé se provdala za dirigenta Armádního uměleckého souboru Jindřicha Rohana. Šťastné manželství ovšem neměli. Herečka mu byla několikrát nevěrná.

Čtěte také: Jiřina Švorcová své manžele podváděla. Kteří herci patřili mezi její milence?

Nejdříve ho začala podvádět s kolegou z vinohradského divadla Zdeňkem Řehořem, do kterého se bláznivě zamilovala. „Byla to velká láska, chtěla jsem s ním žít. Přiznala jsem se doma Jindrovi. Zachoval si klidnou hlavu. Nechal mě, počkal, až to odeznělo,“ prozradila herečka v knize Jiřina Švorcová osobně.

Vala ji podvedl s Jiráskovou

Podruhé svého muže podvedla s hercem Jiřím Valou. A bylo to ještě vážnější. O dva roky starší kolega jí natolik učaroval, že se s manželem po tříletém soužití rozvedla. Jak se ukázalo, nebylo to šťastné rozhodnutí. Vala se posléze nechal svést její nejlepší kamarádkou z divadla Jiřinou Jiráskovou, se kterou přitom obývala společnou šatnu.

Mohlo by vás zajímat: Jiřina Jirásková dvakrát čekala dítě s muži svých kamarádek

„Jak už to tak bývá, vědělo to celé divadlo, jen já ne. Dozvěděla jsem se to až díky skandálku, když do divadla přišel Jiráskové tehdejší manžel Pleskot a dal Valovi po představení přes hubu,“ přiblížila Švorcová. Oběma nakonec odpustila a Valu vzala zpátky na milost. S přestávkami spolu prožili zhruba osm let. „Vraceli jsme se k sobě a zase rozcházeli. Bylo to bolestné,“ poznamenala herečka.

Dědictví po Jiřině Jiráskové chátrá. Podívejte se proč:

Štěstí našla až v náručí malíře, scénografa, ilustrátora, překladatele a politika Vladimíra Šolty. Brali se v roce 1966. Po 11 letech však přišla obrovská tragédie. Šolta ve svých 53 letech předčasně zemřel poté, co nešťastně upadl na schodech jejich domu. Od té doby už Švorcová zůstala sama. Vlastních potomků se nedočkala, přestože po nich toužila. Sama pocházela ze čtyř dětí.

Langmiler měl milostné pletky s Bohdalovou i Chytilovou

Herec Josef Langmiler měl u žen velký úspěch. Byl velmi galantní a měl charisma. Za manželku si vzal hned svoji první velkou lásku, spolužačku z konzervatoře Ljubu Benešovou. Tvořili krásný pár a toužili založit rodinu. To se jim bohužel nepodařilo. Po pěti letech přišel trpký rozchod. Benešovou totiž okouzlil jiný herec, a to Jiří Adamíra, což byla pro Langmilera hodně krutá rána.

Přečtěte si: Jiří Adamíra se kvůli ženě porval s kolegou. Proč si ho Maciuchová nechtěla vzít?

Těžko se s tím smiřoval a svého soka v lásce od té doby nenáviděl. Jak ve svých pamětech vzpomínal režisér Antonín Kachlík, Langmiler se s Adamírou nemohl vystát. Kdykoliv se někde potkali, docházelo mezi nimi k drsným potyčkám. Byli schopni se servat až do krve. Krátké milostné románky poté Langmiler prožil například s herečkou Jiřinou Bohdalovou nebo režisérkou Věrou Chytilovou.

„Chytilová jejich vztah brala vážně a toužila s ním mít dítě. S Bohdalovou chvíli i bydleli. Langmiler se tehdy nechtěl moc vázat. Žil spíše volnomyšlenkářským svobodným životem,“ vzpomínal v dokumentu Příběhy slavných režisér Kachlík.

Vše se změnilo až když se Langmiler v Měšťanské besedě v Praze poznal s divadelní kostymérkou, půvabnou Evou, která se stala jeho druhou ženou. V té době mu bylo 42 let. V manželství se jim narodila dcera Eva a společně tvořili šťastnou rodinu.

Smrt pro Langmilera byla vysvobozením

Langmiler se v posledních letech života potýkal s vážnými zdravotními problémy. Trpěl aterosklerózou, kvůli zlomenině krčku nemohl chodit a ke všemu prodělal mrtvici, která zasáhla i jeho řeč. Poslední tři roky tak už nepromluvil. Manželka Eva se o něj obětavě starala, dokud to jen bylo možné.

Mohlo by vás zajímat: Bronislav Poloczek poznal manželku už ve škole. Po její smrti rezignoval na život

Poslední rok ležel v nemocnici upoutaný na lůžko a nevěděl o sobě. Smrt pro něj byla vysvobozením. „Byl to svéráz a světák, který miloval společnost. Vždy říkal, že by si přál zemřít u výčepního pultu s pivem v ruce. Bohužel se mu to nepodařilo,“ prozradila v televizním dokumentu o slavném herci vdova.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.