Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři: Omyjte se vodou z potoka a dejte si za ucho kopretinu
Dnes je velmi magický den, kdy slaví svátek Jiří, ale hlavně se podle lidových tradic otevírá země a vylézají hadi a štíři. Příroda se definitivně probouzí ze zimního spánku a magie tohoto dne je velmi silná. Co byste neměli dělat, čeho se vyvarovat, a co naopak udělat, abyste si přitáhli do života zdraví, štěstí a spokojenost?
Kdo byl svatý Jiří?
Svatý Jiří je jedním z nejznámějších světců, původně byl římský voják a křesťanský mučedník, který podle legendy zabil draka a zachránil princeznu, proto je vyobrazován jako přemožitel draka. Legenda také praví, že jako voják císařského vojska odmítl pronásledovat křesťany a nejen to, sám se přiznal ke své víře. Císař jej mučil a následně popravil jako zrádce. Svatý Jiří je patronem rytířů, vojáků, skautů, ale také Anglie. Chrání proti zlu a démonům, proti pokušení a nebezpečí.
Zahájení pastvy a práce na polích
Svátek je ale spojen i s příchodem jara, právě v tento den totiž lidé mohli po dlouhé zimě konečně vyhnat dobytek na pastvu. Přitom nezapomínali všechny kusy stáda polít studenou vodou, někde svěcenou vodou, aby zajistili stádu sílu a hojnost všeho, co mohl dobytek poskytnout – masa, mléka, vlny i mláďat. Někde pastýř obcházel stádo s kadidlem, aby ochránil zvířata před uřknutím, nemocemi i vlky.
Přečtěte si: Magie vody: Využijte sílu životodárné vody a přivolejte si štěstí, dobro a lásku
Lidé také věřili, že se v tento den otevírá země a z ní vycházejí hadi, štíři, ale hlavně i jiné nečisté síly. Aby ochránili sebe, zvířata a majetek, vykuřovali stavení bylinami, nejčastěji se používal jalovec a pelyněk. V některých oblastech se dokonce zabodávaly nože nebo vidle do země, aby zůstala zavřená a temné síly neměly šanci vylézt.
Kouzelná moc vody a had na talíři
Lidé věřili, že voda má v tento den kouzelnou moc, proto se vypravovali k potokům a studánkám, aby se v nich vykoupali a zajistili si tak zdraví po celý rok. Jinde však naopak věřili tomu, že voda ve studních a pramenech je otrávená hadím jedem a neměla by se tedy pít. Zato hadi prý tento den jedovatí nejsou. A komu se povedlo hada chytit a ochutnat jeho maso, rozuměl prý řeči zvířat. Za ucho nebo klobouk si vkládali kopretiny, které je měly chránit před záněty uší. Mladé ženy si zase dávaly větvičku břízy pod polštář, aby se jim zdál sen o budoucím muži.
Čtěte také: Cikánské pověry a tradice: Jaké zvíře nosí štěstí a jak se pozná uhranutí?
Najděte poklad a čtyřlístek
Byliny nasbírané v tento den prý mají zvláštní léčivou sílu, hlavně ty, které rostou poblíž pramenů nebo posvátných stromů. Také prý země vydává své poklady, ale jen na určitou chvíli. Kdyby se vám takový poklad podařilo nalézt, měli byste tam nechat něco na oplátku. Také byste měli právě dnes najít čtyřlístek, mají totiž kouzelnou moc, dokážou splnit i ta nejtajnější přání. A pokud si takový čtyřlístek dala pod polštář svobodná dívka, měl se jí ve snu zjevit její budoucí manžel.
Den draků a průvodů
Tento den se slaví i jinde ve světě, je to svátek jara a přírody. Sbírají se květiny, skáče se přes ohně a lidé se koupou pro zdraví ve studené vodě. V Itálii je tento den oslavován jako Den draka. Děti s sebou nosí hračky ve tvaru draka, ve školách vyrábějí draky z papíru. V Anglii a Walesu je svátek sv. Jiří plný nejrůznějších akcí, průvodů s vlajkami jejich patrona i tradičních kostýmů.
Zdroj: Cesketradice.cz, wikipedie.cz, astrohled.cz, Jarní tradinář: Od ledna do června (Martina Boledovičová, Martina Viktorie Kopecká)
Jaký bude květen podle karet?