Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

Oko, do duše okno: Co prozradí barva očí o vaší povaze?

Staré známé přísloví zmíněné v titulku je pravdivé, stejně jako většina moudrostí našich předků. Souvislost mezi barvou očí a povahou totiž potvrdily i četné vědecké studie. Jakou povahu mívají lidé s černýma, hnědýma, šedýma, zelenýma nebo modrýma očima?
Vydáno: 02.11.2018
Modroocí lidé jsou harmoničtí a klidní a málo se koukají na kriminálky a horory
Modroocí lidé jsou harmoničtí a klidní a málo se koukají na kriminálky a horory Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jedna z vědeckých studií proběhla v Austrálii. Výzkumníci ukázali 500 dobrovolníkům fotografie osob obojího pohlaví s různou barvou duhovky a vyzvali je, aby řekli, jaký dojem z nich mají. Výsledky zaznamenali a pokus po třech měsících, kdy už dobrovolníci podobu zapomněli, zopakovali. Jen digitálně změnili u „modelů“ barvu očí. V 85 % se názory na danou osobu (i výrazně) lišily. Kdo byl poprvé vnímán jako milý, důvěryhodný, se stal s jinýma očima nesympatický.

Nešlo zdaleka o jediný výzkum. Proběhla jich spousta všude ve světě a vyplývá z nich, že se dá odhadnout, do jaké míry oči ovlivňují povahu, ale i to, jak nás vnímá naše okolí.

Tajemné černé oči

Přesto se musí brát následující řádky s rezervou, nikdy nebyl k dispozici stejný počet zkoumaných. Například černé oči se vyskytují zřídka (de facto neexistují, jsou extrémně tmavohnědé). Církev jejich „vlastníky“ podezírala, že ovládají uhrančivým pohledem ostatní, podmaní si je, mohou způsobit i šílenství (vzpomeňte si třeba na Viktorku z Babičky). Dnes je okolí vnímá sice jako tajemné, ale i seriózní, odpovědné. Podle psychologů bývají lidé s černýma očima mlčenliví, uzavření, hůř se seznamují, jsou velmi loajální přátelé, ale i nemilosrdní nepřátelé. Vynikají pracovitostí, duchovním založením, nejčastěji ze všech si hledají partnera se stejnou barvou očí, což není moc časté. Obvykle totiž platí, že protipóly se přitahují.

Co prozradí barva očí o vašem zdraví?

Oko, do duše okno. Ano, to platí. Ale stejně tak toho oči řeknou dost i o vaší fyzické kondici. Konkrétně tedy jejich barva. Co vás tedy dost možná čeká?

Tmavoocí a šedý zákal

barva očí tmavoocí

Zamlžený obraz nad oblastí oční čočky je prvotním symptomem šedého zákalu. Takto zakalené vidění je s přibývajícími léty poměrně normální, ovšem nejvíc hrozí lidem s tmavýma očima. Podle studie, kterou publikoval v roce 2000 American Journal of Ophtalmology, mají černoocí a tmavohnědoocí lidé 1,5krát až 2,5krát vyšší riziko šedého zákalu než lidé světloocí.

 

Nejdůležitější je chránit svůj zrak před ultrafialovým zářením. To platí pro všechny, bez ohledu na barvu očí. Kromě kvalitních slunečních brýlí by ale tmavoocí lidé měli nosit třeba i klobouk nebo kšiltovku nebo si sedat pod slunečník.

 

Šedá je modrá

Méně obvyklé jsou i šedé oči. Jde vlastně o odstín modré, u všech výzkumů shodně označené za nejméně agresivní. Působí jemně, romanticky, vášnivě. Kdo je má, bývá kreativní, nápaditý, flexibilní, s pozitivním přístupem ke světu. Neoplývá smyslem pro humor, spíš rozpustilostí, mívá potíže krotit nadměrný temperament a kontrolovat emoce. Pokud ho něco zaujme, umí uplatnit vnitřní sílu, analytické myšlení a smysl pro racionalitu. Bere vážně přátelské i milostné vztahy, je rád ve společnosti a ta ho s oblibou přijímá. I zde závisí na odstínu. Známý „ocelový pohled“ značí tvrdošíjnost, neústupnost, citový chlad, rozporuplnost, na druhé straně i velkou cílevědomost.

Zelené jsou sexy, ale....

I zelené oči jsou vzácné (má je 1,5 % lidí). Působí lákavě, sexy, mysticky, opticky se až zdá, jakoby omlazovaly tvář. Na rozdíl od ostatních jsou odlišně vnímány u žen, kde se zdají někdy být falešné, neupřímné, žárlivé. U mužů působí záhadně, zvídavě. U obou pohlaví vzbuzují vášeň, vypadají bezesporu atraktivně, přitahují pozornost, což souvisí s množstvím temperamentu, který mají jejich nositelé vrozený, stejně jako sklony k narcisismu, jeho míra se ovšem liší. Zelenoocí lidé touží po blahobytu a klidu, ale pokud něco nevychází podle jejich přání, ovládne je vztek. Umí dát hodně lásky, ale potřebují ji i dostávat. Pokud je někdo zklame, mají tendenci k naschválům, když jim ublíží, jsou pomstychtiví.

Jakou vidíte barvu? primary

Jakou vidíte barvu? Prozradí to mnoho o vaší povaze

 

Geniální hnědoočkové

Nejvíc práce zabralo zkoumání hnědých očí, na jedné straně nejběžnějších, na druhé s mnoha odstíny od světlého přes kaštanový, středně i více tmavý. Každý nejen jinak působí na ostatní, ale určuje i odlišné povahové vlastnosti. Jisté je, že jejich duhovka obsahuje nejvíc melaninu, pigmentu, který se vyskytuje i ve vlasech a pokožce a hraje roli ve spojení mezi mozkovými buňkami. Čím více ho kdo má, tím rychleji mozek funguje. Stačí se podívat na fotky geniálních jedinců různých oborů, Leonardo, Isaac Newton, Albert Einstein, Ferdinand Porsche, Alexandr Fleming, Napoleon, manželé Curie, dnes třeba Steve Jobs, Bill Gates, Mark Zuckerberg – všichni byli nebo jsou hnědoocí.

Ale nejen, že vynikají inteligencí. Mají i silné vůdcovské sklony, vysoké sebevědomí, pokud pracují v kolektivu, podřízení slepě a bezmezně věří jejich vizi. Asi i proto, že jdou za svým cílem, mnohdy označovaným za nemožný, bez ohledu na překážky. Hnědé oči čerpají sílu z toho, že jsou spojeny se zemí, dává jim tvořivost, schopnost zkoušet nové věci, praktičnost. I když jsou hnědoocí lidé úspěšní a bohatí, nemají zájem hromadit majetek, dávají hodně na charitu (jako Bill Gates), inklinují spíš k přírodě. U světlých odstínů typu lísky se projevuje smyslnost, hodně přitahují opačné pohlaví, bývají milí, nekonfliktní. Nemají ovšem vůdcovské sklony jako tmavší odstíny.

Modrá je dobrá?

Na závěr jsme si nechali nejžádanější oči, modré. V průzkumech, jakou by si lidé sami zvolili barvu, suverénně vyhrávají. Přitom vznikly omylem, dědičnou chybou, mutací genu OCA2. Ta se záhadně objevila u jednoho jediného (!) předka před asi 6–10 000 lety na břehu Černého moře, přitom on sám je neměl! Ovšem díky němu jsou všichni modroocí v podstatě bratranci či sestřenice. Nejvíc jich je Estonsku – 99 %! Porodníci jednohlasně tvrdí, že těhotné ženy s modrýma očima nejlépe snášejí bolest při porodu, příčinu ale neznají. Na druhé straně mají modroocí lidé méně pigmentu absorbujícího sluneční paprsky, s čímž souvisí i vyšší výskyt rakoviny kůže, která je obvykle bledá, až bílá.

Modroocí bývají plaší, neprůbojní, už v dětství přistupují opatrně k neznámým věcem, odtažitě se chovají i k vrstevníkům. Nedávají najevo emoce, snaží se být, pokud to jde, vždy harmoničtí a klidní. Touží po štěstí, nejen pro sebe, ale i okolí, vynikají laskavostí a upřímností. Mají dobré pozorovací schopnosti, pohoda v manželství i v přátelství je pro ně nade vše a jsou schopni jí ledacos obětovat. I přes velkou inteligenci se obtížně prosazují ve vedoucích funkcích. Hledají vždy kompromis, neumí stát pevně za svým názorem. Pokud s nimi většina nesouhlasí, ustoupí, i když vědí, že je správný.

Modroocí bývají citově zranitelní, v případě problémů se často uchylují k drogám, obvykle alkoholu, dají se snáz manipulovat, zvlášť sektami hlásajícími nějaký zdánlivě bohulibý účel, protože jejich touhou je pomáhat. Až na vzácné výjimky se nedopouštějí násilí, k němu mají odpor. Podle průzkumu televizních společností se nejméně ze všech dívají na akční filmy, kriminálky a už vůbec ne na horory.

Prvorozené děti bývají chytřejší, ty další zase hezčí...

Prvorozený, prostřední nebo benjamínek: Jak pořadí narození ovlivňuje povahu člověka?

 

Různobarevné odchylky

Modrá se často vyskytuje i v kombinaci se zelenou, šedou, to už je ovšem výsledek tzv. heterochromie duhovky. Jde obvykle o vrozenou genetickou vadu, způsobenou z přebytku nebo nedostatku melaninu. Název pochází z řečkého heteros – jiný a chroma – barva.

Může se týkat i vlasů, kůže. Člověk se s ní nemusí narodit, i když je to nejčastější. Vzniká i následkem nemoci, úrazu, jako třeba rvačky v dětství u Davida Bowieho. U něj ovšem nastal výjimečný extrém, měl každé oko úplně jiné. Většinou jde jen o dvě barvy v jednom oku. Ze slavných je na tom podobně i Demi Moore, Jane Seymour, Jonathan Rhys Meyers a další.

Ještě vzácnější odchylka (tou trpí 2 % populace) je albinismus. Způsobuje ho absence enzymu tyrozinázy, který je nezbytný při tvorbě melaninu.

Význam v tom, jak nás vnímají jiní, i vliv na povahu, má ovšem i tvar a umístění očí. Ale o tom až příště....

Jan Janula

Článek je zařazen v: barva očí, modré oči, oči a povaha, co prozradí barva očí
Reklama