Vánoce

11. prosince 2023 06:00

redakce Prima Ženy

Nejlepší vánoční pohádky na Primě. Podívejte se, kdy se vysílají

Sám doma na Štědrý den večer na Primě

Doslova pohádkové svátky zaručuje nejen štědrovečerní programová nadílka televize Prima, ale i pohádkami nabité další dny. Zkraťte si čekání na Ježíška i na Nový rok s řadou milých pohádek z dílny nejlepších českých a československých autorů a užijte si bezstarostnou pohodu, kterou vyzařují.

Na jaké pohádky se letos o vánočních svátcích můžete na Primě těšit a kdy přesně se vysílají?

24. prosince

  • 13:30 Když draka bolí hlava
  • 15:30 Sedmero krkavců
  • 17:55 Dařbuján a Pandrhola

Už teď si můžete přečíst, proč se na place při vzniku pohádky Dařbuján a Pandrhola celý den místo natáčení pařilo.

25. prosince

26. prosince

  • V 16:55 se zámožný kupec vydává do města nakoupit svým dvěma starším dcerám výbavu. Cestou zpět je přepaden a přijde o všechno. Holý život spasí jen díky tomu, že netvorovi, kterému utrhl růžové poupě z jeho keře, přislíbí poslat výměnou za růži svou milovanou nejmladší dceru Julii. Ta se dobrovolně vydá do zakletého lesního zámku. Svou krásou a něžností si podmaní kruté „zvíře“ a svou láskou zruší dávnou kletbu... Užijte si i letos jedinečnou a lehce hororovou pohádku v režii Juraje Herze Panna a netvor.

Čtětě také, jak si při natáčení Juraj Herz přivodil infarkt a Jan Přeučil málem uhořel

  • 20:15 je dobré si připomenout, že S čerty nejsou žerty. Nezapomenutelné hlášky a několik nenapravitelných rebelů přináší klasika všech klasik, v níž znějí nezapomenutelné písně Jaroslava Uhlíře a řada již legendárních hlášek. Vzpomeňme alespoň ty Luciferovy:

„Degraduju tě na králíka!"

„V šatech! A v jakých šatech? No? Spálili ho vojáci, i s těma šatama! U všech rohatejch! Necháš si spálit ocas a ještě se necháš naverbovat? Ode dneška nejsi čert, ale obyčejný smrtelník. Peklo se ti navždy uzavřelo!"

„Pozor na peří a žádnej alkohol!"

„Ticho! A hlavně nemyslet. Nebo z tebe udělám žížalu."

„Čert nikdy nespí!"

„Peklo není žádnej holubník!"

„Kam čert nemůže, tam nastrčí bábu!"

Tenhle čertovský příběh nepostrádá všechny komponenty, které musí každá správná pohádka obsahovat. Kromě ďábelského lordstva Lucifera (Karel Heřmánek) a hromady jeho pohůnků čpících sírou je to dobromyslný čertovský popleta Janek (nezapomenutelný Ondřej Vetchý), chamtivá macecha Dorota Máchalová (Jaroslava Kretschmerová) se svým kumpánem, místním správcem hradu (Viktor Preiss), kaprál (Petr Nárožný) a samozřejmě dobromyslný Petr (Vladimír Dlouhý), který se musí vyrovnat s ranami osudu.

27. prosince

  • 16:55 Hurvínek a kouzelné muzeum
  • 20:15 Princ a Večernice

Kouzlo filmové pohádky Princ a Večernice nikdy nevymizí. Opakovaně jej také vyzdvihla sama představitelka nezapomenutelné Večernice, herečka Libuše Šafránková. „Pohádky Princ a Večernice si moc vážím, už proto, o čem tento příběh je. Je tam několik míst, které by si měl člověk zapamatovat do praktického života, co se týče soustředění, udržení pozornosti a hluboké koncentrace. Právě v této pohádce jsou naznačena některá pravidla mystického vývoje, a i proto ji mám ráda,“ zavzpomínala Libuše Šafránková v knize Tři oříšky pro Popelku. Připomeňme, že po jejím boku září v hlavních rolích pohádky ještě další herecká esa jako Radoslav Brzobohatý, Vladimír Menšík či Zlata Adamovská s Ivanou Andrlovou, která letos o prázdninách na natáčení pohádek zavzpomínala v pohádkovém vydání show 7 pádů Honzy Dědka.

Legendární pohádku Tři oříšky pro Popelku s Libuší Šafránkovou v hlavní roli, můžete sledovat online na prima+

28. prosince

  • 20:15 Třetí princ

Dva královští bratři (Pavel Trávníček v dvojroli) se vydávají na dobrodružnou pouť, aby vysvobodili svého staršího sourozence (Jiří Bartoška) ze zakletí... Další sólo Libuše Šafránkové můžete sledovat 28. prosince ve 20:15 v pohádce Třetí princ, nebo si ji přehrát online na prima+, kde ztvárnila dvojroli coby tajemná princezna Milena a princezna ze skal. Perličkou je, že původně měla hlavní postavu hrát herečka Zora Jandová, režisér Antonín Moskalyk ale nakonec vsadil na již osvědčenou představitelku princezen a roli svěřil právě Šafránkové.

Přeobsazováním na poslední chvíli však přibyla práce maskérům a kostymérům. Protože ve scénáři stálo, že princezna musí mít dlouhé tmavé vlasy, nosila Šafránková při natáčení černou paruku. Další strastí tehdy pro herečku bylo počasí. V Adršpašských skalách, kde se většina scén odehrávala, většinou mrzlo a herečka se musela před kamerou pohybovat v poměrně lehkých šatech. Není divu, že akci odskákala s vážnou angínou.

Ještě více pohádek a pohodových filmů sledujte na prima+

29. prosince

  • 20:15 Strašidla

Rodina hejkala Huga žije v pohádce Zdeňka Trošky poklidně ve starém domě na kraji města, dokud pohodu nenaruší vpád úředníka Patočky, který ve své horlivosti zjistil, že obyvatelé dluží za nájemné. Pohádkové bytosti jsou tak vrženy do našeho lidského světa, v němž se musí nejen naučit žít, ale také vycházet s lidmi. Jejich příběh je plný fantazie, navazuje na tradici českých trikových komedií jako Dívka na koštěti nebo Jak utopit doktora Mráčka, v nichž se potkávala moderní současnost s pohádkovým světem nadpřirozených bytostí.

V hlavních rolích filmu Strašidla uvidíte Terezu Kostkovou, Bronislava Kotiše, Jiřího Dvořáka, Carmen Mayerovou, Saru SandevuVladimíra Polívku, kterého momentálně můžete sledovat také v seriálu Dobré zprávy, dále Terezu Bebarovou, Nelly Řehořovou, Václava Postráneckého, Petra Nárožného, Matěje Hádka a řadu dalších.