Astročlánky

Aktualizováno 12. května 2022 16:11

Jiřina Köppelová

Horoskop zdraví pro všechna znamení. Víte, kterou nemocí jste nejvíce ohroženi?

Astrologie umožňuje nahlédnout do fyziologicky slabých míst každého z nás, do naší životaschopnosti nebo odolnosti a i do rizik, kterým můžeme být v životě více nebo méně vystaveni.

Citlivá místa v organismu podle znamení zvěrokruhu

Podle astrologické tradice je každá část těla a nemoci, jež s ní souvisí, v analogii s určitým znamením zvěrokruhu.

Beran souvisí s hlavou

Býk s krkem a hrdlem

Blíženci s plícemi a pažemi

Rak se žaludkem

Lev se srdcem

Panna se střevy

Váhy s ledvinami

Štír se sexuálními orgány

Střelec s kyčlemi a stehny

Kozoroh s koleny

Vodnář s kotníky

Ryby s chodidly

Toto dělení se používá dodnes, ale v moderní astrologii je obohaceno o četné detaily, které již tak systematicky nerespektují výše uvedené řazení na lidském těle, ale navíc vycházejí z planetární symboliky. Více než nemoci a nemocné orgány se používá termín „citlivá místa“ dvanácti znamení zvěrokruhu.

Beran

Má sklon k migrénám, lícním neuralgiím, mrtvicím, horečkám, různým zánětům. Hlava je míněna v pravém slova smyslu, ale i ve smyslu možného oslabení orgánů, které jsou v ní umístěné, hlavně mozku. Výraz „ztratit hlavu“ u Beranů nabývá svého plného významu. Beran se vyznačuje mohutnou životností, ale má sklon k mrhání silami.

Citlivý bod: Hlava. Nebezpečí otřesů, migrén, ale i poruch neuropsychologických funkcí. Sklon k zánětlivým procesům.

Býk

Je obvykle choulostivý v rovině nos–hrdlo–uši a je často vystaven všem nemocem ohrožujícím tyto orgány. (Někdy se v literatuře nos přiřazuje ke znamení Štíra.) Býk se vyznačuje velkou odolností, ale odmítá se starat o své zdraví, což často vede ke zhoršování vrozených indispozic.

Citlivá místa: Nos, hrdlo, uši. Sklon k angínám, zánětu hrtanu. Lidé narození v tomto znamení mají také potíže s vylučováním látek, příliš je „zadržují“ v těle. Časté potíže s cholesterolem nebo sklony k jaterním poruchám.

Blíženci

Blíženci mají citlivé místo v nervové soustavě a v respiračním kmenu. Jejich odolnost je dost labilní a velmi záleží na jejich psychickém stavu.

Citlivá místa: Nervová soustava, dýchací ústrojí, látková výměna. Jsou choulostiví na průdušky a plíce.

Rak

Mívá trávicí potíže a žena narozená v tomto znamení bývá choulostivá na prsa, stejně jako žena, která má v Raku umístěnou svoji Lunu. Odolnost znamení Raka je podmíněna důkladným odpočinkem. Velká potřeba spánku, pravidelného životního rytmu.

Citlivá místa: Žaludek nebo spíše trávení, u ženy prsa. Porucha chuti k jídlu (chuť mizí při pocitu „knedlíku v krku“, nebo se naopak dostavuje chorobný hlad) v těžkých situacích. Rak je obzvláště náchylný k somatizaci – přechodu psychických poruch v tělesné.

Čtěte také: Vidíte často stejné symboly? Zjistěte, co znamená srdce, kruh a další obrazce

Lev

Pro Lva jsou citlivé oblasti srdce, páteře a očí. Má však výbornou odolnost a překypuje vitalitou a životní energií.

Citlivá místa: Srdce, páteř, zrak. Sklon k bušení srdce, ve zralém věku k srdečním příhodám, bolestem zad a krční páteře, k podráždění očí.

Panna

S nervním temperamentem Panny často trpí spasmatickými poruchami, které způsobují různé svalové a střevní bolesti – koliky, polykání vzduchu. Malá odolnost. Lidé narození v tomto znamení bývají hypochondři nebo je jejich fyzický stav často narušován silně prožívaným psychickým napětím.

Citlivá místa: nervová soustava a střeva. Spastické potíže, koliky. Poruchy se však mohou soustředit na jiné orgány. Jestliže v osobním horoskopu nic nenaznačuje citlivé místo v dané oblasti, jde většinou o čistě psychické projevy vyžadující i příslušnou léčbu.

Váhy

Váhy jsou tradičně velmi citlivé na párové orgány, v konkrétním případě na ledviny – a často nejen na ledviny samotné, ale i na celou bederní oblast. Provází je nedostatek životnosti a odolnosti, častý strach z nemoci.

Citlivá místa: ledviny a bederní oblast. Sklon k ústřelu, infekcím močových cest.

Štír

Štír je podle tradiční astrologie ve vztahu k pohlavním orgánům, močovému měchýři a všem sexuálně přenosným chorobám. Vyznačuje se dobrou odolností i přes případně chatrné zdraví. Velká potřeba spánku.

Citlivá místa: pohlavní orgány. Sklon k infekcím, ale také psychosomatickým projevům pramenícím ze sebeobviňování v oblasti sexu. U žen časté gynekologické obtíže.

Střelec

Střelec je znamením, které se týká kyčlí a stehen. Ovlivňuje i jaterní funkce. U tohoto znamení je nebezpečí ischiasu. Dobrá odolnost, ale často přeceňuje své síly.

Citlivá místa: kyčle a stehna, sklon k ischiasu. Úrazy v oblasti kyčlí a stehen, například zlomeniny. Sklon k jaterním poruchám.

Mohlo by vás zajímat: Čtyři nejplodnější znamení zvěrokruhu: Kdy počnete holčičku a kdy chlapečka?

Kozoroh

Je choulostivý na kostru, kůži a zuby (zdá se, že potíže jsou následkem demineralizace nebo například špatného vstřebávání vápníku.) Kozoroh je dost odolný v případě, že vede vyrovnaný způsob života a má pravidelnou životosprávu.

Citlivá místa: kostra, klouby, kůže, zuby. Sklon k revmatismu, k nachlazením, kožním alergiím.

Vodnář

Vodnář je ohrožen oběhovými problémy, anémií a poruchami složení krve. Vyznačuje se malou odolností. Měl by se šetřit, především psychicky.

Citlivá místa: podle astrologické tradice kolena a lýtka, ale i krevní oběh. Riziko anémie, poruch složení krve, virových onemocnění.

Ryby

Ryby mívají potíže s končetinami, chodidly a s lymfatickou soustavou. Průměrná odolnost. Sklon k somatizaci, která se může soustředit na kterýkoli orgán.

Citlivá místa: Končetiny. Lymfatické poruchy.

Jak určit zdraví podle horoskopu?

To samozřejmě není vůbec jednoduché a potřebujete znát přesný horoskop narození, tzv. radix. Ale pro hrubou orientaci astrologie musí navzájem zkombinovat několik ukazatelů v horoskopu. Při zkoumání zdravotního stavu se většinou posuzují tyto tři hlavní faktory: Slunce, které představuje životnost, život sám, ascendent, který odpovídá podstatě jedince a jeho chování, a 6. dům, který je ve vztahu s průběžným zdravotním stavem. Zkoumá se také povaha 12. domu – je-li ve 12. domě jedna nebo více planet, obvykle je nutné je brát také v úvahu, protože je v analogii s životním strádáním.

Znamení, ve kterém jsou Slunce a ascendent, budou vyjadřovat stupeň životnosti a choulostivé orgány. Znamení, v němž je hrot 6. domu, poskytne dodatečné informace o průběžných a chronických poruchách, stejně jako znamení, v němž je vládce 6. domu.

Slunce, Luna a planety ve vztahu ke zdraví v horoskopu

  • Slunce odpovídá srdci, životu samotnému, stejně jako znamení Lva.
  • Luna má zvláštní vliv, představuje „bytost jako celek“. Její vliv se tedy týká celkové rovnováhy organismu a také zdravotního stavu v dětství.
  • Merkur odpovídá látkové výměně a stejně jako Blíženci dýchacímu ústrojí.
  • Venuše je ve vztahu k venerickýcm chorobám přenášeným pohlavním stykem a k ledvinovým poruchám.
  • Mars má vztah ke svalstvu. Hraje úlohu v zánětlivých procesech a při nehodách a úrazech.
  • Saturn snižuje odolnost a všestranně oslabuje; jde hlavně o nachlazení a o choroby kloubů. Signalizuje nedostatek minerálních solí, obzvláště chybějící vápník.
  • Uran často vyvolává náhlá, nečekaná onemocnění a úrazy.
  • Neptun je ve vztahu k nemocem, u nichž je obtížné stanovit diagnózu: viry, otravy, některé alergie… a hlavně duševní poruchy.
  • Pluto znamená nemoci s dlouhým a skrytým vývojem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 2. 2024

Prosperita je za rohem, Berani, pokud už tu není. Veškeré vaše úsilí se brzy vyplatí, a to ve velkém. Může se stát, že v práci bude přijat velký návrh, nebo možná rukopis, který jste napsali, vám zajistí nakladatele. Váš vrozený talent a štěstí se spojí a přinesou vám úžasné věci. Užijte si tuto vítanou změnu událostí!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.