Móda a krása

25. listopadu 2017 07:30

Anna Kopečková

Nejčastější vady na kráse v obličeji: Jak se jich nejlépe zbavit?

Vady na kráse na obličeji často vnímáme až příliš kriticky a snižují nám sebevědomí. Co se s těmito problémy dá dělat a jaká je ideální domácí a odborná péče?

Rozšířené póry na nose

„Póry jsou zakončení vlasových folikul. Pro kůži jsou důležité, díky nim může dýchat a zároveň i vylučovat odpadní látky, na druhou stranu jimi může přijímat aktivní látky z kosmetických produktů. Jsou zcela přirozenou součástí kůže,“ uvádí dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Problém podle odbornice na krásu Martiny Šmidrové nastává, když se póry rozšíří a zvětší, což je typické zejména pro mastnou a stárnoucí pleť. Rozšířené póry mají navíc tendenci hromadit v sobě nečistoty a kožní maz, který na vzduchu oxiduje a na pleti vznikají takzvané komedony, které známe jako černé tečky. „V důsledku nadbytku kožního mazu je okolí pórů náchylnější ke vzniku pupínků a dalších nedokonalostí,“ popisuje odbornice další nepříjemný jev.

Tak jako u většiny tělesných projevů, také u rozšířených pórů hraje hlavní roli genetika. Na vině může být i příliš mastná, nečistá pleť nebo povolení pleti, a tím pádem i stěn pórů v důsledku přirozeného stárnutí organismu.

Co funguje proti rozšířeným pórům? Nejdůležitější je čištění pleti ráno a večer. „Používejte produkty obsahující kombinace kyselin, například mléčné, salicylové či mandlové. Ty uvolní zanesené póry od kožního mazu a nečistot. Následně použijte adstringentní pleťové tonikum, které rozšířené póry stáhne,“ doporučuje Martina Šmidrová.

Stažení pórů a jejich pročištění podpoří i pleťové masky, v současnosti patří mezi nejoblíbenější ty s obsahem přírodního jílu.

Pro nejlepší výsledek je nicméně nejlepší kombinovat důslednou domácí péči s občasnou návštěvou odborníka, který póry na pleti dokáže správně zvoleným ošetřením minimalizovat a dlouhodobě stáhnout. „K nejúčinnějším metodám, jak redukovat rozšířené póry, patří laserové ošetření či sublativní radiofrekvence, v některých případech může pomoci i resurface pleti či chemický peeling. Nejvhodnější metodu je potřeba vybrat s přihlédnutím k aktuálnímu stavu kůže i pórů,“ doplňuje MUDr. Kravciv.

Popraskané červené žilky na tvářích

Teleangiektázie čili popraskané červené žilky na tvářích (ale i jinde na těle) primárně pramení z poškození žilních stěn. Vznik viditelných červených žilek mohou zapříčinit kožní onemocnění, jako je rosacea (růžovka) a různé typy dermatitid. Žilky ale mohou popraskávat i kvůli přepracovanosti, v důsledku stresu či nedostatku spánku. Vliv mohou mít i měnící se hladiny hormonů v těhotenství a přechodu. Právě proto tento problém trápí ve vyšší míře ženy než muže.

Doma toho příliš s červenými žilkami neuděláte. Dočasně jejich vzhled zlepší korektor, který je zamaskuje. Vhodné jsou takové produkty, které navíc snižují průtok krve v podkožních žilkách, a díky tomu rozšířené žilky stahují.

Pro viditelnou redukci rozšířených červených žilek si ale musíte zajít k odborníkovi. Při laserovém ošetření zasáhne tepelný pulz stěny krevní cesty a stáhne je k sobě. Žilka se tak uzavře a zhruba do měsíce zcela vymizí. Nemusíte mít obavy, že tak krev ztratí možnost průtoku. Čím sytější a barevnější žilky jsou, tím je ošetření efektivnější. U světlých žilek se účinek snižuje.

Foto: iStock

Pokles horních víček a pytle pod očima

Jak stárneme, ztrácí kůže přirozeně svou pevnost i pružnost kvůli úbytku množství kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové. Jednou z oblastí, kde jsou tyto změny nejvíce patrné, jsou horní oční víčka, na kterých se v průběhu let mohou vytvořit i velké kožní převisy. Ty již podle MUDr. Kravciva zdaleka nejsou pouze estetickou vadou na kráse, ale mohou zhoršovat kvalitu vidění.

Plastická operace očních víček neboli blefaroplastika se právě proto řadí k nejčastěji prováděným plastickým operacím. „Pří zákroku na horních víčkách chirurgicky odstraníme nadbytečnou kůži a sešijeme ránu tak, aby přesně kopírovala val oka. Jizvy jsou díky tomu téměř neviditelné,“ tvrdí plastický chirurg a odborník na tuto problematiku MUDr. Hubert Topinka z Lékařského domu Praha 7.

U spodních víček jsou podle primáře Topinky největším problémem zvětšené vaky pod očima. I zde docílíme odstraněním přebytečné kůže a případné tukové tkáně jejich zmenšení. A pokud nemáme zrovna v lásce invazivní metody, s vaky pod očima nám může také laserové ošetření, které je minimalizuje. „U každého pacienta je třeba individuálně zhodnotit, se kterou z metod lze dosáhnout nejlepších výsledků,“ vysvětluje dermatolog Kravciv.

Mastící se T-zóna

Víte, jaký je nejběžnější typ pleti? Smíšený. Jeho nejčastějším projevem je neustále se mastící T-zóna, tedy čelo, nos a brada a suché tváře. Co s tím?

Jak popisuje odbornice Martina Šmidrová, je třeba si zvolit širší spektrum produktů péče o pleť: „Na mastící se zóny volte produkty pro mastnou pleť. Zapomeňte ale na agresivní produkty na čištění pleti s obsahem alkoholu. Ten sice nadbytečný maz odstraní, ale spouští se tak začarovaný kruh. Alkohol pleť vysuší, a ta v reakci na to začíná produkovat ještě více mazu.“

Mastnou pleť je tedy třeba čistit, ale nikoliv používáním agresivních produktů. „Účinné jsou produkty s obsahem jemných kyselin nebo niacinamidem. Nejvhodnější je ale nechat si pleť profesionálně vyčistit a nechat si doporučit produkty přesně pro vaši pleť,“ dodává. „A nezapomínejte na to, že i mastnou pleť je třeba hydratovat,“ upozorňuje odbornice s tím, že v případě suché či normální pleti by každodenní hydratace měla být samozřejmostí, stejně jako jemné čištění a odlíčení.

Akné v dospělosti

S „pubertálním“ akné jsme se všichni tak nějak smířili. Jenže co dělat, přetrvává-li tento problém i do dospělosti? „Na vině mohou být rozkolísané hormony, zejména mužské pohlavní hormony androgeny, jejichž zástupcem je testosteron. Bývá příčinou hlubokého cystického akné, především na bradě, v dekoltu a na zádech,“ vysvětluje Martina Šmidrová s tím, že ačkoliv se jedná o mužské hormony, tento typ akné postihuje i ženy.

Důvodem rozpuku pupínků ale může být i stres a s ním související vyplavování „stresového“ hormonu kortizolu anebo chuť na sladké.

Pokud vás akné trápí, je vhodné zajít si za dermatologem. „Na základě vyšetření v ordinaci můžeme pacientovi doporučit užívání lokálních antibiotik ve formě roztoku či krému, případně zvolíme jejich orální užívání,“ popisuje dermatolog Kravciv. „Pokud akné po měsíci užívání antibiotik neustoupí, přistoupíme k dalším metodám, z nichž nejúčinnější je laserové ošetření,“ pokračuje MUDr. Kravciv s tím, že asi u desetiny pacientů je efektivnějším řešením akné chemický peeling.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 4. 2024

Je jistě jasné, že svým činům věříte, Berani. Necítíte žádný strach ani pochybnosti, když postupujete ke svým cílům a plujete po klidném moři pod jasnou oblohou. Tato nová atmosféra je pravděpodobně výsledkem vašeho obnoveného odhodlání. Za své úspěchy se rozhodně odměňte, ale s pořádnou oslavou byste měli ještě pár dní počkat.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.