reklama

Hubněte obyčejnou chůzí: Dodržujte následující pravidla a kila půjdou dolů

Hubnout lze i obyčejnou chůzí Foto:
Hubnout lze i obyčejnou chůzí
Foto: istock.com

Mučíme se v posilovnách, běháme a zkoušíme nová a nová cvičení, abychom se dostali do formy a shodili nějaké to kilo. A přitom stačí úplně jednoduchá a člověku přirozená činnost – obyčejná chůze. Chozením lze dokonce i hezky zhubnout!

Pokud budete dodržovat následující pravidla, nejenže se budete mnohem lépe cítit, ale zlepší se vám fyzická kondice a můžete i pár kilo zhubnout.

Mezi hlavní faktory, které ovlivňují, kolik kalorií při chůzi spálíte jsou vzdálenost, rychlost, váha. Aby byla chůze opravdu efektivní, pořiďte si krokoměr (nebo aplikaci do vašeho chytrého telefonu). Ten za vás bude hlídat, kolik jste toho ušli, jakou rychlostí i kolik kalorií jste spálili. Pokud již nějakou dobu pravidelně chodíte a stále na svém těle nepozorujete žádné změny, řešení je jednoduché – přidejte počet kroků za minutu a na rychlosti.

Kolik toho musíme za den ujít, abychom hubli?

Následující jednoduchý výpočet vám napoví a pomůže vám vytvořit váš vlastní „chodicí“ plán. Berte ovšem na vědomí, že každý jsme jiný a hodně záleží na vašem životním stylu, zvycích, práci, stravovacích návycích a také zdravotním stavu.

100 kcal = 2000 kroků = 1,6 km

1 kg = 140 000 kroků = 7000 kcal = 112 km

Jak začít?

Pokud jste doposud sportu moc nedali, rozhodně začněte lehkým tempem a krátkou trasou a postupně oboje zvyšujte. Nejdříve prodlužte délku procházek a poté i zvyšte tempo. Co je obzvlášť důležité (jako u všeho), je pravidelnost. Pokud vyrazíte na 10minutovou procházku jednou týdně, s vaším tělem ani fyzickou kondicí to nic moc neudělá. Snažte se chodit na hodinovou procházku každý den a pokud vám to váš časový rozvrh nedovoluje, choďte alespoň 3krát týdně. A to kdykoliv – ráno, odpoledne či večer, na tom nezáleží. Důležité je však nechodit dříve než hodinu po jídle.

Dávejte si také pozor na držení těla – choďte vzpřímeně, zapojte ruce a dýchejte zhluboka.

Jak chodit efektivně?

Mějte na paměti, že vaše kroky bývají různě dlouhé. Vyzkoušejte si různá tempa chůze a změřte si, kolik udejte za jednu minutu.

Méně než 70 kroků za minutu

U zdravého člověka nemá toto tempo prakticky žádný efekt. Tato rychlost se doporučuje pro lidi, kteří se zotavují z infarktu nebo jsou po těžké nemoci.

71–90 kroků za minutu (3–4 km/ hod.)

Doporučuje se pro osoby s kardiovaskulárními chorobami.

91–110 kroků za minutu (4–5 km/ hod.)

Rychlost, která je ideální pro budování fyzičky a k postupnému hubnutí.

111–130 kroků za minutu

Tato rychlost je už poměrně vysoká. I zdraví lidé mají potíže s udržením takového tempa, ale rozhodně by bylo skvělé alespoň část procházky zkusit v této rychlosti.

Tipy, jak postupně prodlužovat vaše procházky a udělat je zajímavějšími

  • Zkuste jít pěšky místo jízdy autobusem či tramvají. Popř. ze začátku zkuste vystoupit o jednu zastávku dříve, pak o dvě, o tři…
  • Pokud vozíte děti do školy, zkuste to vzít tentokrát pěšky (samozřejmě pokud není škola na druhém konci města;).
  • Nejezděte výtahem a nepoužívejte eskalátory nebo po nich vždy jděte.
  • Pokud máte psa, máte napůl vyhráno a náskok před ostatními – jednoduše prodlužte pravidelné venčení!
  • Vezměte s sebou na procházku kamarádku nebo partnera.
  • Poslouchejte hudbu nebo audioknihu.
  • Objevujte nová místa a plánujte si trasy dopředu na místa, kde jste nikdy nebyli.

Nyní už víte, jak na to, tak s chutí do toho. A dejte nám vědět na e-mail: prima-zeny@iprima.cz, jestli vám cvičení a hubnutí chůzí vyhovuje či preferujete jinou formu sportu. Budeme rádi za vaše tipy!

Mohlo by vás také zajímat:

Článek

Jóga s kozami je v USA poslední módou  Foto:

Poslední móda v USA: Jóga s kozami!

Adonna Ebrahimi se natáhla na svůj jógový kobereček a snaží se vydržet v pozici kobry. Na zádech jí přitom balancují dvě kozy. Adonna totiž cvičí Goat Yoga, čili kozí...

Článek

Příčinou píchání v boku nemusí být jen špatné dýchání Foto:

Píchá vás při cvičení v boku? Víme, co děláte špatně!

Možná vás pronásleduje jako noční můra už od tělocviku na základní škole. Možná se kvůli němu vyhýbáte běhání a cvičení. Řeč je o píchání v boku. Píchání, podobné spíš...

Článek

Kašlete na vychrtliny! Foto:

Co dělat, když do plavek prostě NEzhubnete

Léto je krásné období, ale svým způsobem nemilosrdné: nutí nás, ženy, abychom postupně odkládaly svetříky, dlouhé kalhoty a blůzky, až pomalu ale jistě zůstaneme jen v...

autor: Martina Hrušková

Horoskopy 2018

reklama

reklama