Celebrity

28. prosince 2022 06:00

David Laštovka

Nejslavnější princové z pohádek: Jak dnes vypadají? A jak se porvali s osudem?

Třetí princ - upoutávka

Do paměti televizních diváků se navždy vryli jako princové z pohádek a jejich věčnou slávu už jim nikdo nevezme. Jaké životní osudy potkaly představitele prince Velena z pohádky Princ a Večernice, prince Radovana z pohádky Princezna se zlatou hvězdou nebo krále Miroslava z Pyšné princezny?

Princ Velen, pohádka Princ a Večernice

Zatímco do role Večernice režisér Václav Vorlíček od začátku počítal s herečkou Libuší Šafránkovou, s obsazením prince Velena si dlouho lámal hlavu. Jeho cílem bylo najít neokoukanou tvář. V databázi slovenských herců ho zaujal tehdy šestadvacetiletý Juraj Ďurdiak, kterého nechal pozvat do Prahy na casting. On však nedorazil. Předtím totiž absolvoval několik neúspěšných konkurzů a říkal si, že to nemůže vyjít ani tentokrát. Režisér Vorlíček se nakonec za ním do Bratislavy vypravil sám a tam se na spolupráci domluvili.

Před natáčením Juraj musel podstupovat důkladné lekce šermu. Role prince Velena mu zajistila věčnou slávu. Po revoluci začal podnikat, s tím ale skončil po tragické smrtelné nehody své o čtyři roky starší sestry Judity, která byla rovněž herečkou. Zemřela 5. února 1992 jen pár dní před oslavou svých 44. narozenin. V letech 2003 až 2006 byl uměleckým ředitelem Nové scény v Bratislavě. Poté další čtyři roky působil jako manažer Štúdia L+S. V současné době vyučuje na Státní konzervatoři v Bratislavě a příležitostně účinkuje v divadle.

Král Miroslav, pohádka Pyšná princezna

Představitel krále Miroslava, herec Vladimír Ráž byl třikrát ženatý. Jeho první manželkou byla herečka Alexandra Myšková, s níž měla syna Martina. Jeho druhou ženou byla herečka Alena Vránová, do které se zamiloval právě během natáčení pohádky Pyšná princezna. Měli spolu dceru Markétu, jejíž život vyhasl předčasně a tragicky. Propadla alkoholu, který ji zničil játra i ledviny, prodělala mozkovou mrtvici a skončila jako bezdomovkyně. Zemřela na Štědrý den v roce 2013 ve věku 55 let. Ráž rodinu opustil v době, kdy Markétě bylo osmnáct let. Jeho třetí manželkou byla Olga Hnátová, se kterou měl dceru Veroniku. Vladimír Ráž se dožil 77 let, zemřel 4. července v roce 2000 doma ve spánku.

Princ Václav, pohádka Šíleně smutná princezna

Václava Neckáře, který ztvárnil prince Václava, rok před šedesátými narozeninami, postihla mozková mrtvice. Zkolaboval na pódiu během natáčení televizního pořadu. Jeho stav byl velmi vážný a blízcí se obávali nejhoršího. Nemohl se hýbat, ani mluvit. Mozková příhoda ho připravila o řeč a paměť. Půl roku nebyl schopen dát dohromady celou větu. Pletly se mu rody, zaměňoval samohlásky. Navíc zapomněl všechny texty svých písní. Mluvit ho učila logopedka postupně, jako malé dítě. Díky obrovské vůli se mu paměť začala vracet a dokázal se vrátit zpátky na koncertní pódia. Jeho životní láskou se stala primabalerína Jaroslava, s níž se oženil v roce 1974. Narodil se jim syn Václav, na kterého je Neckář velmi pyšný. Milovaná manželka zemřela před Vánoci v roce 2015. Její odchod Václava velmi zasáhl.

Princ Radovan, pohádka Princezna se zlatou hvězdou

Životní láskou Josefa Zímy, který letos v květnu oslavil 90. narozeniny, byla herečka Eva Klepáčová. Měli spolu dceru Zuzanu a jejich manželství trvalo úctyhodných 54 let. Ukončila ho až nemilosrdná smrt. Eva zemřela ve věku 79 let 18. června roku 2012. „Není den, kdy bych si na ni nevzpomněl. Oba jsme byli narození ve znamení býka, ona druhého května, já jedenáctého. Jen jsem byl o jeden rok starší, takže vždycky od druhého do jedenáctého května nám bylo stejně let. Častokrát se v noci nad něčím zamyslím, vidím ji před sebou a říkám si, co by na to či ono asi řekla. Nejvíce je mi líto, že se nedožila našich pravnoučat. Vnučka mě dojala, své holčičce dala jméno Eva,“ uvedl Zíma pro web Prima Ženy. „Když manželka odešla, hlavně ze začátku to pro mě bylo velmi těžké... Pomohla mi práce. To je ten nejlepší lék na bolest,“ dodal Josef Zíma, který žije v domě se svou dcerou Zuzanou, díky čemuž je o něj perfektně postaráno. Stále také pravidelně koncertuje a je tak mezi lidmi. Hudba je pro něj hnacím motorem. Dodnes má prý věrné fanynky. S několika z nich je v úzkém kontaktu.

Princ Jaroslav, pohádka Jak se budí princezny

Jan Hrušínský si v roce 1984 vzal za manželku herečku Miluši Šplechtovou, která už za sebou měla jedno nevydařené manželství. Díky tomu vyženil jejího syna Nikolu. S Miluší se jim pak narodily dvě dcery: Barbora a Kristýna, která pokračuje v herecké rodinné tradici. Před sedmi lety byl Jan na pokraji smrti, na životě ho ohrozil prasklý žlučník, tepna a oboustranný zápal plic. Absolvoval náročnou sedmihodinovou operaci a dvanáct dní byl v umělém spánku. Dýchal za něj ventilátor a jak sám poté přiznal, byl už na takzvaném druhém břehu. V těch chvílích se mu zdály velmi dobrodružné sny. „Ocitl jsem se v nějakém sanatoriu, tam mě rozřízli a já odtamtud, s otevřeným břichem, utekl. Jel jsem do Dětenic, protože jsem tam měl roztočený film. Přijel jsem a produkční mi říkal: ‚Pane Hrušínský, podívejte se, jaké jste čuně, co nám děláte s tím kostýmem!‘ A já měl na sobě obrovskou skvrnu od krve. Bolek Polívka, který tam taky hrál, říkal: ‚Počkej, já ti tu díru zašiju, nechte nás tady chvilku, to nic není‚‘“ popsal Jan Hrušínský v rozhovoru pro MF DNES. V dalším snu se prý setkal s Jiřím Kodetem, jeho dcerou Bárou a dalšími kolegy herci. „Když jsem se pak probral, ptal jsem se své ženy, co je vlastně sen a co realita,“ dodal.

Princ, pohádka Tři oříšky pro Popelku

První manželkou Pavla Trávníčka byla dcera Jiřiny Bohdalové, herečka Simona Stašová. Manželství vydrželo pět let. Důvodů, proč jim to nevyšlo, bylo více. „Já si vzala prince, ale ono se s princi hrozně blbě žije. Chtěla jsem žít v pohádce, a to se nedá,“ nechala se v minulosti slyšet Stašová. „Bylo to takové herecké manželství. Vždycky se jeden z té dvojice stane takovým malinko dominantním a začne tomu druhému řídit život, co by měl hrát, co by neměl brát a tak. To je velká chyba. Zkazilo se to asi mojí vinou, ale bylo to hezké období a nelituji toho,“ popsal Trávníček v rozhovoru pro časopis Sedmička. Druhou jeho manželkou byla baletka Eva Štefková, třetí provozní divadla Skelet Lucie Vrbová. Před sedmi lety se oženil s Monikou Fialkovou. Má tři syny: Adama s Evou Štefkovou, Pavla s režisérkou Helenou Dytrtovou a Maxmiliána se svojí poslední ženou Monikou. Pavla Trávníčka si můžete připomenout i v pohádce Třetí princ, kterou uvidíte ve středu 28. prosince ve 20:15 na FTV Prima.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.