Dejte sbohem kalhotkám: Co přinese vašemu tělu chození naostro?
Představa, že byte přestala nosit spodní prádlo, je pro vás možná nepřijatelná. Pro spoustu žen je jeho nošení dokonce stejně automatické jako dýchání. Ať už preferují nohavičkový střih, brazilky, nebo tanga, každý den si předtím, než vyrazí ven, automaticky oblečou kalhotky. Co by se ale stalo, kdybyste dala kalhotkám sbohem a začala chodit naostro?
„Neexistuje jedno jediné vysvětlení, proč lidé nosí spodní prádlo. Nejčastějším důvodem je ale zřejmě společenská norma,“ vysvětluje prezidentka newyorské gynekologické společnosti a odbornice na ženské zdraví Elizabeth Eden na webu magazínu pro ženy Good Housekeeping. Mnohé dámy se pak podle ní s látkovou bariérou mezi pokožkou a oděvem cítí bezpečněji jak fyzicky, tak psychologicky.
Přesto se stále více žen vzdává spodního prádla kvůli pohodlí, vzhledu a zdraví. Ačkoliv má totiž nošení kalhotek své výhody, chození „naostro“ může být taktéž více než prospěšné. A to zdaleka ne jen proto, že vaše vaginální oblast může volněji dýchat. Pokud tedy nad odhozením spodní vrstvy oblečení uvažujete, možná vám v rozhodování pomůžou i následující věci, které s sebou jeho absence může přinést.
1. Snížení rizika vzniku zánětu močových cest, kvasinkové infekce nebo alergické reakce
Nepříjemné svědění, řezání ani pálení způsobené zánětem močového měchýře či kvasinkovou infekcí nechce zažívat žádná z nás. A zejména u žen, které těmito problémy trpí pravidelně, může právě vynechání kalhotek snížit šanci, že se budou opakovat. Spodní prádlo totiž zachycuje přebytečné mikroby a udržuje vlhké prostředí, které je pro tento houbový organismus a původce nepříjemných infekcí rájem. Pravděpodobnost jejich rozmnožování se zvyšuje především v noci a během fitness aktivit, zvláště nosíte-li neprodyšné prádlo.
Stejně tak kalhotky mohou usnadnit šíření bakterií způsobujících zánět močových cest, které se jejich prostřednictvím mohou snadněji dostat z konečníku do močové trubice. Nejvyšší riziko v tomto ohledu představují tanga. V neposlední řadě pak spodní prádlo může zapříčinit i vyrážku známou jako kontaktní dermatitida. Jedná se často o alergickou reakci pokožky na látky, barviva, chemikálie či konzervanty obsažené ve spodním prádle, a to včetně různých pásků, které jsou často vyráběny z latexu. Osoby s citlivější pokožkou by se mu měly vyhnout a volit buď výhradně hypoalergenní materiály, jakým je třeba bavlna, anebo zkusit nenosit žádné.
2. Noční vzdušnost
Stejně jako ostatní části vašeho těla i vaginální oblast potřebuje dýchat. Pokud tedy nosíte kalhotky během dne, zkuste je odložit alespoň v noci. Jejich vynechání může být obzvlášť užitečné pro ženy, které trpí častými vaginálními infekcemi. Jak už jsme zmínili výše, spodní prádlo může vytvářet vlhké prostředí, v němž se daří bakteriím způsobujícím kvasinkové infekce a bakteriální vaginózu.
To potvrdila i významná americká gynekoložka Nancy Herta. „Vzduch, který dopřejete své intimní oblasti, ji pomáhá udržovat suchou a čistou. Pokud jste tedy náchylné k vaginálním potížím, skutečně byste měly spát bez spodního prádla,“ upřesnila pro dámský magazín Glamour.
3. Menší podráždění a odření
Pokud se často setkáváte s podrážděnou nebo odřenou pokožkou v oblasti intimních partií, pravděpodobně to bude důsledek příliš těsného spodního prádla, u nějž dochází k intenzivnějšímu tření. To hrozí především případě kalhotek z umělého materiálu, které mohou výrazněji odírat a dráždit nejen kůži okolo vaginy, ale i stydké pysky. Výsledkem může být až krvácení nebo jemné poranění tkáně.
Podle deníku The Sun jsou navíc v tomto ohledu ohroženější ženy v menopauze, kůže v okolí vaginy je totiž u starších dam tenčí, a tedy náchylnější k podráždění a odření. I proto by mohlo chození naostro tento problém alespoň částečně zmírnit.
4. Více zvažování, co si vzít na sebe
Jestliže se rozhodnete přestat nosit spodní prádlo, ať už z důvodu odření, podráždění, či zabránění infekcím, musíte myslet také na to, jaký oděv si na spodní část těla oblečete. Pokud zvolíte volnější pohodlné kalhoty, absence kalhotek může být přínosem. Pokud však sáhnete po těsných džínech, můžete svou intimní oblast vystavit daleko většímu podráždění. Tvrdá látka kalhot bez další ochranné bariéry v podobě látky spodního prádla totiž může vyvíjet na vaši vulvu větší tlak a silněji se o ni otírat. Podráždění se pak může projevit zarudnutím a svěděním připomínajícím vaginální infekci, ačkoliv jde o „pouhé“ zanícení pokožky.
Zvláště pokud si holíte nebo epilujete intimní partie, měli byste zvolit spíše volné kalhoty, sukni nebo šaty. „Trend holení, epilace voskem nebo laserového odstraňování ochlupení, které tvoří přirozenou ochrannou bariéru, způsobil, že jemná pokožka vulvy je ještě citlivější na podráždění těsným oblečením,“ vysvětluje světoznámá americká gynekoložka Maria Sophocles na webu Womenshealthmag.
5. Silnější zápach a drobné ranky během tréninku a nutnost rychle se po něm převléct
Pro vás, které jste si dosud nebyly jisté: bez spodního prádla můžete jít i do posilovny nebo běhat. Není však vyloučeno, že pocítíte výraznější zápach vycházející z vašich intimních partií. Pokud totiž nemáte při fyzické aktivitě kalhotky, mezi vaší pokožkou a sportovními legínami či šortkami není žádná překážka. Pot, který vylučují póry mezi vašima nohama, tak nezachytí spodní prádlo, ale dostane se až k oděvu. To je důvod, proč si typický zápach ucítíte dříve a intenzivněji.
Dalším rizikem fitness aktivity bez spodního prádla může být vznik drobných ranek a trhlinek. Ty vznikají především přílišným natažením nebo drážděním pokožky a vyskytují se hlavně v případech, kdy cvičíte v nevhodném oblečení nebo právě bez kalhotek. Stejně jako u běžného oděvu je tak nutné, abyste zvolily měkké a prodyšné kalhoty. Vůbec se naopak nedoporučují tanga, jejichž materiál může přispět k tvorbě mikroranek a následné bakteriální infekci způsobující nepohodlí, svědění, zarudnutí a bolest.
Po cvičení bez spodního prádla ale rozhodně nezůstávejte ve zpoceném sportovním oděvu. „Kvasinkám a bakteriím se velmi daří na vlhkých, tmavých a teplých místech. Mezi ta oblast genitálií uzavřených v těsném neprodyšném materiálu během cvičení a po něm rozhodně patří,“ upozorňuje gynekoložka Alyssa Dweck pro lifestylový magazín Shape s tím, že ideálně by se ženy po náročné fyzické aktivitě měly převléct okamžitě, ať už ji absolvovali s kalhotkami, nebo bez nich.
6. Zmírnění výtoku
Poševní výtok možná není příliš příjemným tématem, pravdou ale je, že se s ním více či méně častěji setkává každá z nás. Ve skutečnosti jde o kombinaci bakterií, vaginálních kožních buněk, hlenu a tekutin z děložního čípku a pochvy. Ve většině případech je tento jev normální, a pokud není důsledkem užívání antibiotik či stresu, není důvodem k obavám.
Trpíte-li jimi často a cítíte-li se kvůli tomu nekomfortně, jistě vás potěší zpráva, že chozením naostro jej můžete zmírnit. Spodní prádlo, a to především to bavlněné, totiž může bránit správnému větrání v oblasti intimních partií. Bez něj se k nim ale dostane daleko víc vzduchu, který omezí zadržování vlhkosti, čímž sníží pravděpodobnost nepříjemného výtoku.
7. Náchylnější k bakteriím na veřejných místech
Fakt, že v případě odložení kalhotek vystavíte své genitálie přímějšímu styku s veškerými „breberkami“ na veřejných místech, vás možná napadl jako první. Že byste si z venku domů odnesli vši muňky, je velmi nepravděpodobné, šance na kontakt vaší pokožky s cizími bakteriemi například v hromadné dopravě je bez kalhotek znatelně vyšší. A to především tehdy, když vyrazíte v sukni. Dejte si proto větší pozor na to, abyste nevystavovaly své intimní partie bezprostřednímu kontaktu s povrchem, na kterém sedíte.
Proti ataku baterií vás ochrání taky sprcha, zvláště po celodenním pobytu bez kalhotek venku. Ta by měla odstranit přebytečné nečistoty a bakterie, které vedou k vaginálnímu podráždění a infekcím. Pokud tedy budete praktikovat správnou hygienu a zdravý rozum, nemělo by být chození naostro na veřejnosti nebezpečné.
8. Zlepšení krevního oběhu a problémů s trávením
Zvláště nositelkám příliš těsného nebo zeštíhlujícího spodního prádla může chození naostro přinést i další zdravotní benefit, a to zlepšení krevního oběhu. Dlouhodobé nošení tohoto typu kalhotek totiž může vyvolávat pocity brnění, které je podle deníku Los Angeles Times právě důsledkem špatného oběhu. Existuje dokonce stav zvaný meralgia paresthetica, k němuž dochází při příliš velkém tlaku na nervy, které vedou přes třísla intimní oblast. Právě ten způsobuje ono brnění a necitlivost. Tomuto stavu by mohlo zabránit nenošení kalhotek v případě, že byste nevolily příliš těsné kalhoty.
Stejně tak vám může vynechání tvarovacího spodního prádla pomoci se zažívacími problémy, jako je třeba pálení žáhy. Těsné prádlo totiž může vyvíjet tlak na žaludek, a tím přispívat k vytlačování kyseliny do jícnu. „Pokud ještě nemáte problém s refluxem, ale máte k němu předispozici, pak by vás nošení těsných oděvů mohlo výrazně přispět k jeho propuknutí,“ řekl Jonathan Wilson, hlavní chirurg na londýnské klinice. Těsné spodní prádlo může zhoršit také příznaky syndromu dráždivého tračníku.