reklama

Švestky jsou opravdu poklad: Fungují proti zácpě a nakopnou vaše zdraví!

Švestky jsou opravdu poklad Foto:
Švestky jsou opravdu poklad
Foto: istock.com

Pokud patříte k těm lidem, které čas od času trápí zažívání a mají problémy se zácpou, určitě už se k vám doneslo, že švestky jsou v tomto ohledu přírodní skvost. Mají opravdu pozitivní účinky na naše trávení. Ale to není vše, co tyto chutné plody umí.

Nyní je ten pravý čas si o nich povědět víc, sezona švestek je právě tady – a my si z nich můžeme připravit mnoho dobrůtek.

Ať už je to švestkový koláč, knedlíky nebo buchty se švestkovými povidly. A nesmíme samozřejmě zapomenout ani na slivovici, jeden panáček denně nás postaví na nohy :-)

Síla je hlavně v čerstvých švestičkách, najdete v nich totiž například vlákninu, antioxidanty, bílkoviny, železo, vápník, fosfor, sacharidy, provitamin A, vitamin B a také vitaminy C a E. Nesmíme zapomenout ani na to, že obsahují i zdravý tuk.

Švestka patří k nejstarším druhům ovocných stromů vůbec. Jak a kde se ale vlastně vzala?

Údajně si na jejích plodech pochutnávali už v mladší době kamenné, ačkoli tehdy pravděpodobně chutnaly trochu jinak než ty dnešní, nebyly tak sladké a šťavnaté. Nyní jsou největšími pěstiteli švestek Itálie, Maďarsko, Francie a Německo.

Ale i u nás jejich obliba a spotřeba každoročně narůstá. Nedivíme se, vždyť jsou opravdu chutné a mají blahodárný vliv na náš organismus.

Zdravé švestky - Obrázek 2 Foto:

A nyní k té „naší“ zácpě:

Tyto šťavnaté plody, ať už čerstvé, nebo sušené, jsou výborným projímadlem, nabádajícím střeva k tomu, aby pořádně odváděla svou práci. Švestky mají totiž vysoké množství sorbitolu, jenž spolu s vlákninou, kterou švestky obsahují, působí projímavě. Takže jestli máte někdy problémy tohoto druhu, švestky vám s ním pomohou.

A kvůli čemu všemu jsou švestky SUPER?

 • Ovlivňují náš metabolismus
 • Zvyšují imunitu
 • Podporují činnost střev, mají projímavý účinek
 • Snižují hladinu cholesterolu
 • Pozitivně podporují činnost močových cest a ledvin
 • Býváte nervózní a stresujete se? Švestky vás uvolní
 • Obsahují zdravé nenasycené mastné kyseliny
 • Mluví se o nich i jako o prevenci proti kardiovaskulárním onemocněním
 • Ideální jsou, když potřebujete shodit pár kilo. Mají totiž vysoký obsah vlákniny, která způsobí to, že se delší dobu cítíte zasyceni a nemáte pocit hladu
 • Prý nás chrání i před osteoporózou
 • Dále je tu dobrá zpráva hlavně pro ženy a jejich pleť, vlasy a nehty. Díky obsahu biotinu se švestky postarají o jejich zdravý vzhled.

A tady pár receptů z tohoto výborného a zdravého ovoce:

Článek

S tvarohem, mákem, slivovicí, oříšky... Foto:

Švestkové koláče a koláčky: Vybrali jsme pro vás to nejlepší

Když se řekne švestky, většina z nás si okamžitě vybaví buď slivovici, nebo něco sladkého – koláč, buchty, knedlíky... A právě o koláčích a koláčcích bude řeč. Možná znáte...

Recept

Tvarohové knedlíčky se švestkovým přelivem sypané mákem Foto:

Tvarohové knedlíčky se švestkovým přelivem sypané mákem

I sladká jídla jdou připravit tak, že si je můžete vychutnat bez výčitek svědomí. Vyvarujte se zbytečného cukru, použijte celozrnnou mouku a připravte si třeba tyto...

Recept

Hovězí roštěnky ve švestkové omáčce a jemné bramboráčky Foto:

Hovězí roštěnky ve švestkové omáčce a jemné bramboráčky

Hovězím roštěnkám sluší dlouhé pomalé dušení, které z nich vykouzlí měkkou a šťavnatou pochoutku. Zkuste je tentokrát připravit s výtečnou omáčkou ze švestkových povidel....

Recept

Prostřeno XI (12) plzeňsko 10.4.2015 hl. chod Foto:

Pečená kachní stehna na medu a pomerančích s červeným zelím na švestkách

Všeho bylo až moc. Například chuť pomerančů se v chuti (bohužel trošku připáleného) zelí ztratila, ke knedlíkům byla ještě nádivka s uzeným apod.

autor: MM

Horoskopy 2018

reklama

reklama