Chcete být fit do plavek? Rozhýbejte lymfu a nezapomínejte na pitný režim
Chcete být do léta fit? Péče o lymfu pomůže tělu s detoxikací, snížením otoků i tuku a navíc podpoří imunitu. Dobře fungující lymfatický systém přispívá i k hezčí pokožce, větší vitalitě a rychlejší regeneraci. A co je nejlepší? Podporují ho i jednoduché každodenní návyky – třeba hluboké dýchání, chůze na čerstvém vzduchu nebo pravidelné pití přírodních minerálek.
Lymfa je čirá tekutina proudící lymfatickým systémem, který pomáhá odvádět toxiny, přebytečnou tekutinu i tuky z těla. Její tok závisí na pohybu, dýchání i dostatečném pitném režimu. Správně fungující lymfatický systém hraje klíčovou roli v imunitě, regeneraci i rovnováze vnitřního prostředí.
Čtěte také: Lymfa: Proč tu svou co nejdřív rozhýbat
Péče o něj je obzvláště užitečná před letní sezónou – nejen kvůli vzhledu, ale především kvůli zdraví. Když totiž lymfa nefunguje správně, může to vést hned k několika problémům, mezi které patří především únava, otoky či snížená imunita.
Nejčastější projevy špatné funkce lymfatického systému
„Pokud lymfatický systém nefunguje správně, může významně přispívat k zadržování vody a k tvorbě otoků. Kromě tekutin se při zpomaleném nebo narušeném toku lymfy hromadí v podkoží i metabolity a toxiny. Tím se zvyšuje tlak v tkáních a narušuje správný buněčný metabolismus, což oslabuje pojivovou tkáň, snižuje pružnost kůže a podporuje vznik nebo zhoršení celulitidy,“ vysvětluje PhDr. Mgr. Renata Větrovská, Ph.D.
„První známkou toho, že lymfa nestíhá odvádět tekutiny tak, jak by měla, mohou být otlaky po gumičkách nebo prstýncích. Když se dělají otlaky po ponožkách, které se dřív neobjevovaly, prstýnky najednou tlačí, i když váha ukazuje stejnou tělesnou hmotnost, nebo hodinky zanechávají výraznější obtisk na zápěstí, může to znamenat, že tělo zadržuje tekutiny,“ upřesňuje lymfoterapeutka Renata Větrovská z AquaLife Institutu.
Dostatečný příjem tekutin
Správný pitný režim je klíčový pro činnost lymfatického systému. Nedostatek tekutin způsobí, že lymfa zhoustne a její transportní schopnost se zpomalí. Pravidelný příjem vody, především přírodních minerálních vod, tak pomáhá udržovat lymfu v optimálním stavu.
„Podpora činnosti lymfatického systému napomáhá mikrocirkulaci a odstraňování odpadních látek z tkání, tím se výrazně zlepšuje látková výměna a regenerační proces. Dobrá regenerace společně s efektivním odváděním metabolických zplodin má zásadní vliv na účinnost pohybové aktivity a redukci tělesné hmotnosti. Dalším výsledkem správně fungujícího lymfatického systému může být i větší energie a chuť k pohybu, který jde ruku v ruce se zdravým hubnutím. Lymfa tak může nepřímo přispět k formování postavy a zlepšení celkového vzhledu,“ dodává fyzioterapeutka Větrovská.
Jak rozhýbat lymfu? Dodržujte jednoduché každodenní návyky
Hluboké dýchání
Základem je správný dechový stereotyp, který souvisí i s celkovým držením těla. Kdykoli si během dne spontánně vzpomenete, nebo se cíleně upomenete, napřimte se, zhluboka se nadechněte a přitom „otevřete“ hrudník (což se při sedavém stylu života většinou neděje) – aby se vám lépe dýchalo a mohli jste pořádně využít celkovou funkční kapacitu bránice i plic.
Pravidelná hydratace
Pokud tělo nemá dostatek tekutin, přizpůsobuje se situaci a snaží se v rámci svého ochranného mechanizmu vodu zadržet – tím se narušuje správné fungovaní celého organizmu včetně lymfatického systému. Dostatečný pitný režim jednoznačně pomáhá rovnováhu tekutin v těle udržet. Základem by měla být čistá voda včetně přírodních minerálních vod, které tělu doplňují spolu s kvalitními tekutinami i důležité minerální látky (elektrolyty). Nadměrná konzumace sladkých nápojů, alkoholu nebo silně kofeinových produktů může mít naopak dehydratační efekt a narušovat metabolickou rovnováhu v organismu.
Pohyb, saunování a střídání teplé a studené vody
Dalším zásadním návykem by měl být pravidelný pohyb – alespoň základní pohyby v průběhu celého dne jako například cvičení, které vede k otevření a mobilizaci hrudního koše, nebo jednoduché pohyby jednotlivými končetinami zvláště na periferii. Vhodné jsou všechny aktivity napomáhající efektivnějšímu dýchání a zároveň podporující prokrvení svalové hmoty – rozcvičky, opakující se cvičební rituály mezi statickou činností, různé typy sportů včetně svižnější chůze na čerstvém vzduchu. Pozor ale na pohybové aktivity, které mohou vést k většímu zatížení lymfatického systému – nadměrnou intenzitu cvičení bez dostatečné regenerace, cvičení přetěžující jen jednu oblast nebo aktivity s nadměrnými nárazy a otřesy.
Pro aktivaci lymfatického systému je vhodné i pravidelné saunování, střídání teplé a studené sprchy, suché kartáčování pokožky. Samozřejmostí je dostatek spánku a odpočinku, vyvážená pestrá strava. Lymfatický systém účinně podpoří také manuální nebo přístrojová lymfodrenáž i jednotlivé cviky na rozproudění lymfy v konkrétních částech těla.
Lymfa je čirá tělní tekutina kolující v lymfatickém systému. Zajišťuje odvod přebytečné tkáňové tekutiny, toxinů, zánětlivých metabolitů a tuků z mezibuněčného prostoru zpět do krevního oběhu, kde jsou tyto odpadní látky dále zpracovány a vyloučeny z těla. Tok lymfy je závislý na pohybu svalů, dýchacích pohybech, kontrakcích hladké svaloviny lymfatických cév a také na dostatečném příjmu tekutin. K hlavním úkolům správně fungujícího lymfatického systému patří udržení stálosti vnitřního prostředí organizmu, účast na efektivní imunitní ochraně a optimalizace regenerace.
I cvičení jógy napomáhá k rozproudění lymfy: