Astročlánky

Aktualizováno 10. srpna 2022 14:41

Jiřina Köppelová

Co je to ascendent? Jeden z nejdůležitějších prvků horoskopu

Ascendent je bod v horoskopu, který označuje hodinu narození. Neboli je to znamení zvěrokruhu, které ve chvíli vašeho zrození vycházelo nad obzor. Toto vycházející znamení je jedním z nejdůležitějších bodů individuálního horoskopu.

Ascendent spoluurčuje váš vzhled, postoj k životu, charakter i způsob projevování vašeho ega. Od slunečního znamení (tj. znamení, ve kterém leželo při vašem zrození Slunce) se může podstatně lišit a charakteristiku vašeho slunečního znamení zásadně měnit nebo výrazně zabarvit vlastnostmi jiného znamení zvěrokruhu.

Není Panna jako Panna, záleží na ascendentu

Například, jste-li narození ve znamení Panny, neboli vaše Slunce v okamžiku vašeho narození stálo ve znamení Panny, jste sice Panna, ale vaše základní charakteristika bude zabarvená hodinou narození, které může vládnout jiné znamení zvěrokruhu.

Pokud jste se například narodili v sedm hodin ráno, spadne váš ascendent do znamení Vah a vy budete Panna s ascendentem ve Vahách. Pokud jste se narodili v pravé poledne, váš ascendent je ve znamení Střelce a vy budete Panna s ascendentem ve Střelci.

Tyto dvě Panny se ve své charakteristice liší. Obě budou praktické, pečlivé, rozumné a pracovité (základní vlastnosti Panny), ale ta první s ascendentem ve Vahách bude o něco přemýšlivější a méně konfliktní, ta druhá s ascendentem ve Střelci živější, akčnější a méně rozvážná – nebo alespoň takto rozdílně vás bude vaše okolí vnímat. Proč? Protože ascendent je něco jako naše maska, kterou si nasazujeme na obličej a skrz kterou chceme, aby nás naše okolí vnímalo a přijímalo.

Ascendent vyjadřuje, jak se svému okolí jevíme

Ascendent vyjadřuje, jak se svému okolí jevíme, nikoliv jakými ve skutečnosti jsme. Máte-li například na ascendentu vycházející znamení Lva, budete na okolí působit zářivě, jasně, budete oslňovat charismatem a lidé ve vás budou nacházet vlastnosti autority a vůdce, a to i přesto, že jste se mohli narodit v nenápadném a skromném znamení Panny nebo Ryb. Ascendent charakterizuje, jakým způsobem si uvědomujeme a vnímáme sami sebe, a jak se v důsledku tohoto uvědomění vlastního já projevujeme ke svému okolí.

Existuje 12 ascendentů stejně jako 12 znamení zvěrokruhu. Podrobnou charakteristiku si můžete přečíst zde: ascendent v Beranu, ascendent v Býku, ascendent v Blížencích, ascendent v Raku, ascendent ve Lvu, ascendent v Panně, ascendent ve Vahách, ascendent ve Štíru, ascendent ve Střelci, ascendent v Kozorohu, ascendent ve Vodnáři a ascendent v Rybách.

Rychlá charakteristika jednotlivých ascendentů:

Svému okolí se jevíte jako rozhodní lidé, kteří se do všeho vrhají s intenzivní energií a prvotní silou. Soutěživost a schopnost jakýkoliv nápad proměňovat v čin. Sportovní vzhled nebo sklon k fyzickým činnostem. Máte-li ascendent v Beranu, budete mít descendent ve Vahách.

Svému okolí se jevíte jako lidé, kteří rádi investují svoji energii do peněžních záležitostí a schopností ocenit materiální hodnoty života. Tento ascendent má rád příjemné věci života a má schopnost vytvářet krásu kolem sebe. Většinou pohlední lidé. Máte-li ascendent v Býku, budete mít descendent ve Štíru.

Svému okolí se jevíte jako originální a důvtipní lidé, tvůrčí myslitelé. Intelektuální dominance. Schopnost dávat svým myšlenkám tvar a vědecky je formulovat. Intelektuální forma vyjadřování. Roztěkanost a nervozita. Máte-li ascendent v Blížencích, budete mít descendent ve Střelci.

Svému okolí se jevíte jako emocionálně nestálí lidé. Velká část energie je vynakládána na citový život. Romantičnost a dramatičnost projevu. Silné ztotožnění s rodinou a se všemi rodinnými záležitostmi. Zjev proměnlivý jako fáze Luny. Máte-li ascendent v Raku, budete mít descendent v Kozorohu.

Svému okolí se jevíte jako důstojní, energičtí a rozhodní lidé, někdy možná až domýšliví. Samostatné jednání, výrazné charisma, zářivý zjev. Herecké nadání a smysl pro dramatické události v životě. Máte-li ascendent ve Lvu, budete mít descendent ve Vodnáři.

Svému okolí se jevíte jako důvtipní lidé se smyslem pro praktické věci. Při rozvíjení a realizaci nápadů systematičnost a plánovitost. Každá drobnost a detail je důležitý. Smysl pro dokonalost sebe i ostatních. Máte-li ascendent v Panně, budete mít descendent v Rybách.

Svému okolí se jevíte jako partnersky založení lidé. V ostatních hledáte své zrcadlo. V jednání se projevuje nezvyklá krása a osobitý půvab, který jde ruku v ruce se sebekázní, přísností a silně vyvinutým smyslem pro spravedlnost. Schopnost vcítit se do druhého a pochopit jeho stanovisko. Máte-li ascendent ve Vahách, budete mít descendent v Beranu.

Svému okolí se jevíte jako lidé velmi energičtí a se silnou vůlí. Jste ochotní nasadit třeba i život, abyste dosáhli svého cíle. Intenzivní cítění a skálopevná rozhodnutí. Skryté zdroje síly. Nevšední zjev a uhrančivý pohled. Máte-li ascendent ve Štíru, budete mít descendent v Býku.

Svému okolí se jevíte jako optimističtí a ctižádostiví lidé. Ctižádostivost je zaměřená na daleké cíle. Přátelskost, samozřejmost v projevu. Síla pramení ze schopnosti ovlivňovat ostatní lidi a získávat je pro určitý názorový systém. Inspirativní lidé. Máte-li ascendent ve Střelci, budete mít descendent v Blížencích.

Svému okolí se jevíte jako lidé silné kázně, systematického úsilí, tvrdé práce a trpělivosti. Všechno, co podnikáte, má svůj účel a slouží k tomu, abyste dosáhli určitého praktického cíle. Vážnost, střízlivost, melancholičnost a zdrženlivost. Máte-li ascendent v Kozorohu, budete mít descendent v Raku.

Svému okolí se jevíte jako originální, nezávislí lidé, kteří touží přispět k obecnému prospěchu něčím vlastním a jedinečným. Záliba v humoru a žertících. Přátelskost a skromnost. Touha být milován, nikoliv jen obdivován. Síla je čerpána ze skupinových činností v úzkém kruhu přátel. Máte-li ascendent ve Vodnáři, budete mít descendent ve Lvu.

Svému okolí se jevíte jako soucitní, přizpůsobiví a vizionářští lidé. Schopnost dosahovat cílů díky vnímání jemné podvědomé energie. Vynikající intuice, která postihne i jemné odstíny lidské povahy. Umělecké a hudební nadání. Éterický zjev. Máte-li ascendent v Rybách, budete mít descendent v Panně.

Ascendent má partnera v descendentu

Naproti ascendentu leží v horoskopu descendent, ten charakterizuje svět těch druhých. Ascendent – descendent vytváří základní osu horoskopu – osu JÁ a TY. Na straně ascendentu leží svět JÁ našeho ega a na straně descendentu svět TY, svět našich partnerů a vztahů. Vlastností, které pro život hledáme a do života přitahujeme a které nakonec můžeme nalézt sami v sobě a naplnit náš osud stát se celistvými osobnostmi.

Neznáte-li svůj ascendent, využijte náš výpočet na stránkách a zjistěte si znamení, které v okamžiku vašeho zrození právě vycházelo nad obzor, a které tak spoluurčuje váš základní charakter.

Všech dvanáct ascendentů a jejich podrobný popis najdete zde:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.