Celebrity

25. listopadu 2022 19:00

Tomáš Durčák

Obětí domácího násilí se může stát každý: Vytrpěly si ho i tyto slavné ženy

Aplikace rozpozná domácí násilí a nasměruje oběť k pomoci

Ta čísla jsou alarmující! Dle loňského průzkumu Ministerstva práce a sociálních věcí v průběhu svého života zažilo znásilnění 10 % všech Češek. Počty výskytu domácího násilí během let sice nerostou, ale ani neklesají. Odborníci navíc varují, že drtivou většinu případů oběti nikdy nenahlásí.

„Známá data tvoří jen malou část skutečných případů, neboť míra latence u domácího a sexuálního násilí je přibližně 90 %. Devět z deseti obětí se tedy na policii nikdy neobrátí,“ stojí v dokumentu zveřejněném ministerstvem, který prezentuje výsledky výzkumů domácího a sexuálního násilí v ČR za rok 2021.

Aplikace Bright Sky pro odhalení domácího násilí, o niž je řeč ve videu výše.

O tom, že domácí násilí je bohužel častější, než bychom si možná mysleli, svědčí i fakt, že se s ním setkala i nejedna slavná ženy či celebrita. Italská domácnost dvou výbušnějších povah je jedna věc, ale jakmile dojde na fyzické či sexuální násilí, musí jít všechny omluvy stranou. Toto chování je totiž neomluvitelné bez ohledu na to, jak moc žena svůj protějšek i sebeurážlivějšími slovy namíchla.

Které celebrity mají osobní zkušenost s fyzickým, sexuálním či psychickým násilím od svých partnerů?

Helena Zeťová

Do zpěvačky Heleny Zeťové (42) s jejími tetováními a drsným image byste asi neřekli, že si na ni nějaký muž troufne vztáhnout ruku. Opak je však bohužel pravdou. Jak přiznala, během svého vztahu s hokejovým útočníkem a Jaroslavem Bednářem (46), který byl zasnoubený i s Darou Rolins (49). Fyzické násilí z jeho strany přiznala v talkshow Adély Banášové, kde řekla: „Měla jsem slušný sebevědomí, ale když vás někdo párkrát přetáhne hokejkou, tak to sebevědomí jde dolů.“

Rihanna

Případ Rihanny (34) a jejího ex-partnera Chrise Browna (33) je poměrně známý. Jejich bouřlivé hádky totiž jednou skončily tím, že Brown zpěvačku napadnul a na internet posléze unikla fotografie pohmožděného obličeje Rihanny, která vyvolala obrovskou reakci. Chris Brown však svého činu litoval natolik, že se následně sám udal na policii. Za svůj čin dostal podmínku a zákaz přibližovat se k Rihanně. Domácí násilí zažíval dle svých slov jako malý doma, kde otec bil jeho matku.

Mirka Čejková

Moderátorka Mirka Čejková (60) si se svým třetím manželem Markem Vítem (49) zažila dle svých slov hotové peklo a má bohužel s násilím ze strany mužů velké zkušenosti. Svěřila se, že ji manžel bil a psychicky týral výhružkami celé roky. „Po posledním útoku jsem byla měsíc v neschopnosti, záchranka přijela s policií. Ale i po tom všem, co jsem zažila, považuju psychické násilí za mnohem horší než fyzické napadání. Je to totální destrukce sebehodnoty a sebedůvěry,“ svěřila se v rozhovoru pro iDnes.cz.

Pamela Anderson

Svého času byla hvězda Pobřežní hlídky jednou z úplně prvních žen, které veřejně médiím přiznaly, že se v manželství staly obětí domácího násilí. Byť lze za potenciálně první chybu ze strany Pamely (55) považovat to, že si bubeníka Tommyho Lee (60) vzala už po čtyřech dnech známosti. Manželé spolu měli dva syny a svého muže měla tak ráda, že mu dle svých slov fyzické násilí dokonce odpouštěla. Lee nakonec za domácí násilí skončil na několik měsíců ve vězení.

Tina Turner

Tina Turner (82) a Ika Turnera (†76) vypadali zvenčí jako pohádkový pár a v 60. letech patřili k nejpopulárnějším slavným párům. Za zavřenými dveřmi však slavná zpěvačka musela bojovat s prudkou povahou svého muže. Při jednom z jeho výbuchů jí dokonce zlomil nos tak vážně, že Tina skončila na operačním stole. Přivodil jí také zlomeninu čelisti. Domácí násilí, při němž „už jsem si ani nepamatovala, jaké to je být bez monoklu,“ přivedlo talentovanou umělkyni až k myšlenkám na sebevraždu a „spolknutí 50 prášků na spánek,“ jak uvedla ve své autobiografii.

Domácí násilí během pandemie covidu přibývalo

Halle Berry

Oscarová herečka proti domácímu násilí vystupuje dlouhodobě. Nejen proto, že jako malá zažila agresivní chování otce vůči své matce, ale i kvůli vlastní zkušenosti. V roce 2004 ji tehdejší partner po vystupňované agresi uhodil tak surově, že přestala slyšet na jedno ucho. „Udeřil a pochroumal mi ucho tak, že jsem z osmdesáti procent ztratila sluch. Teprve když jsem viděla, jak stříká krev na strop, řekla jsem si, že tohle musí skončit,“ svěřila se herečka. Jméno násilníka nikdy nezveřejnila, avšak o svých zkušenostech s domácím násilím nepřestala mluvit a šířit o tomto problému osvětu.

Simona Monyová

Pravděpodobně nejsmutnějším známým případem domácího násilí v Česku je spisovatelka Simona Monyová (†44), která vedle svého manžela Borise Ingra (54) trpěla domácím násilím dlouhé roky. Násilnické sklony manžela vygradovaly v srpnu 2011, kdy byla tehdy nejčtenější česká spisovatelka manželem šesti ranami do břicha, krku a hrudníku ubodána. Ingr se následně pokusil neúspěšně spáchat sebevraždu a soud jej následně za vraždu manželky odsoudil na 15 let vězení.

Oběťmi nejsou jen ženy

Nikdo by rovněž neměl podléhat iluzi, že se domácího násilí na partnerovi či dítěti může dopouštět pouze muž. Zhruba každou třetí obětí může být ve skutečnosti muž. Zatčena za fyzické násilí na svém partnerovi byla v minulosti třeba herečka Emma Roberts (31). Na první pohled drobná žena mu i přesto dokázala rozbít nos. Zpěvák Lionel Richie (73) zase dostal za vyučenou v roce 1988 od Brendy Harvey (68), která rovněž za svůj čin skončila v policejních poutech. Čerstvou letošní kauzou byl také soud Johnnyho Deppa (59) a Amber Heard (36).


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 2. 2024

Berani, dnes v noci by vás mohly trápit temné, depresivní sny, které se pravděpodobně budou střídat s hloupými, které vás rozesmějí nahlas. Ráno byste se mohli probudit zcela zmatení z těchto představ a mohli byste mít tendenci je odmítat. Nedělejte to. Vaše sny se vám snaží něco sdělit o vás samotných. Zažili jste v poslední době své emocionální vzestupy a pády? Střídavě jste se nad něčím smáli a plakali? Zamyslete se nad tím!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.