Astročlánky

Aktualizováno 23. května 2022 16:50

Jiřina Köppelová

Jak se projevují zloba, závist, zášť? Beran se vzteká, Býk zuří a Štír ničí

Která znamení zvěrokruhu mají největší sklony ke zlobě, závisti nebo zášti? A jak poznáte tyto sklony ve svém vlastním horoskopu? Podívejte se.

„Ať mír zůstává s touto krajinou, slova zloba, závist, zášť, ta ať pominou…“ slova Jana Ámose Komenského zvěčněná v písni Marty Kubišové. Píseň, která se stala symbolem moderních dějin našeho státu. Zejména ve vítězných chvílích věříme, že zloba, závist a zášť nás opustily. Samozřejmě naivní představa, už jen proto, že každý z nás má k těmto neblahým vlastnostem více či méně blízko. Jak moc blízko? To nám může prozradit i astrologie a náš osobní horoskop.

Zloba neboli hněv postihuje zejména znamení Berana

Hněv je v astrologii nejčastěji spojován s Beranem, který je pověstný svojí impulzivností a vznětlivostí. Emoce Berana rychle vzplanou, ale také rychle odcházejí podobně jako první jarní bouřka, po které se vzduch vyčistí a nebe je bez mráčku. O poznání hůře se hněv projevuje u znamení Štíra, kde může nabýt až podoby ničivé agrese, která ho provází klidně i po celý život. Štír na svoji pomstu nezapomíná. Zlobu spojujeme i se znamením Býka, kde má obvykle podobu zuřivosti tím prudší, čím déle trvá, než propukne. Znamení Lva a Střelce mají také vznětlivý temperament, ale dokážou přece jen lépe ovládat svoji emotivitu než jejich ohnivý soukmenovec Beran.

Zloba v osobních horoskopech

Zloba je charakteristická pro horoskopy s martovskou dominantou, tzn., že planeta Mars je v osobním horoskopu ve významném či silném postavení (například ve znamení Berana a v konjunkci či kvadrátu s ascendentem nebo s Lunou). Může být i zcela pustošivá v případě velmi neharmonického aspektu (konjunkce, opozice, kvadratura) mezi Marsem a Uranem. V konjunkcích se projevuje jako sklon řešit věci krajními způsoby a v myšlence boje všemi prostředky. V případě opozic a kvadratur jsou cíle boje chápány chybně. Jedinec staví na odiv svou přehnanou autoritu a vyhledává revoluční řešení.

Kvadrát (úhel 90°) mezi Marsem a Uranem v osobních horoskopech je předzvěstí nebo upozorňuje na nebezpečí nehody, která hrozí při nezvládnutém hněvu či vzteku. Neblahé aspekty mezi Marsem a Plutem vedou k destruktivní agresivitě, která se může obrátit proti jedinci samotnému.

Závist je typická pro znamení, která lpějí na majetku

Závist patří mezi lidské emoce spočívající v touze vlastnit něco, co má někdo jiný, a ve snaze získat předmět této touhy. V horoskopu souvisí s poškozenou Venuší, která ve své negativní podobě projevuje lačnost po majetku. Nechává se unášet pudy, je bez zábran, žárlivá a závistivá. Žárlí na to, co nemá nebo nemůže mít. V tradiční astrologii planeta Venuše vládne dvěma znamením Býku a Vahám. A právě tato dvě znamení mohou být závistí postižena nejvíce. Ale i poškozený ascendent v obou znameních se může projevovat podobným způsobem.

Závidět se dá leccos, nejen peníze a majetek. Špatně aspektovaná nebo „slabá" Venuše může „závidět“ či žárlit na fyzickou podobu či krásu druhých lidí nebo na jejich schopnosti.

Zášť neboli nepřátelství

Zášť obecně je v astrologii silně spjata se silnými sekundárními znameními – Býkem, Rakem, Štírem a Kozorohem. V osobních horoskopech podoba nepřátelství odpovídá povaze planet a jejich aspektů v 11. domě horoskopu. Například špatně aspektovaný Saturn vede k samotářskému životu a vytrvalému pocitu nepřátelství, špatně postavený Uran znamená originální přátele, ale časté hádky a roztržky. Neptun klade do cesty falešné přátele a Pluto nepřátele na život a na smrt.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.