reklama

Žárlivost, ošklivá sestra lásky: Naučte se techniky, jak jí čelit!

Žárlivost, ošklivá sestra lásky Foto:
Žárlivost, ošklivá sestra lásky
Foto: iStock

Pokud si váš partner nebo vy tu a tam roztomile zažárlíte, je to v pořádku. Co ale dělat, když se žárlivé scénky dostanou na denní pořádek vašeho vztahu?

Kdes byla? Cos dělala, kdo ti volal, proč ses dneska tak vymódila? Znáte tyto a podobné otázky? Padají u vás doma více než často? Tak to se u vás zabydlela ošklivá sestra lásky – žárlivost.

Zprvu může být i roztomilá. Říkáte si, jak vás partner miluje. Ale také může nabobtnat do pořádného a velmi trapného problému, který vás může nakonec stát i vztah.

Koktejl emocí

Encyklopedie definuje žárlivost jako druh sekundární emoce. Jde vlastně o pestrý koktejl různých emocí, které se v žárlivci odehrávají. Cítí směs hněvu, smutku, vzteku a znechucení, naplňují ho/ji negativní myšlenky, úzkost, pocit nejistoty a strachu. A musí ven v pořádném výbuchu!

Kde se bere?

Podle odborníků na mezilidské vztahy žárlivost nikdy nevzniká jen tak sama od sebe. Není tedy nějakým přirozeným článkem genofondu člověka, ale přemrštěnou reakcí na některé vnitřní nedořešené problémy. Její příčina může mít svůj prapůvod někdy v minulosti, ale může být i oprávněně vyvolaná chováním současného partnera. Důvodem ovšem může být i malá sebedůvěra, zakuklené mindráky z dětství či mládí nebo předsudky o chování lidí obecně.

Romantická žárlivost není vůbec romantická

Experti rozlišují čtyři základní druhy žárlivosti, mezi které patří žárlivost sourozenecká, na pracovišti, platonická a romantická. Ta poslední nás teď bude zajímat nejvíce. Je logické, že vzniká ve vztahu mezi dvěma zamilovanými jedinci, kdy jeden z partnerů obvykle žárlí na osobní život svého protějšku. První projevy jsou většinou nenápadné a můžou se zdát až mile zamilované. Jen dejte pozor, aby se z trochy bručení nestala citová šikana.

Naučte se techniky, jak se žárlivosti postavit

Máme tu modelovou situaci: přijdete domů a partner vám udělá scénu, že jste si dovolila zajít s kamarádkou po práci na skleničku, aniž byste ho požádala o svolení. Nevěříte vlastním uším (nebo věříte, protože to není poprvé). Proč se k vám chová, jako kdybyste něco provedla? Chvíli se obhajujete a vysvětlujete, pak se ale naštvete a buď se pohádáte, nebo prásknete dveřmi.

Zkuste napříště takovou situaci zvládnout pomocí několika technik a jistě to celé dopadne lépe:

1. Nechte partnera vymluvit a nepřerušujte ho, i když vás dráždí každé jeho slovo. Buďte úplně klidná a vyslechněte ho až do konce.

2. I když máte sto chutí poslat žárlivce k šípku, nikdy neodcházejte z místnosti, ani nedávejte najevo, jak vás štve.

3. Bude vám klást spousty „výslechových” otázek. Na žárlivé dotazy v žádném případě nikdy neodpovídejte!

4. Bude vás chtít vmanipulovat do situace, kdy on je právem naštvaný a ublížený a vy ta provinilá. Nenechte se za žádnou cenu vmanipulovat do pozice, kdy se obhajujete! Neobhajujte se a nepřinášejte žádné důkazy o své nevině. Nic jste neprovedla!

5. I když vám to v takovou chvíli půjde těžko z úst, ujistěte žárlivého partnera, že ho máte moc ráda. Na žárlivé otázky odpovídejte: Mám tě moc ráda. Miluji tě. Jsem s tebou šťastná. Často právě za žárlivými scénami je jen touha po ujištění.

6. Pokud to nepomáhá, pomalu a v klidu přehoďte konverzaci na úplně jiné a hlavně naprosto NEUTRÁLNÍ téma. Zeptejte se, na co má chuť k večeři, jak se měly děti ve škole nebo kdo vyhrál fotbalové derby.

7. Pokud je žárlivost ve vašem vztahu na denním pořádku, snažte se z její moci vymanit. Jestliže se podobné scény opakují a nabírají na agresivitě nebo jsou čím dál citově vypjatější, nenechte zajít situaci příliš daleko a navštivte rozhodně poradnu nebo psychologa!

-ku-

Mohlo by vás taky zajímat:

Článek

Chorobná žárlivost se stala mým prokletím Foto:

Příběh Lenky: Chorobná žárlivost zničila všechny mé vztahy

Navzdory přesvědčení velkého množství lidí se s chorobnou žárlivostí nenarodíte, ale spustí ji obvykle nějaká bolestivá událost ve vašem životě. Tím mým spouštěcím bodem...

Článek

Emocionální nevěra Foto:

Emocionální nevěra: Vypadá nevinně, ale může ohrozit váš vztah

K tomu, aby se mohlo mluvit o nevěře, není nutný intimní akt. Tak jako je pro muže těžké odpustit fyzickou nevěru partnerky, stejně tak je pro ženy těžké přijmout mužovu...

Článek

Někdy je lepší zařvat, než říct, že vás něco trápí Foto:

Co mají společného sex a emoce? aneb Proč je někdy dobré mít doma „Itálii”

Znáte ten pocit, kdy vnitřně zuříte, ale raději to spolknete, protože nechcete dělat dusno? Nebo byste se nejraději rozbrečela, ale zamáčknete slzu, protože nechcete...


Horoskopy 2018

reklama

reklama