Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

9 způsobů, jak se zbavit letní bolesti v krku

1/9: Kloktání slanou vodou
letní bolest v krku kloktání

Několik studií zjistilo, že kloktání teplou slanou vodou může snížit otok v krku a uvolnit hlen, pomáhá také odplavit dráždivé látky nebo bakterie.

 

Lékaři obecně doporučují rozpustit půl lžičky mořské soli v jednom šálku vody. Pokud je pro vás slaná chuť příliš nepříjemná, zkuste do směsi přidat malé množství medu, abyste ji mírně osladili. Používejte ke kloktání několikrát denně, tekutinu nepolykejte, ale vyplivujte!

2/9: Tekutiny
letní bolest v krku tekutiny

„Pro tělo je velmi důležité, aby zůstalo hydratované. A v případě nemoci to platí dvojnásob. Pokud je krk podrážděný nebo zanícený, tekutiny mu pomohou,“ vysvětluje Jeffrey Linder, internista z nemocnice v Bostonu. Podle něj každý člověk pozná, jestli má dost tekutin, když se podívá na svou moč. Ta by měla být světle žlutá, jasná a třpytivá.

 

Dostatek tekutin udržuje sliznice vlhké, takže dokážou lépe bojovat proti bakteriím a dalším dráždivým látkám, například alergenům. Tělo pak lépe zvládá boj proti nachlazení. Co budete pít, je jen na vás – nejlepší je samozřejmě obyčejná voda. Ideální je i šálek bylinného čaje, který nabídne okamžitou úlevu od bolesti. A co víc – i obyčejné čaje, ať už černé, zelené či bílé, obsahují antioxidanty, které posilují imunitu a pomáhají bojovat s infekcí.

Ke zvýšení účinku přidejte lžičku medu, který má antibakteriální vlastnosti. Medem ale neslaďte před spaním, protože vás může dráždit ke kašli a vy pak budete mít problém s usnutím.

3/9: Kuřecí vývar
letní bolest v krku vývar

Když jste nemocní, bolí vás v krku, který máte oteklý. Polykání a kousání je proto náročné a bolestivé. V takovém případě se skvěle hodí silná polévka, která tělu zajistí dostatek živin, aby mělo sílu zahnat infekci.

 

Lék na nachlazení, který ordinovaly už naše babičky. Ano, silný vývar z kuřete a zeleniny pomáhá bojovat s nachlazením i s bolestí v krku. „Vývar totiž obsahuje sodík z přidaných surovin, který má protizánětlivé vlastnosti a který způsobí, že se budete cítit lépe,“ vysvětluje Linder.

4/9: Ibišek
letní bolest v krku ibišek

Nápoj z ibišku obsahuje velké množství minerálů a vitamínů, včetně vitamínu C, má antioxidační, dezinfekční a protizánětlivé účinky. Ibišek také snižuje pocení, zamezuje ukládání tuku v tepnách, pomáhá redukovat nadváhu či stimuluje paměť. Pití ibyškového čaje nebo nápoje je dobré pro vaši imunitu.

 

Do hrnce s vodou (asi půl litru), která se začíná vařit, vhoďte přibližně hrst sušených květů ibišku, krátce povařte a nechte asi 10 minut louhovat. Pak sceďte, doslaďte podle potřeby a chuti medem či cukrem (dobrý je i neslazený) a konzumujte.

5/9: Sirup proti kašli
letní bolest v krku sirup proti kašli

I v případě, že zatím nemáte kašel, může vám sirup proti kašli pomoci zmírnit bolest. Pokud chodíte do práce, ujistěte se, že vámi vybrané kapičky neobsahují látky způsobující ospalost. Pokud však máte problémy s bolestí v krku v noci a nemůžete kvůli ní spát, zvolte raději takové, které tlumí bolest, ale také zklidňují organismus.

6/9: Pastilky a spreje
letní bolest v krku spreje

Cucání bonbónů proti kašli stimuluje produkci slin, což pomáhá udržet váš krk vlhký. Ale mnoho údajně léčivých bonbónů má asi stejný efekt jako obyčejné cucavé bonbóny. „Pro ten nejlepší efekt proto volte takové, které obsahují chladivé či znecitlivující látky, jako je mentol nebo eukalyptus,“ doporučuje lékař.

 

Spreje proti bolesti v krku mají podobný efekt jako pastilky. Neléčí příčinu potíží, ale díky látkám v nich obsažených mohou dočasně zahnat bolest. Obsahují totiž lokální antiseptikum a působí antibakteriálně.

7/9: Odpočinek
letní bolest v krku odpočinek

Nemusí to být nejrychlejší řešení, ale stále platí, že když bojujete s infekcí, měli byste dostatečně odpočívat. „Drtivou většinu bolestí v krku způsobují viry, kterým se daří v chladném počasí. Víme, že je velmi málo věcí, které můžeme k jejich potlačení udělat. Tělo prostě potřebuje čas se s nemocí vypořádat,“ tvrdí Linder, podle nějž si odpočinuté tělo s infekcí poradí daleko snáze.

8/9: Protizánětlivé léky
letní bolest v krku léky

Jedním z nejúčinnějších způsobů léčby bolesti v krku je použití nesteroidních protizánětlivých léků. Jde o bezkonkurenčně jedny z nejpředepisovanějších a nejužívanějších léčiv. Nenajde se snad člověk, který by je za rok vícekrát neužil, jejich spotřeba se celoročně jen v ČR počítá na tuny. Pravděpodobně je již máte ve své lékárničce.

 

„Tyto léky jsou kombinací léků proti zánětu a na bolest, takže se po nich budete cítit lépe a také vám pomohou zmenšit otok v krku, který bolest působí,“ vysvětluje Linder. Tyto léky pomáhají tlumit i horečku. Problém ale je, že mají řadu vedlejších účinků, v některých případech smrtelných. Nejběžnější nežádoucí účinky se týkají žaludku a střev. Dlouhodobé užívání může zvýšit riziko vzniku vředů v žaludku nebo v první části tenkého střeva. Tyto léky nejsou určeny k léčbě původců nemoci, jde o to, že umí tlumit nepříjemné projevy chorob, jako je právě bolest v krku.

9/9: Antibiotika
letní bolest v krku antibiotika

Jen asi deset procent bolestí v krku lze léčit antibiotiky, protože je způsobí bakteriální streptokoková infekce. Lékař musí udělat vyšetření stěru z krku a teprve poté antibiotika nasadit. Na virové onemocnění antibiotika nezabírají a jejich užívání v tomto případě způsobuje rezistenci. Pokud už na antibiotika dojde, vždy užívejte poctivě celou dávku, i když se budete po pár dnech cítit lépe. Jinak se infekce vrátí.