Jste na dně a vidíte před sebou jen černé dny? Pomoc může být blíž, než se zdá
Nejen události posledních dní či posledního roku ukazují, že nátlak na lidskou psychiku může vygradovat až k nejhorším činům. Co dělat ve chvíli, kdy už se tento tlak zdá neúnosný, ale odborné pomoci se vám nedostává? Nezoufejte, existují místa, na která se můžete obrátit teď hned a zdarma.
Někdy se situace zdá být neřešitelná, obzvlášť, když jste na vše sami. Ne každý se dokáže stejně vyrovnat s danou „dávkou“ potíží, které mu život nachystal. Pokud si odbornou pomoc nemůžete finančně dovolit nebo z jakéhokoli důvodu nechcete vyrazit na osobní návštěvu k odborníkovi, můžete stále využít spoustu anonymních bezplatných linek, on-line poradenství, dokonce i mobilních aplikací. Připravili jsme pro vás přehled, kde najdete vše potřebné.
1. Nepanikař
Projekt Nepanikař se zaměřuje na poskytování rychlé první psychologické pomoci hned několika způsoby. Kromě on-line poradny zdarma či možnosti on-line terapie nabízí i aplikaci (rovněž zcela zdarma), kterou můžete mít v mobilu kdykoli u sebe.
Najdete v ní nejen kontakty na odbornou pomoc, ale i průvodce první psychologickou pomocí v případě, že ji potřebujete. Jsou zde záložky deprese, úzkost/panika, sebepoškozování, myšlenky na sebevraždu, poruchy příjmu potravy i možnost vést si vlastní záznamy psychických potíží.
Pomoc ve složité psychické situaci mohou vyžadovat nejen dospělí, ale i děti:
2. Opatruj.se
Další možností jsou stránky opatruj.se, které zaštiťuje Národní ústav duševního zdraví České republiky. Díky tomu je garantováno, že na tomto portále najdete pouze spolehlivé a vědecky ověřené informace. Velkou část projektu tvoří obsáhlé povídání o duševním zdraví a jeho udržování v dobré kondici.
I zde však lze najít důležité informace v případě, že potřebujete psychickou pomoc a nevíte, kam se obrátit. Zároveň si zde můžete zdarma udělat základní testy používané psychology například pro zjištění úrovně duševní pohody, úzkostnosti či depresivity u dospělých.
3. Linka první psychické pomoci
Chcete-li si místo aplikace nebo on-line testu raději s někým popovídat, můžete kdykoli zdarma volat odkudkoli z celé České republiky na Linku první psychické pomoci. Služba je na telefonním čísle 116 123 v provozu nonstop a garantuje anonymitu.
Samotný projekt vyzývá, aby linku lidé kontaktovali v případě, že propadají panice, úzkosti či depresím a nevědí, jak dál. „Pomáháme dospělým najít východisko ze situací, které momentálně nejsou schopni zvládat sami,“ stojí na stránkách linky, jejímž cílem je volající vyslechnout, podpořit a odborně jim poradit.
4. Nevypusť duši
Projekt Nevypusť duši se snaží podporovat prevenci v oblasti péče o psychiku i duševní zdraví. Portál obsahuje zdarma obrovské množství článků, infografik i videí zaměřených na psychiku a prevenci potíží. Zároveň nabízí i nasměrování k odborné pomoci pro téměř kohokoli.
Na stránkách najdete kontakt na Linku bezpečí, Linku pro rodinu a školu i zmíněnou Linku první psychické pomoci (podle toho, jaký problém aktuálně řešíte), stejně jako kontakty na krizová centra v Praze, Brně či Ostravě. V neposlední řadě je zde k dispozici přehledný filtr psychické pomoci, kde si můžete dohledat kontakty na další psychickou pomoc dle vlastní potřeby přímo v místě vašeho bydliště.
5. Adresář pomoci MVČR
V neposlední řadě je vhodným místem pro nalezení psychické pomoci zdarma také Adresář pomoci na stránkách Ministerstva vnitra. Najdete zde úplný seznam všech krizových i poradenských linek pro všechny věkové kategorie i situace, které u nás aktuálně fungují.
Málokdo například ví, že u nás zdarma existuje i Linka seniorů, Linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí nebo že má svou Krizovou linku pro dospělé i každý kraj a region České republiky. Stránka zároveň obsahuje řadu odkazů na on-line pomoc.